• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İnsanlar oruç tutarken neden asabi olur?

Okunuyor :
İnsanlar oruç tutarken neden asabi olur?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Altındağ, oruç döneminde kan şekeri düştüğü için insanların her zamankinden biraz daha sinirli ve öfkeli olabileceğini belirterek, ''Bu dönemde stresten uzak durmak, yoğun sabır ve dikkat gerektiren işleri sabah erken ya da iftar saatinden sonra yapmak daha faydalı olur'' dedi.

Doç. Dr. Altındağ, fizyolojik zorluklar ve stresin bir araya gelmesinin kavgalara, insanların istemeden birbirlerini kırmalarına ve incitmelerine neden olabileceğini, bunun ramazan ayının ruhuna da yakışmayan davranışlar olduğunu vurguladı.

İnci

Kıdemli
Üye
Aslında ben de tam tersi oluyor.Kavga etmek bir yana öfkelenmeye bile takatım olmuyor.
Bana sataşan olursada ben oruçluyum diyip uzak duruyorum öfkeli insanlardan.

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Aslında ben de tam tersi oluyor.Kavga etmek bir yana öfkelenmeye bile takatım olmuyor.
Bana sataşan olursada ben oruçluyum diyip uzak duruyorum öfkeli insanlardan.

Harika
eğer nefsine yenilmeyip böyle davranıyorsan çok güzel:alkis:

Ben öfkeme yeniliyorum

Bazen beni aşan olaylar olduğunda dayanamıyorum.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Bende oruc tuttugum zamanlar pek asabiyet olmazdi. Sadece sigara beni zorlardi o kadar. Ramazan yaz mevsimine kayiyor, sicaklar ve uzayan gün eklenebilir bu sorunlara ayrica.

atmaca34

Kıdemli
Üye
sebeplerini tahmin etmek zor..günümüzde oruç tutmazken daha asabi insanlarla karşılaşabiliyoruz..ve görüyoruz..

asıl arıştırılması gereken "günümüz insanları neden asabi"olduğudur

oruçun insanları daha çok sakinleştirdiğini düşünüyorum...

-BaDe-

Kıdemli
Üye
Sigara kullananlar sigara içememeyi maazeret gösteriyorlar tamam ama ya kullanmayanlar,
heralde açım diye sinirli olmaz bir kimse bilemiyorum =)
Kan şekeri olayı doğru olabilir, zaten benim oruç tutarken tek sorunum kan şekerimin düşmesi oluyor, bununla beraber tansiyonda düşüyor, şiddetli baş ağrısı, halsizlik...
Fakat sinir olmuyor...
Allah sabır ve kolaylık versin diyelim...

Üst Alt