İnsanın kötülük yapmasını engelleyen şey

İnsanın kötülük yapmasını engelleyen şeylerden hangisinde öncelik olmalı?

Eylemin günah olması mı?
Eylemin yasal olmaması mı?

Neden?
 
selam ederim;

kişinin kötülük yapması yaradılışındaki amaca aykırıdır. ulu Allah herşeyi bir sebeple ve yarattığı şeye verdiği göreve göre yeteneklerle donatır. tüm canlı ve cansızlarda bu böyledir. bütün yaradılan herşey göreve hizmet eder. bu uzun bir konu aslında kısa yoldan anlatmaya çalışacağım sizlere. insanın yaradılışındaki hesapta özgür irade vardır. özgür irade insanın yapması gereken şeyi doğru yada yanlış ayırd ederek vicdanını ve akılını kullanarak bulması, ulu Allahın örnek olmadan yarattığı akıl almaz şeyleri keşfetmesi ve bunları yine doğruya hizmet olarak kullanmasıdır. yada yanlışa hizmet olarak kullanmasıdır. insan aklı ve vicdanı ile huküm verebilecek donanıma sahiptir. akıl ancak vicdan ile bir yolda yürürse kaybolmadan doğruyu icra edebilir. bunun içinde iman çok büyük bir güç teşkil eder. insanın vicdanı ve akılı doğuştan olmasına rağmen, yinede bir öğüt için kutsal kitaplar gönderilmiştir. isa peygamberin işaret ettiği hac'cın anlamı budur. akıl ruh ve meleklerin doğruya hizmet için bir arada olması gerektiğinin bir sembolüdür hac işareti. bunu ona inanan hıristiyanlar bile bugün bilmemektedir. fakat yakında öğreneceklerdir.

yanlış olan şey'in ismi KUR'AN da yada tüm kitaplarda günah olarak geçer. ve her yapılan yanlışın tabiatta ve insanlık aleminde olumsuz bir etkisi gücü vardır. bu gücün adına şeytan diyoruz. ve o yaşayan kendini geliştiren bir VARLIK tır. varlık olması onun bedeni ve fiziği olmasını gerektirmez. zamana göre gelişir. ve onuda yaratan elbette ulu Allahımızdır. fakat onun zuhur edeceği yer ulu Allahın sevgisinin olmadığı kalplerdir. bize düşen girişeceğimiz her işde doğruya alet olabilmeyi öncelikle niyet etmektir kalpden, sonrasında istenmeden yapılan hatalar zaman içersinde düzelip yerini doğruya bırakacaktır. çünkü ulu Allah doğruyu herzaman haklı ve üstün kılmıştır.

yasalarımız o günkü koşullara göre yenilenebilen zamana ve ihtiyaca göre düzenlenebilen, bizlerin koyduğu ve her zaman yetersiz olan kurallardır. yetersiz olmasının sebebi sürekli ileriye giden bir sosyalleşme olmasıdır. insanlık var olduğu sürece doğruya doğru giden yolda yasalarda kendisini günün şartları ve gerekliliğine göre yenileyecektir. örneğin internet bundan 20 yıl önce yoktu ve yasada yoktu. bugün bilişim suçları yeni yeni gündeme gelip kurallar ve çerçeveler çizilmeye başlanmıştır.

ikisi arasında büyük bir fark yoktur. her ikiside sosyal alanda doğruya yol almak amaçlı koyulmuş insanları ilgilendiren kurallardır. yol hep doğruyadır. işleyeceğiniz bir suç ulu Allahı etkilemez, yada yapacağınız iyi bir iş ona fayda sağlamaz. zaten ulu Allahın hiçbirşeye ihtiyacı yoktur. bütün bunlar hep insanlık içindir. ulu Allaha inanmak, meleklerine inanmak, peygamberlerine inanmak, farzları yerine getirmek hepsi insanların faydası için gereken şeylerdir. çağdaşlaşma yolunda unutulan vicdan ( siz ona isterseniz din diyin) toplumu inanılmaz bir uçuruma götürmek üzeredir. dün 3 yaşındaki erkek çocuguna tecavüz edip kaldırıma atıp kaçan kişileri önceki günde 2 yaşındaki çocugunu döverek öldüren anne babayı, 1 hafta öncede bebeğini doğurup tuvalete atıp internette oynadığı oyuna devam eden anneyi gözleriniz ile görüp kulaklarınız ile duymuşsunuzdur. işte bu tür vicdansızca akılsızca yapılan işlerden kanunlar bizi koruyamaz. insanın insanlık bilincine ulaşması için gerekli olan şey imandır, ulu Allaha itaatle sevgidir. yoksa ulu Allahın kimsenin namazına orucuna ihtiyacı zaten yoktur. namazını kılıp orucunu tutanıda ulu Allah seveceğini beyan etmemiştir. bunlar bizim doğruda kalabilmemize yardımcı olan önemli unsurlardır.

