İnsanı olgunlaştıran durumlar nelerdir?

Bazen geriye dönüp baktığınızda şaşırdığınız,hayret ettiğiniz anlar, anılar oldumu?Yakın zamana kadar yapmadığımız fedakarlıkları yapmaya, vermediğimiz tavizleri vermeye başladığımızda ve oturup düşündüğümüzde ben bunları eskiden yapmazdım dediğinizde sizi olgunlaştıran durumların ne olduğunu çözebildiniz mi?

“Hamdım, piştim, yandım” hz. Mevlana
Hz. Mevlana pişmekten kastı nedir? Biz bu duruma gerçekten vakıf olabildik mi?
Pişmek nedir?
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Öğretmen olduğum yıllarda ve şimdilerde arada verdiğim eğitimlerde hep şunu söylerim tekniğin yetersiz kaldığı , öngörüde bulunmak gerektiğinde...: " Tecrübenin kitabı yoktur ki gidip kitapçıdan satın alalım , okuyup tecrübe sahibi olalım "...Aynen hayatta böyle her yapılan iş , hareket , davranış ...bir sonraki hareket,iş , davranışlar için TECRÜBE / PİŞME-YANMA noktasına vardırır...

Ne yapacaksam " hemen " yapardım , şimdi 10 kere düşünüyorum enine - boyuna...Ne yaş olarak ne de zaman olarak makarayı geriye sarmak ve telafi etmek mümkün değil artık ...

Sağlıcakla kalınız...
 
Biraz uyum bu; tavizde de, fedakârlıkta da zamana, zemine uyum sağlamak. Tepkilerdeki sivri köşelerin ovalleşmesi. Yaşadıkça, daha çok insan daha çok olay tanıdıkça, görünün-anlayışın sosyalleşmesi bi bakıma.
Yalnız, bana göre en iyileştirici etken bu süreçte, insanın kendini yargılayabilme kabiliyeti. O gelişmezse, sanırım tecrübenin edindirdiği pek bir şey olamaz… Saygı ile...
 
“Hamdım, piştim, yandım” hz. Mevlana
Hz. Mevlana pişmekten kastı nedir? Biz bu duruma gerçekten vakıf olabildik mi?
Pişmek nedi
efenim mevlana günümüz anlayışıyla düşünülürse devrinin en olgun adamıydı.Konya medreselerinde müderris(prof) binlerce talebe etrafında pervane,hükümdarların kendisiyle istişare ettiği makamın mevkiinin az bulunur zirvelerindeydi.
Onun hamdım sözü bu devreye aittir.
ne zamanki saçı sakalı karışık bir gezgin derviş Şems le karşılaştı,aşkın o kızgın güneşi altında olgunlaşmaya,pişmeye başladı ve sonunda yandı.
şöyle der;
Ben bir memleketin zahidi ve bir minberin sahibi idim.
Gönlümün kazası beni,
Sana ellerini çırpıp gelen bir..
Âşık yaptı

yine şöle der;
"Utarid gibi defterler ve kitaplarla meşguldüm. Yerim bütün ediplerin makamından yüce idi. Fakat sakinin alın levhasını gördüğüm vakit kendimden geçtim elimdeki kalemleri kırıp attım."
neydi bu çoklarınca sevilmeyen meczup kılıklı dervişteki cazibe ki mevlana gibi bir ankayı avlamıştı?
Şems hazretlerinin farklı üslupları, halkın dikkatini çekiyor, kimilerinin hüsnü teveccühünü kazanırken, kimilerinin de kalbi nefretlerini kazanmakta idi. Çünkü Hak adamları Hak’tan başka söz söylemedikleri için, Hakka talip olmayanlar onların sözlerini rahatlıkla kabullenemezler.

Bir gün Şemsi Tebrizi Hazretleri Mevlana Hazretlerinin hücresine girmiş ve onun Hakk’ı zikir ile meşgul olduğunu görür. Mevlana Hz.nin mutmainne “Ey mutmain olmuş nefis sen ondan razi oda senden razi olarak dön Rabbine” (S:Fecr A:28) mak***** geldiğini gören Şems Hz.leri, ay döner güneş döner seyyareler döner dost döner diyerek dönmeye başladı. Bunun üzerine Mevlana Hz.de dönmeye başladı. Mevlana Hz.leri bu makama geldikten sonra Şems gibi bir sultanın kıymetini anlamış ve şu beyti okumuştur :

Ayım Şems, Günüm Şems, Hayatım Şems, sen olmasa idin ne Allah’ı (c.c) nede Muhammed’i (s.a.v) bulurdum.

yaaa efenim mevlanadan bahsedince diller tatlanıyor.
Selametle efenim.Olgun (kamil)insan olma duasıyla .
 
Aziz Yıldırımın veda mektubundaki yazmış olduğu söz. Bir bakıma haksızlığa uğradığını ve insan olgun olup meyve vermeye başladığında ağacın taşlanması gibi bir durum söz konusu olabilirde...
 
hamdim bistim hamtolsun simdi nerden bulalim semsitebrizliyi bu güne böyle bir
mürsit gerek nefis ve vicdan mahkemesini kuracak olumluyu olumsizdan ayiracak
biri lazim yasadikca yanlislari görüyoruz onlarda ders cikararak olgunlasiyoruz
 
hamdim bistim hamtolsun simdi nerden bulalim semsitebrizliyi bu güne böyle bir
mürsit gerek nefis ve vicdan mahkemesini kuracak olumluyu olumsizdan ayiracak
biri lazim yasadikca yanlislari görüyoruz onlarda ders cikararak olgunlasiyoruz
her arayan bulmaz belki ama bulanlar arayanlardır efenim selametle.:prv:
 
Üst Alt