İnsanoğlunun sonsuz aptallığı !

İki şey sonsuzdur, insanoğlunun aptallığı ve evren. Fakat ikincisinden o kadar emin değilim.

Albert Einstein

Sizce..
 
selam ederim;

burada bir felsefe vardir. aptallik akil ve idrakte geride kalmak zekanin yetebilecegi bir işe zeka yetirememektir. evrende sonsuzdur sebebi surekli kendini yenileyen bilgiler iceriyor olmasidir. ilim ve bilimin sonu olmadigi gibi evreninde akil cercevesinde sonu yoktur. buradaki aptallik apaçık sunulan butun bilgiye ragmen akilin bir delil aramasi ve idrak edemedigi zamanda yaradanindan kendince uzaklasmasidir. aslinda onun var oluşunda bile ulu Allahin kudreti vardir. işte akilin ben bilirim veya ben buldum dedigi her konu aslinda benlik egosu ile ortaya cikan geriliktir. bu gerilik elbette akil yetemediginde onu hala zorlayarak daha fazla delil ile inanma çabasinda olan akilin caresizligidir bahsedilen aptallik. oysa zorlamak yerine teslim olarak iman etmek gericilik veya akilsizlik degil tam aksine akıllılıktır. keskin bir zekaya işarettir. bir insanın herhangi bir yerde rastlantı eseri oluşması sadece cansız bedeni için uyarlanan senaryoda bir' in yanına koyulan altı yüz tane sıfır da bir ihtimal olduğu bilim adamlarınca tahmin edilmiştir. bu rakam kaç eder bilemiyorum ama bu ihtimalin hesabını bile yanlızca ulu Allah bilir. bizlere bu dünyada yaşayıp yaradılanları kendimizde dahil tanıyıp yaradılanların şaheserliği üzerinde şaşkınlık ile keşif edebilecek kadar akıl verilmiştir. bir tohumun bile ağaca dönüşmesi bir hayat hikayesi üzerinde barındırdıkları bile bir dünyaya bedel ayrı bir alemdir. o küçücük tohumun betonu delecek güçteki almış oldugu kuvvet bile akıllara durgunluk vermektedir. ve bahar geldiğinde bizlere seslenir ağaçlar yemyeşil yaprakları ile. ve bizlere yaşam veren oksijeni sağlar. hizmet hep insanadır. bu konu bile akıl alacak bir şey değil iken düşünmekten aciz insan rastlantı der geçer belki böyle bir yaradılışa. fakat ağaçlar bile konuşmaktadır insan ile.

sevgili einstain dindar bir kisi idi. ilimin ve bilimin sahibini cocuk yasta kavramis ve bulduklarini ben buldum yaptim havasinda degil var olani ortaya cikardim seklinde hep iman etmistir. oda bilirki akilin sahibide ulu Allahdir. o yasiyor ve ulu Allahin emri ile dirilenlerin arasinda muhammedimiz ile el eledir. selam olsun herbirine.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

sevgili dogangunes nickiniz ne guzeldir. acmis oldugunuz konular bizimle ayni cizgide ayni anda ilerliyor. oda Allahdandir. siz fark etmesenizde butun insanlik mehdinin ortaya cikisinda farkina varmadan hizmet etmektedir. bunu gelecek nesiller cok daha iyi idrak edecekler. gunumuzde pek sans ve tesaduflere yer yoktur yeryuzunde. yazilarimin sizi rahatsiz etmedigini dusunerek yaziyorum, hatam olursa veya bir rahatsizliginiz uyarmanizi diler bundan memnun olurum.
 
Üst Alt