insanlık ile bağdaşmayan şey yanlışdır veya günahdır bunlar aynı şeylerdir. ve yapılan her yanlışın bir hesabı vardır. af dilenenler hariç. ulu Allah bütün afları kabul edendir. merhameti bol olandır. ulu Allahın merhametine sığınıp insanlara vicdan akıl ve idrak vermesini çok diliyorum.

vicdan olmadığı sürece yapılacak hiçbir kanun insanları koruyamaz. DİN demek insaniyet ilmi DİN'ler demektir. hıristiyanlık demektir musevilik demektir bütün dinler insanlığı emreder. sonuncusu insanlık ilminde en ileri olanıdır. islamiyettir.

ülkemize yakışacak yönetim şeklide türk islam cumhuriyetidir. vicdan ve kanunların koruduğu toplum bilinci demektir bu. ulu Allaha yakın olmak ancak yapılacak doğru işler ve düşünülecek temiz bir niyet ile mumkundur. bu mehdinin ilmidir dersem eksik olur. bu, ulu meleklerin bize bildirmiş olduğu ileri bir insanlık anlayışıdır. kimilerine göre islam ve inançlar geri bir anlayıştır. oysa onlar anlayamamışlardır. anlayabilselerdi bilirlerdiki islamiyet veya tüm dinler bu zamanın bile çok çok ilerisinde bir anlayıştır. bu anlayışa uzak olan biz insanların düşünceden uzak oluşudur. oysa bu yazığım yazılarda hak verilmeyecek bir nokta yoktur. herkezin bildiği ama icraata gelince pek yavaş kaldığı konulardır bunlar. mehdi sadece bunu duyabilecek düşünüp kolayca idrak edebilecek fıtratta yaratılmıştır. sebebi bütün inançların özünü temsil eder bu ideoloji. bütün dünya bu fikre katılacaktır isteyerek severek yada cebr ile.

bu konuda einstein'ın güzel bir yorumu vardır. iyilik ve kötülüğün nasıl insanda zuhur ettiğini çocuk yaşında çok güzel kavramış ve anlatmıştır. izlemenizi ve anlatmış olduğum konu ile nasıl uyuştuğunu idrak edeceksiniz.
[video=youtube_share;L77pQC8dlKM]http://youtu.be/L77pQC8dlKM[/video]
 
Son düzenleme:
selam ederim;

açıklama yapmış fakat sorunuza cevap vermemişim açıklamamda;

insan yasalardan korkarak yanlış yapmayacak ise yasalarda bulduğu her boşlukdan faydalanacaktır. eline geçen her türlü fırsatı benliği doğrultusunda kullanacaktır. örneğin; kanunlar nezdinde verilmesi gereken asgari ücret 700 civarıdır. emeği bundan çok daha fazla olan çalışanına işleri çok iyi giden bir esnafın emeğinin karşılığından çok daha az olan asgari ücreti kendisi çok kazanmasına rağmen vermemesi buna güzel bir örnektir.

günah dediğiniz kavramda ise, kişi ayetleri dilediği gibi yorumlayıp hareket edebilir. örneğin; bir keresinde şahit olmuşumdur. yıllık kazancının kırkda birini ihtiyacı olana vermesi gereken musluman bunu vermemek için yıl sonunda mala mülke yatırım yapmaktadır. ne kadar ucuz ve basit bir hesaptır bu. bütün muslumanlar değil elbette bu düşünce içinde olan ama içlerinde bu düşüncede hareket edenlerde yok değildir.


her ikiside benim fikrimce yanlışdır. yaradılışına uygun davranan insan ne günah, sevap için nede kanunlar için yanlışa bulaşmaz. istenmeden düşünmeden yapılan hatalar hariç. eksik ve noksanlıklar bize aittir. ulu Allahı tenzih ederim tüm eksiklerden, noksanlıklardan. sevgi ile düşünce ile saygılı yaşayan insanın sevap olsun diye yapacağı iyiliğe ihtiyacı yoktur. bu insan olmanın gereğidir zaten. bu işi pazarlığa dökmek samimiyetsizce, bilinçsizce gösterişden başka şey değildir. sadaka cennete gitmek için verilmez, karşındaki ihtiyacı olan insanın ihtiyacını görmek için sevgi ile içten verilir. verdiğiniz her ne ise zaten size aitte değildir. siz sadece ulu Allahın bir canlıya yaptığı yardıma vesile olmuşsunuzdur. bundan büyük mutluluk olurmu? herşey okadar karşılıklı olsa idi baktığımız bir gözümüzün vallahi hesabını biz veremezdik. çok şükürki ulu Allahın merhameti çoktur.vicdanlı ve Allah sevgisi ile yaşayabilen bir insan bunların her ikisinede tenezzül etmez dostlarım. iyilik ve doğruluk birbirinden keskin bir çizği ile ayrılır. bize düşen iyilikden daha çok doğru davranışı yapabilmek, humanizm denen yüksek anlayışa tabi olabilmektir. bu zamanda iyilik yapana zaten saf diyorlar. bilmiyorlar o iyiliği yapan ulu Allahın kendisidir. saf denilen kişide şanı yüce olan ulu Allahın yardım eli zuhur etmiştir.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

