• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

İnsan düşünen bir hayvan mıdır?

RABİA

Bağımlı
Üye
Değerli Kardeşimiz;


- Aslında, “hayvan” kelimesi, Arapça’da “canlı/hayat sahibi/ruh sahibi” demektir. “düşünen” kelimesi ise, “akıl-mantık sahibi varlık” anl***** gelir. Bu manada, Aristo mantığında, insana “düşünen hayvan” yani “düşünen ve akıl sahibi olan canlı” denilmiştir.

- Ancak, Kur’an’ın insana verdiği değer açısından konuya baktığımızda, insana “düşünen hayvan” demek, pek de uygun değildir. Çünkü insan, Allah’ın bin bir ismine mazhar, o’nun emir ve yasaklarını yeryüzünde tatbik eden, ahsen-i takvimde-yeryüzü halifesi olarak yaratılan, bütün varlıklardan daha üstün meziyetlerle donatılan bir varlıktır.Türkçe açıklaması olan “düşünen veya konuşan hayvan” ifadesi, insanı anlatmaktan uzaktır. Çünkü insan, yalnız düşünen bir varlık değil, aynı zamanda tasavvur dünyası geniş, hayal manzarası sonsuz gibi, akıl mekanizmasına sahip, Melek/vahiy vasıtasıyla Allah ile iletişim kurabilen, ilhama mazhar, altıncı his ile farklı bir boyutta olan, denizde, karada, havada gezebilen ve bir açıdan bütün canlılara da nezaret eden bir zabittir. Hedefinde dünya ve ahiret hayatı bulunan insanı, basit bir canlı olarak algılamak elbette isabetli değildir.


kaynak
 

carloss

Kıdemli
Üye
Değilizdir umarım, hayvansakta çokda dert etmem bunu. Canlıyız neticede hepimiz. Sahi; insan hayvan mı ?
 

RABİA

Bağımlı
Üye
Değilizdir umarım, hayvansakta çokda dert etmem bunu. Canlıyız neticede hepimiz
Oooo, olmadı ki bu şimdi...hayvandan bir farkın olmadığını söylüyorsun...!!
 

atmaca34

Kıdemli
Üye
hayır insan düşünendir...
hayvan düşünemeyendir....


felsefecilerde ikisi arasında dolanıp duranlardır....
 

Bay X

Kıdemli
Üye
hayır insan düşünendir...
hayvan düşünemeyendir....


felsefecilerde ikisi arasında dolanıp duranlardır....
Bilimsel karşılığı bu değil atmaca..

Bilim'in araştırması her canlının düşünce yöntemi olduğuna yönelik..

Hayvanların insana karşı daha üstün planlama ve tasarlama evreleri var..Tabi yöntemi farklı hayvan içgüdüsel olarak kendini korumayı ve yemeği düşünür..Avını gözüne kestirdiği zaman stretejisini önceden planlar..Hayvanda duygu yoktur bu nedenle kararları kesin katidir..Hayvan kesinlikle unutmaz..Hepsinin karakteristik özellikleri vardır..Hayvanlar liderlik vasfını kazanmak için birbirleri ile kıyasıya mücadele gösterirler..

İnsanlar beyin yapıları sayesinde anlık kararlar verebilirler duyguları ve hislerine göre hareket ederler..İnsanlar ileri evreleride düşünüp tasarlayabildiği gibi en kolay unutan canlıdır..İnsanın hayvanlardan en önemli farkı onların sahip olduğu tüm özellikleri bünyesinde barındırmasıdır..
 

atmaca34

Kıdemli
Üye
Bilimsel karşılığı bu değil atmaca..

Bilim'in araştırması her canlının düşünce yöntemi olduğuna yönelik..

Hayvanların insana karşı daha üstün planlama ve tasarlama evreleri var..Tabi yöntemi farklı hayvan içgüdüsel olarak kendini korumayı ve yemeği düşünür..Avını gözüne kestirdiği zaman stretejisini önceden planlar..Hayvanda duygu yoktur bu nedenle kararları kesin katidir..Hayvan kesinlikle unutmaz..Hepsinin karakteristik özellikleri vardır..Hayvanlar liderlik vasfını kazanmak için birbirleri ile kıyasıya mücadele gösterirler..İnsanlar beyin yapıları sayesinde anlık kararlar verebilirler duyguları ve hislerine göre hareket ederler..İnsanlar ileri evreleride düşünüp tasarlayabildiği gibi en kolay unutan canlıdır..İnsanın hayvanlardan en önemli farkı onların sahip olduğu tüm özellikleri bünyesinde barındırmasıdır..

evet bu yönleriyle düşünüle bilir..


dediğim gibi..insan hayvanlaşa bilir fakat..bir hayvan insan olamaz...
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
İnsan düşünen bir hayvan mıdır ?

Evet.

İnsanın, hayvandan ne farkı var ? (Bilinç dışında)
 
Üst Alt