İnsanlar neden namaz kılmıyorlar? Kibirden mi yoksa üşengeçlikten mi?


Ne ailemde ne işyerimde ne de arkadaşlarım arasında hiç namaz kılan yok. Ailem dindar olmadığı için namaz kılınan, oruç tutulan bir ortamda büyümedim. Hatta daha önce sizlere bahsetmiştim, biz Ramazanın geldiğini anlamazdık bile. Dolayısıyla hiç dini eğitim almadığım ve ailemden de görmediğim için bu yaşıma kadar hiç namaz kılmadım. Fakat geçen haftalarda çok yakın bir arkadaşımı hiç beklemediğim bir anda kaybettiğimi sizlere anlatmıştım. Şimdi bu dünyaya neden geldiğimi daha çok sorguluyorum. Aniden bu dünyadaki her şeyimi bırakıp gidebileceğimi biliyorum.

Ve görüyorum ki her şeyi ertelediğim gibi namaz kılmayı da ertelemişim, Kuran okumayı da ertelemişim. Bütün ibadetleri yaşlılık günlerime bırakmışım. Geçen gün peki ya bende hiç yaşlanmadan aniden ölürsem, ya yaşlanınca namaz kılamayacak kadar ağır hastalanırsam diye düşündüm. O kadar ertelemeye alışmışız ki insan ne kadar yaşlansa yine de kendisini yaşlı ve ölüme yakın görmüyor. Ayrıca bizler hangi mantıkla namaz kılmayı yaşlılığımıza erteliyoruz onu da merak ediyorum. Kuran’da aklı ve şuuru yerinde olan her insanın namaz kılması gerektiği bildiriliyor, genç veya yaşlı denmiyor. Kimi insanlar kibirlerinden, asla alınlarını yere koymak istemediklerinden ve Allah’ı ilah olarak kabul etmediklerinden namaz kılmıyorlar. Kimileri de namaz kılmaya, abdest almaya üşeniyorlar. Ama kendi zevki için, sadece bir tabak yemek için şehirlerarası yol gidiyorlar. Ya da para kazanacakları bir iş olduğunda sabah erkenden yataklarından fırlıyorlar. Yani insanların çoğu kendi çıkarları için hiç ama hiç üşenmeden en ağır işleri yapıyorlar.

Kuran’da namazın güzelliklerinden, insanı kötülüklerden engelleyeceğinden bahsediliyor. Samimi bir kalple Allah’ın huzurunda duruyor ve O’nu tüm kalbinizle yüceltiyorsunuz. Namazdan sonra da müthiş bir rahatlık ve huzur hissediyorsunuz. Namaz hiç de yobazların gösterdiği gibi zor bir ibadet değil, hem namaz hem de abdest son derece kolay. Ayrıca insan kendisine bunca güzelliği veren Allah’la konuşmanın zevkini tadıyor, O’na dayanıp güvenmenin huzurunu yaşıyor. Ben ilk namazımı geçen hafta kıldım ve Allah ömür verdiği sürece ibadetlerimi yapmaya devam edeceğim. Bu yaşıma kadar böyle bir güzelliği yaşamamamın da bir hayrı vardır diye düşünüyorum ve Allah’ı bana kendisini tanıttığı ve Kuran’ı anlamama izin verdiği için çok seviyorum.

De ki: "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah'ındır." (En'am Suresi, 162)
 
Üst Alt