• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İnsan Hakları Dokunulmazdır

  • Konbuyu başlatan AMARGİ
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
İnsan Hakları Dokunulmazdır

AMARGİ

Amatör
Üye
KADININ TOPLUMDA OLMASI GEREKEN YERİ

Kadın cinselliği kadının kara yazgısı olmamalı.21. yy. da bunu tartışıyor olmak bile başlı başına bir ayıptır. Sanayi toplumun da kadına erkeklerin yaptığı her işi yaptıracaksınız ama iş eşitliğe gelince ama,fakat diye söze başlayacaksınız. Gerekçeler her ne olursa olsun cinsiyet ayırımcılığına hayır demek her demokratın görevi olmalı. Kadın toplumsal alanın her alanın da koşulsuz eşit olmak zorundadır. Demokratik toplumların olmazsa olmaz koşullarından biri de kadınların ve erkeklerin karar alma mekanizmalarına katılımıdır. Bu nedenle de demokrasiler toplumsal cinsiyet körü olamazlar. Son yıllarda ülkemiz de bir müstehcenlik tartışmasıdır gidiyor. Yapılmak istenen şey kadın bedeni üzerinden ortaçağdaki gibi rant sağlama eğilimidir. Aksini savunanlar erkeğin neden müstehcen sayılmadığını da topluma anlatmak durumundadırlar. Kadının nasıl giyinmesi gerektiğin ne kadınlar karar vermeli. Ama ülkemiz de kadın giyiminin tartışmasını erkekler yapıyor. Bunun tek nedeni erkek egemen bir toplum olmamızdan ziyade kadın bedeninin hala bir meta olarak görülmesidir. Türkiye kadınları ülke yönetiminde de sadece vitrin boş kalmasın mantığıyla temsil ediliyor. Nüfusun yarısının kadın olduğunu düşünürsek, siyaseti sadece erkeklerin yaptığını görürüz.

Suudi kadına ‘göz hapsi’


10.2008 Pazartesi

Vatan Gazetsi "İki göz erkekleri baştan çıkartıyor kadınlar tek gözünü de kapatsın"

Suudi Arabistan’ın önde gelen din adamı Şeyh Habadan, “İki göz erkekleri baştan çıkarıyor” diyerek kadınların sadece tek gözlerini açıkta bırakmalarını istedi.

SAPIKLIĞIN HUDUTLARINI KİM ÇİZECEK ?. Böyle sapık bir düzeni isteyen hanımlara duyurulur.

Zinayla suçlanan kadına recm cezası onandı

29 Kasım HÜRRİYET

İran'da Yüksek Mahkeme, ülkenin güneyindeki Şiraz kentinde zina yapmaktan suçlu bulunan bir kadının recm cezasını onadı.

İtimadı Milli gazetesinin haberine göre, Assaneh R. isimli kadın, zinadan göğüsüne kadar toprağa gömülerek recm cezasının yanı sıra kocasını öldürmesi için Rıza isimli sevgilisi ile işbirliği yapmaktan ikinci idam cezasına çarptırıldı. İnfazın ne zaman gerçekleşeceği netlik kazanmadı.

Sevgilisine 100 kırbaç ve 15 yıl hapis

Rıza isimli diğer zanlı da cinayette işbirliği yaptığı için 15 yıl hapis cezası ve gayrımeşru ilişki kurmaktan 100 kırbaç cezasına çarptırıldı.

Recm Ağustos'ta onandı ancak şimdi duyuldu

Mahkeme kararının Nisan'da ve onama kararının 4 Ağustos'ta alındığını yazan gazete, haberin neden bu kadar geç verildiği konusunda açıklama yapmadı.

10 yaşında evlilik olur!

Başmüftü küçük yaştaki kızların evlenebileceğine dair fetva verdi

AA

Suudi Arabistan başmüftüsünün küçük yaştaki
kızların evlenebileceğine dair fetva verdiği bildirildi.

El Hayat gazetesinin haberine göre, başmüftü Şeyh Abdül-Aziz bin Baz, 10
yaşındaki kızların evlenebileceğini ve bunun çok erken bir yaş olduğunu
düşünenlerin kızlara haksızlık yaptığını söyledi.

Bir konferansta konuşan başmüftü, kadınların 25 yaşından önce evlenmemesi
gerektiğini söyleyenlerin de yanlış yolda olduklarını ifade etti.

Ülkedeki insan hakları savunucuları, kızların küçük yaşta
evlendirilmelerinin engellenmesi yönünde çaba gösteriyor ve hükümete evlilik için
yaş sınırı belirlemesi yönünde baskı yapıyor.

Devlet kontrolündeki Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, dün yaptığı
açıklamada, kızların küçük yaşta evlendirilmelerini kınamıştı.

1 yaşındaki kızla da evlenilir!

22.01.2009 Perşembe Vatan Gazetesi
Suudi evlilik yöneticisinin verdiği fetva insanın kanını donduracak cinsten

Suudi evlilik uzmanı Dr. Ahmad Al-Mub'i kendi görüşlerine referans olarak da Hz. Muhammed'in hayatını örnek gösterdi. Vahhabi imam, Hz. Muhammed'in Hz. Ayşe ile 6 yaşında evlendiğini, 9 yaşında cinsel ilişkiye girdiğini savundu. İmamın bu sözleri karşısında programı sunan sunucu bile şaşkınlığını saklayamadı.

1 YAŞINDAKİ KIZLA DA EVLİLİK YAPILABİLİR

Suudi evlilik yöneticisi Dr. Ahmad Al-Mub'i'nin insanın kanını donduran fetvaları şöyle:

"Evlilik iki şeyden ibarettir: İlki aralarında kontrat olması. Bu evliliğin ilk şartıdır. İkincisi ise karınızla seks yapmanızdır. Evliliğe girmek için minimum bir yaş yoktur. Bir yaşındaki bir kızla bile evliliğe girebilirsin. 7-8-9 yaşındaki kızlardan bahsemetmeye bile gerek yok. Bu bir rıza anlaşmasıdır. Veli genelde baba olmalıdır. Çünkü baba kararı zorunludur. Böylelikle kız, kadın olmuş olur.

Ama kız seks için hazır mıdır, ilk seferinde ilişkiye girmenin doğru yaşı nedir?
Bu çevre ve geleneklere bağlı olmak üzere değişir.

Yemen'deki kızlar 9-10-11 yada 13 yaşında evlenirken diğer ülkelerde 16 olabilmektedir. Bazı ülkerde kızların 18 yaşına gelmeden ilişkiye girmeleri kanunla yasaklanmıştır."

"HZ. MUHAMMED BİZİM MODELİMİZ"

Suudi yetkili insan aklının kabul etmesi mümkün olmayan bu tezlerini sıralarken, bir de çekinmeden Hz. Muhammed'i referans gösteriyor.

"Hz. Muhammed izlediğimiz bir modeldir. Hz. Ayşe'yi 6 yaşında kadını olarak aldı. Fakat 9 yaşında iken onunla ilişkiye girdi. Hz. Muhammed'i modelimiz olarak görüyoruz."

İLGİNÇ GEREKÇE

Suudi imam Dr. Ahmad Al-Mub'i, bu görüşlerini ise ilginç bir gerekçe ile açıklıyor. Al Mub'i "Eğer veli baba ise ve uygun bir ortamda evlenilmişse bu evlilik geçerlidir. İnsanlar kendilerini çeşitli koşullar altında bulabilmektedir. Örnek olarak; 2-3 hatta 4 kızı olan-ki hiç karısı olmasın- ve bir yolculuğa çıkmak zorunda kalsın. Kızını böyle bir durumda evlendirse iyi değil mi? Onu koruyacak ve destekleyecek ve uygun bir yaşa geldiğinde onunla ilişkiye girecek. Bütün erkeklerin azılı kurtlar olduğunu kim söylüyor?" diyerek, sözlerine kendince mantıklı bir açıklama da getiriyor.

DİLARA'YI ASTILAR

'Anne beni asıyorlar'

İran, insan hakları örgütlerinin itirazlarına rağmen Dilara Darabi’yi idam etti. Darabi infaz öncesi annesini arayarak “Anne beni asıyorlar ne olur kurtar” dedi

İran’da 17 yaşındayken işlediği iddia edilen cinayetten dolayı idam cezasına çarptırılan Dilara Darabi’nin (23) infazı önceki gün gerçekleşti. İran Yüksek Mahkemesi’nin, uluslararası tepkiler nedeniyle, idamı iki ay ertelemesine rağmen, cezaevi infazın gerçekleştirildiğini açıkladı. Genç kızın asılmadan birkaç dakika önce annesini aradığı ve “Anne pencereden darağacını görüyorum. Beni asacaklar, ne olur beni kurtarın” dediği, o an celladın telefonu alıp, “Kızınızı asıyoruz ve yapabileceğiniz hiçbir şey yok” diyerek telefonu kapattığı ortaya çıktı. AB, ABD, BM ve Uluslararası Af Örgütü idamı şiddetle kınadı. Dilara, altı yıl önce erkek arkadaşıyla babasının kuzeni olan yaşlı bir kadını soymak için evine girmiş, kadın bıçaklanarak öldürülmüştü. Dilara, katilin sevgilisi olduğunu ve kendisini “Yaşın küçük, idam cezası almazsın” diye kandırdığını savunmuştu. Dilara’yı suçlu gösteren kendi ifadesi dışında bir kanıt yoktu.

22/07/2009 - RADİKAL

Arap aleminin en muhafazakâr ülkesi konumundaki Suudi Arabistan'dan özellikle hafta sonları felekten gün çalmak için komşu Bahreyn'e akın yaşanıyor. Ancak Suudiler Bahreyn'de özgürlüklerin tadını çıkartırken kantarın topuzunu kaçırınca, ev sahibi 'ahlak elden gidiyor' der hale geldi.

Ülkelerinde sürücü koltuğuna oturamayan kadınlar burada direksiyon başına geçiyor. Harem-selamlık uygulamalardan bunalanları Manama caddelerinde el ele tutuşup dolaşırken görmek mümkün. Gençler Virgin mağazasında IronMaiden, Megadeath ve System of a Down gibi heavy metal ve rock gruplarının tişörtlerine saldırıyor. Bahreyn’de okuyan 21 yaşındaki Dua Munir “Burası çoğu kız ve erkek için bir nevi özgürlük. Buradan yeni bakış açılarıyla dönüyorlar” diyor.
Kitapçı zinciri Jashanmal’a uğrayanların satın aldığı yasaklı kitaplar arasında Salman Rüşdi’nin hakkında ölüm fetvası çıkarılmasına yol açacak kadar İslam dünyasında tepki çeken ‘Şeytan Ayetleri’ romanı bile var. Ülkelerinde tablolarını sergileyemeyen Suudi sanatçılar, eserlerini ünlü modern sanatlar galerisi ‘El Rivak’ta sergilemeyi tercih ediyor. Eserlerin en iyi alıcıları ise yine Suudiler. (ap)
Bayanpinar.com
 
Üst Alt