İnsan Nasıl Ölçülür ?

Kuyumcuya gidip aldığımızda altının ne kadar kıymetli olduğunu ayarından anlarız.
Manava gittiğimizde meyve ve sebzeyi sağına soluna bakar tartarak alırız.
Kumaş alırken elimizle kalitesini kontrol ederek metre ile alırız.
Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün.

Peki biz insanları nasıl ölçüp değerlendiririz, ölçü olarak ne alacağız, neresine

bakacağız?

Kuyumcuya gidip aldığımızda altının ne kadar kıymetli olduğunu ayarından anlarız.
Manava gittiğimizde meyve ve sebzeyi sağına soluna bakar tartarak alırız.
Kumaş alırken elimizle kalitesini kontrol ederek metre ile alırız.
Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün.

Peki biz insanları nasıl ölçüp değerlendiririz, ölçü olarak ne alacağız, neresine

bakacağız?

konuşmasına hayata nasıl baktığına ne okuduğuna neye çok kızdığına
mimiklerine yüzdeki kırışıklıklara bakarak anlamak mümkün olurmü acaba

Takvayla ölçülür. Ama önemli olan takva sahibinin ki olduğunu bilmektir.

Her sakallıyı deden sanma derler ya, takva sahibini ölçmek için, içimde takva olması lazım diye düşünüyorum.

Mesela çalışmayanı Allah sevmez yalan söyleyeyi Allah sevmez, tövbe edeni bağışlar. Bağışlar ama bu takva sahibi olduğu anl***** gelmez. Günah işlemeside takva sahibi olduğu anl***** gelmez. Ermişler felan var onlar takva sahibi. Bizim gibi sıradan insanlar ancak akıl yönünden taklit edebilir.

Bir insan yalan söylüyorsa onun yalan söylediğini bilir. Bİr insan karşısında hiç yalan söylemediyse bunu yalan söylemediği anl***** gelmez. Ama dinimiz hakkında köü zan yapın demez. Ona karşı muhalefet etmeyinde demez. İnsanları akıl yönünden nasıl tanırsan o şekildedir.

Ben takva ve akıl diyorum.

Son düzenleme:
Herkesin anne karnında ve doğum anında aldığı astrolojik etkilerle oluşan kişilik yapısı vardır.

Bu açıdan bakıldığında karşıdakine bazı ipuçları verebilir.

Üst Alt