şunuda eklemek isterim yanlış ile mücadelede en önemli faktörlerden biri okullarımızdır. malesef günümüzde yerli yerince amacına göre hizmet etmesede çocuklarımıza bu yanlış ile yada günah ile adına ne derseniz diyin fark etmez mücadele etmekte gerekli eğitim derslerin içersine sokulmalı. ister din dersi deyin ister vicdan dersi deyin ister insanlık dersi deyin. kesinlikle birbirine sevgi saygı hoşgörü canlıları sevmek tabiatı korumak adaletli ve temiz olmak nedenleri ile öğretilmeli. ve en önemli ders sayılıp üzerinde çok durulmalıdır. öğretmenlerimiz bu konuda çok büyük vazife üstlenirler. ve gerçekten değerleri çok büyüktür toplumlar için. belkide bugün meclisdeki bakanlardan millet vekillerinden daha fazla maaşı hak eden bilinçli bilgili öğretmenler yetiştirmekde devletin birinci vazifesi olmalıdır.

içersinde vicdansız akılsız düşüncesiz toplumların bulunduğu ülkeler hangi rejim ile yönetilirse yönetilsin sonuç hep aynıdır. bir adım ileri gidemeyen bencil bir toplum. isterse cumhuriyet rejimi olsun istediği kadar müslüman olsun hiçbir değeri yoktur. toplumları değerli kılan şey içinde taşıdığı barındırdığı çeşitlilik ve maneviyatlarıdır. bunlar bir ülkeyi belki kalkındıracak değerler değildir haklısınız ama doğrunun bilincinde olan toplum elbette bilime sanata da hak ettiği değeri verecektir. bilimde ve sanatta geri kalmış ülkeleri sayarsak islam ülkelerinin ilk 10'a gireceğini ap açık görürüz. bunun nedeni ilahiyat fakültesi denilen yerde insanlık üzerine kurulmuş sosyal olgu olan islamiyetin hakkınca icra edilememesidir. islam KUR'AN'ı ezberlemek içindeki ayetleri birbir çözmeye çalışmak için inmemiştir. 1400 yıldan beri okullarda öğretilen ve hala bir uzlaşmaya varılıp işte şu yolda yürümeliyiz denilen bir hedef yoktur ortada ne üzücü. KUR'AN bu bahsettiğiniz günah ve kanun dışı diye adlandırdığımız yanlışları yapmamamız için bize öğüt olarak gönderilmiş, bütün dillerin sahibi olan ulu Allahın arapça harfler ile insanlara sunduğu bir nasihattır.

günümüzde öğretilen din dersi aslında resmen din tarihidir. islamın özü ile alakası yoktur. ilahiyat fakültesi demek humanizmin icra edildiği öğretildiği en güzel okullar olmalıdır. malesef mesele baş örtüsü gibi düşününce anlaşılması güç insanları birbirinden uzaklaştıran bir hal almıştır. koskoca ulu Allah'ın en son göndermiş olduğu öğüdü daracık kalıplara sokmaya çalışan hocalarımız, veya siyasetçilerimiz bile bunu anlayamamışlardır. belkide anlamak istememişlerdir.

bütün okullar imam hatip olsa yinede değişmez bu sonuç. insana gerekli olan şey arapça veya KUR'AN ezberlemek değildir. islamı anlayıp bunun bilincinde olan ve yaşantısına bu anlayışı sokabilen bir nesil yetiştirmektir. dokunma çarpılırsın ideolojisi ile yetişen bir nesilden düşünmesinide bekleyemezsiniz okumadığı bilmediği bir şeyi.

aslında bu konuda fazla konuştum belkide bilemiyorum. ama taşımış olduğumuz ideolojinin can damarı bu konu üzerine kurulmuştur. konu hakkında başka yorumu olan arkadaşlar var ise ben bu kadarı ile yetineyim.

hepinize candan selam ederim.
 
İnsanın kötülük yapmasını engelleyen şey Allah korkusu,sevgisi,güvenidir efenim.
yani vicdanında Allahla bir alaka kuramamış insanı hiç bir yasa zaptedemez.Din yasaları bile.
 
Üst Alt