İnsanlar Irklara Ayrılır mı?

İnsanlar Irklara Ayrılır mı?
İnsanlarda Irk Farklılığı Var mıdır?

Bir takım insanlar insanların iskelet yapısına göre 5 temel ırka ayrıldığı, tüm diğer ırkların da bu ırkların birbiriyle melezleşmesinden ortaya çıktığını kabul etmektedir.

1. Kafkas ırkı : Kafkasya, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Anadolu ve Hindistan bölgesini kapsıyor. Karakteristik özellikler arasında düz yüz, yüksek alın, ince dudaklar, dar ve öne çıkık burun, dalgalı saç, yüz ve vücutta yüksek kıl oranı, beyaz-kahverengi arası cilt rengi sayılıyor.

2. Moğol ırkı : Çin, Japon, Eskimo, Ainu ve Amerika yerlilerini (kızılderilileri) kapsıyor. Karakteristik özellikler arasında sarı deri rengi, yüz ve vücut kıllarında seyreklik, yuvarlak yüz, çıkık çene kemikleri, az gelişmiş kaş kemerleri, basık burun ve yüz, kısık gözler, şişkin göz kapakları, düz siyah saçlar sayılıyor. Bir diğer belirgin özellik, erkek ve kadınların dış görünüşlerinin, diğer ırklara kıyasla daha fazla birbirine benzemesi.

3. Kongo ırkı : Zencileri ve Afrika pigmelerini (kısa boylu ırkları) kapsıyor. Karakteristik özellikleri çok koyu deri rengi, kıvırcık saçlar, seyrek kıllılık, dar bir baş, ileriye çıkık üst çene, geniş burun, kalın dudaklar, az gelişmiş çene ve dar kalça kemeri.

4. Capoid ırk: Congoidler dışındaki Afrika ırklarını kapsıyor. Çok uzun boy, kahverengi-siyah arası deri rengi ve özellikle kadınların kalçalarında yüksek oranda yağ toplanmasıyla karakterizeler. Bu ırkın en tipik örneği de Buşmanlar.

5. Avustralya ırkı : Avustralya başta olmak çevre adalarda yaşayan ırkları kapsıyor. Çok farklı coğrafyalarda yaşamaları nedeniyle ortak özelliklerini saymak diğer ırklara göre daha zor. Ancak, açık deri rengi ve geniş burun, en temel tanımlayıcı özellikleri.

Gibi tanımlamalar yapılarak insanlar ırklara ayrıştırılmıştır.

Sizce insanlarda biyolojik anlamda ırk farklılığı var mıdır?
  • İnsanların ten renkleri (zenci-beyaz misali) neden değişiktir?
  • İnsanlar fiziksel olarak (japon-afrikalı gibi) neden birbirinden farklıdırlar?
 
Tabiki her insan belli bir ırka mensup daha doğrusu saf ırk bulmanın çokta mümkün olduğunu düşünmüyorum.Afrikalı siyah bir çiftten beyaz bir ırk veya sarı ırka mensup birinin doğması beklenemez eğer geçmişte bir karışma söz konusu değilse.

Bu yüzden Einstein'ın şu sözünü çok beğenir ve hayatımdaki insanları bu doğrultuda değerlendirmeyi doğru bulurum

Aptallara göre insanlar; Irk,cinsiyet,milliyet,yaş,statü,renk,din ve dil başta olmak üzere 8den fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir!

İnsanlar sadece 2ye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar..!
 
Sanırım ırk derken fiziksel farklılıktan söz ediyorsunuz, doğru mu anladım acaba?

Einstein'ın sözü ise mükemmel..
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt