İnsanlar eziliyorsa ve kader varsa suçlu Allah mıdır?

kaderde değişmeyen 3 şey olduğuna inanıyorum evlilik,ölüm hastalık gibi...ama bnların dışında insan herşeyi
iradesiyle yapar....
allah insana iki yol çizmiş
doğru
yanlış
hangi yolda nasıl yürüyeceğinize siz kendiniz karar verirsiniz
 
B

bursali68

Ziyaretci
İnsanlar eziliyorsa ve kader varsa suçlu Allah mıdır?

Merhaba,

İnsanlar eziliyorsa bu kadere bağlı değil Kur'an'ın anlaşılamamasına bağlıdır.

Sosyalistlerin sosyalizmi,Komünistlerin komünizmi,kapitalistlerin kapitalizmi...kendi çıkarlarına kullanmalarından kaynaklanmaktadır.Yani kısaca " yöneten " kesim evirip çevirip,ideolojileri,fikirleri,sistemleri bir kılıfına uydurup kendi ve iktidarını koruma maşası olanları kollaması için avantajlı hale getirip " halka " yutturuyorlar.

Kur'an'ı da insanlara özellikle " Emevi " devleti kuruluş sürecinde,insanlara nasıl aktaracaklar.Kullanılacak insanlar gerekirken,ezmek için insanlar gerekirken saltanat sevdasından vazgeçebilir mi insanoğlu.Halifelik bile " babadan oğula " prensibine döndürülerek Kur'an'a ters olmasına karşın " Asil / Üstün Zümre " yaratılmış.Daha ne diyelim.Bazen de gelenekler " hastalık " haline gelir ve de böyle insanlar ezilmeye devam eder,oysa Kur'an " Zulmün karşısındadır,mazlumun yanındadır " .

Not : ÇAKMA MAZLUM ların değil,gerçek mazlumların.

Kısaca bu durumun kaderle bir ilgisi yok insanların " uyumalarıyla " ilgisi var.

Son sözü de kendimiz için diyorum ; " Eşek olunca sırta semer vuran çok olur ".

Sağlıcakla kalınız.
 
Kesinlikle Allah suçlu olarak tayin edilemez.
Kader denilince ne anlaşılıyor önce onu analiz edelim bence,Kader yazılı deriz.
Bence KADER:
(Dünyamız, güneş sistemimiz, galaksimiz evrende görülemeyecek kadar küçük bir yer kaplıyor.
Nasıl ki atom altı parçacıklar incelendiğinde, bu parçalar hareket için gerekli zamanın bulunamadığı bir ortamda ise,
Dünyamızda Kainatta zamanın akacağı kadar zamanın olmadığı bir zerrededir.Bizim için (içinde bulunduğumuzdan dolayı) zaman var akıyor.Ama kainatın dışından hesap edildiğinde bu dünyada yaşanılacak zamanın olmadığı görünüyorsa,
demek ki bu evren veya galaksiler veya dünya kainat orantısından dolayı çok kısa bir süre yaşamış oluyor, örneğin 1 saniye gibi bir zamanda yaratılıyor ve ölüyor.
Tabi ki bu olayı şöyle düşünmek lazım bence;
evren zip'li bir dosya toplam boyut 1 mb. ama içine girince o 1 mb'lık dosya aslında 10 mb.
dışarda 1 saniyede olan bir olay, aslında içeride 5 milyar yılda oluyor.)

Peki Allah'u Teala, tüm olayları (tabirimce) 1 saniyede yapıyor ve görüyorsa,
kaleme yaz diyor,(bütün olaylar oldu, mahşer bitti, cennet-cehennem yolcuları yolunu tuttu.) kıyamete kadar olan herşeyi kayıt et.(ben böyle bir deney yaptım ve sonucu bu oldu) gibi(Haşa)

Şimd bizim kaderimiz(Allah katında yaşadığımız herşey) yazıldı.(ama biz hala o zip'li dosyanın içinde yaşıyoruz.) geleceğimiz biliniyor.

Şimdi o zip'li dosyanın içine bakalım;
İnsanlar yaşıyor, zaman akıyor.Bizler o dosyanın içinde istediğimiz gibi yaşıyoruz.Tercihler bize ait.(sadece nerede-ne zaman-kimden-doğacağımız, ne zaman-nerede öleceğimiz gibi ana konular tercihimizde değil)
Diğer konular bizim elimizdedir.Biz önümüze çıkan 2 seçenekli bir yolda(iyi-kötü) seçimimiz kendi irademize aittir.ama sonuç bilinene gidiyor hep(ne zaman-nerede öleceğimiz)

İnsan hayatı OL ile ÖL arasındadır,,,,, bu arada yaptıklarımız bizim irademizle oluyordur...(BENCE)

Bana bu senaryo çok mantıklı geliyor, lakin
KEHF:
68 "Sana bildirilmeyen bir şeye nasıl dayanabilirsin?"
69 (Mûsâ): "İnşâallah, dedi, beni sabredici bulursun, senin emrine karşı gelmem."
70 (O kul): "O halde, dedi, eğer bana tabi olursan ben sana anlatıncaya kadar (yaptığım) hiçbir şey hakkında bana soru sorma."
71 Bunun üzerine yürüdüler. Nihâyet gemiye bindikleri zaman gemiyi deliverdi. (Mûsâ): "Halkını boğmak için mi gemiyi deldin? Gerçekten sen çok tehlikeli bir iş yaptın!" dedi.
72 (O kul): "Sen benimle beraber bulunmağa dayanamazsın demedim mi?" dedi.
73 (Mûsâ): "Unuttuğum şeyden ötürü beni kınama ve bana bu işimden dolayı bir güçlük çıkarma." dedi.
74 Yine yürüdüler. Nihâyet bir oğlana rastladılar. (O kul) hemen onu öldürdü. (Mûsâ): "Bir can karşılığı olmadan temiz bir cana kıydın ha? Doğrusu sen, çirkin bir iş yaptın!" dedi.
75 (O kul): "Ben sana, sen benimle beraber bulunmağa dayanamazsın, dememiş miydim? dedi.
76 (Mûsâ) dedi ki: "Eğer bundan sonra (bir daha) sana bir şey sorarsam, artık bana arkadaş olma. (O zaman) benim tarafımdan sana özür ulaşmıştır (artık benden ayrılmakta mazur sayılırsın).
211 Hz. peygamber (s.a.v.): "Allah, kardeşim Mûsâ'ya rahmet etsin, utandığı için böyle söyledi. Eğer arkadaşıyle kalsaydı, daha ne tuhaf şeyler görecekti!" demiştir.
77 Yine yürüdüler. Nihâyet bir kent halkına varıp onlardan yemek istediler (kent halkı) onları konuklamaktan kaçındılar. Derken orada yıkılmağa yüz tutan bir duvar buldular; hemen onu doğrulttu. (Mûsâ): "İsteseydin buna karşılık bir ücret alırdın," dedi.
78 "İşte, dedi bu, benimle senin aramızın ayrılmasıdır. Şimdi sana sabredemeğin şeylerin içyüzünü haber vereceğim."
79 "O (yaraladığım) gemi, denizde çalışan yoksullarındı. Onu kusurlu yapmak istedim, çünkü onların ilerisinde her (sağlam) gemiyi zorla alan bir kral vardı."
80 "Oğlana gelince: Onun anası babası mü'min insanlardı. Bunun, onlara azgınlık ve küfür sarmasından korktuk."
212 İsyâniyle onları şerre sürüklemesinden, yahut onların îmanına kendi azgınlık ve inkârını bulaştırmasından veya onları da kendisi gibi azgınlığa ve küfre sürüklemesinden
81 "İstedik ki Rableri onun yerine onlara ondan daha temiz, daha merhametli (ana babasına iyilik eden) birini versin."
82 "Duvar ise şehirde iki yetim çocuğun idi. Altında onlara ait bir hazine vardı. Babaları da iyi bir kimse idi. Rabbin istedi ki onlar (büyüyüp) güçlü çağlarına ersinler ve Rabbinden bir rahmet olarak hazinelerini çıkarsınlar. Bunları, ben kendiliğimden yapmadım. İşte senin sabredemediğin şeylerin içyüzü budur."

Eğer biz kendi irademizle yaşayacaksak neden müdahele ediliyor.???Bu konuda fikri olan varsa bende baklerim

Dost'ça kalın...
 
Ezilen biri, bulunduğu durum için Allah'ı yada kaderi suçlarsa o insana birşey kazandırmaz.Aksine derece kaybettirir.Allah size cüz i irade vermiş.Ezilen kişi yaptığı kazalara bakarsa suçlanacak kişi kimmiş görür o zaman.
 
Üst Alt