Insanlari neden görmek istedigimiz gibi görüyoruz?

Arkadaşlar lütfen bu konuyu bari ayetlerle süslemeyin..
Konumuz ayetler,gözlük yada Kuran değil..

Insanlari neden görmek istedigimiz gibi görüyoruz?Insanlari olduklari gibi görmek mümkün mü?


Siz dediniz neden görmek istediğimiz gibi görüyoruz,bende bakış açılarından değerlendirdim
doğangüneş.
Yani demek istediğim benim bakış açım bu yönde.
 
İnsanları kendi içinizdeki gibi değerlendirirsiniz.İyi iseniz iyi ,diğer türlü ise zaten sizin iş bitmiş demektir..
 
bu işi yapanlar; genelde cehaletini bilmeyen, görmeyen, duymayan, öğrenme merakı olmayan sokak kültürü ile yetişenlerdir.

onlara göre tek doğru kendileridir. acaba kelimesini bilmezler. halk arasında "ahkam kesenler" diye adlandırılır. bunu açacak olursak:

ahkam kesenler : ne yazık ki ülkemizdeki en yaygın insan tipidirler. bir konuda donanımlı bilgiye sahip olmadan, kulaktan dolma ve çevresinden gördüğü davranışların etkileşimi çerçevesinde hayata ve olaylara yanlış yorumlar katan, uzmanmış gibi dolanan, bilirkişileri bile önemsemeyen, cahil ve cehaletinin farkında olmayan kimselerdir.

maalesef çok yaygın olduklarından toplumumuzda bilgi kirliliği en üst düzeydedir. bunlar yalan yanlış fikirleri ile kendilerini zehirledikleri gibi, yarattıkları bilgi kirliliği ile başkalarını da zehirleyerek doğruyu bulmalarını engelliyorlar.

cahilliklerini bilmeyen ya da bilip de kamufle etmek için zorbalık yapanlar, yani zorba cahillerle uğraşabilmek ayrı bir strateji gerektiriyor. Ancak bu çok zor ve uzun süre aldığından, toplumda aksaklık çıkıyor.

sonuçta şu söz haklı olarak ortaya çıkıyor. " cahil insanla uğraşmak, atomu parçalamaktan daha zordur!
 
Üst Alt