• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Inkarciya cennet mujdesi

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 40
  • Görüntüleme 5K

Okunuyor :
Inkarciya cennet mujdesi

ümmi

Kıdemli
Üye
yoklukta bir varlıktır yani mahluktur dolayısıyla kuantum fiziğine inildiğinde yok olan her şey birlik aleminde,enerji dünyasında tek bir vücut kazanır dolayısıyla yoklukta bir varlıktır ancak -Bir- varlıktır.
yokluk,adı üstünde yoktur efenim.
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
nefistir
zaman olarak düşündüğümüzde sıfır biziz bizden öncesi ezel sonrası ebed
ezel ne demek öncesi olmayan biz sıfırı silersek sayı doğrusunda ekside ezele gitmeye çalışırsak geri dönemeyiz zaman bu noktada eğilir ve kendi uçlerıyla birleşir ve gidişte sonsuzluk kazanırız mekanın dairesel yaratılmasının sebebi budur mikro alemden makro aleme kadar allah ın yarattığı ne varsa daireseldir zamanda mekana bağlı olarak dairesellik kazanır.
sıfırı ortadan sildiğimizde sayı doğrusunda eksiden başlarız ve eksiye doğru gideriz dolayısıyla ezel demek ebed demektir sıfırı yani kendimizi koyduğumuzda zamanı bizden önce ve sonra diye ayırırız. zaman olarak baktığımızda sıfır budur.
mekan olarak baktığımızda ise atom çekirdeğindeki patriküllerin içindeki boşluk(uzay)dur.kuarklar ve diğer patriküllerin içinde bir doluluk değil bir boşluk vardır bu boşluk büyük uzaya açılır ve boşluk boşluğa bağlanır böylece yokluk bir bütünlük kazanır.bizde bu yönden bakıldığında olmayan şeyiz ama -şey- işte bu şey in tanımı yapılamaz mekan açısından bakıldığında sıfır tanımsız olan -şey- yani yokluktur ve mikro makro bağlantısıyla bir daireselik ifade eder.
 

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim nfk merhum,
Varlıkta, yoklukta herşey onun kulu, Bu noktaya vardım mı el tutuk dil burkulu! ..
buyurmuşlar.
yokluk,ismivar,cismi yok bir mevhumdur efenim.
böyle bilimsel filimsel anolojilerle anlatılabileceğini sanmıyorum .
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
zaten mevcut bir tanımsızlıktır kimileri bunu şiirle kimileri bilimle ,filimle vs..vs.. lerle anlatmaya çalışır
şairimiz elbette doğru söylemektedir yoklukta bir mahluk olduğundan O nun kuludur
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
bunları yapanları,yazanları,ben varım diyeni var eden elbet biri var
Mantık, varlığın bir yaratıcı mecburiyeti doğurunca... Tanrının varlık sebebinin kendi olduğuna imkan tanımaz... Yine mantıken.

Maddenin gerçekte yok olduğundan bi habersiniz anlaşılan.Var zannettiğiniz herşey gerçekte yoktur.Var zannetiğiniz bedeniniz aslında yoktur.Beyninizde görütülenen bir elekronik resimden ibarettir.Dışarıda ise Var olan sadece Allahü Teala'dır.

http://www.supermeydan.net/forum/forum440/thread43384.html
Anlaşılan o ki, sizde bilimin merak konularından bihabersiniz.

kabenin etrafında dönmek kalbin etrafında yani sevginin,aşkın etrafında dönmeyi temsil eder her varlığın bir kabesi vardır atomun kalbi çekirdek elektronlarda onun etrafında dönerler gezegenlerin kalbi güneş onun etrafında dönerler semazenlerin kalbi şeyhlerinin kalbidir onun etrafında dönerler kalpte ise aşk vardır bir çekim gücü vardır,tıpkı mıknatıslar gibi çekim ve itim güçleri vardır çekim gücü sevgiyi itim gücü ise nefreti temsil eder..
kabe aynı zamanda müslümanların birliğini temsil eder.bütün müslümanlar aynı yöne dönerler ve bir olan Allah a tapınırlar.
mekke metruk hale gelene kadar da bu böyle devam edecek kabe yıkılana kadar müslümanlar yaşayacaklardır,islam dini hükmünü sürdürecektir.
Hergün beş, kimine az, kimine fazlası vakit... Secdeye varan başlarda yine aynı yere yönelmekte...

efenim Putperestler ateist değil müşrikti.Yani Allaha inanıyorlar fakat,putlardada bir güç vehmediyorlar,Allah katında şefaatçi olacaklarını sanıyorlardı.

putperestlerde elbette haccediyordu.haccetmek zaten hz. ibrahimin,Hz.ismailin dininde vardı.Fakat Zamanla bozulmuş,tevhitten uzaklaşmışlardı Hz. Muhammed dini asli saf haline döndürdü.Yanlış inanışlardan temizledi.yoksa yeni din icad etmedi.Hz. Ademden beri din aynı dindir efenim.Farklılıklar teferruattadır,tevhid değişmez.
Beni hayal kırıklığına uğrattın ümmi... Ayrılık sana hiç yaramamış.
 

ümmi

Kıdemli
Üye
yani spartaküs öyle şeyleri biliyorsunuz ki şaşıyorum.Öyle şeyleride bilmiyorsunuz ki gene şaşıyorum.en basitinden anlatayım dedim efenim.biraz klişe oldu ama artık idare edin.:prv:
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
Alıntı:
Arkun´isimli üyeden Alıntı
bunları yapanları,yazanları,ben varım diyeni var eden elbet biri var

Mantık, varlığın bir yaratıcı mecburiyeti doğurunca... Tanrının varlık sebebinin kendi olduğuna imkan tanımaz... Yine mantıken.


mantık derki tren vagonlarını çeken bir ana vagon olmalı ve vardır da bir motora sahiptir ve en baş,ilk vagondur o olmazsa diğerleride olmaz onu yok sayarsak mekanik bilimine fizik ilmine karşı mantıksızca bir savunma içine gireriz. Fakat siz diyorsunuz ki bu ilk vagonuda illa çeken bir vagon onuda çeken bir vagon daha bir vagon daha ... daha...sonsuza uzanıp giden bir tren var sizin varlık felsefenize göre. oysaki bilinen şu ki buharlı yada benzinli,içten yanmalı bir motor var ve vagonu hem hareket ettiriyor hemde diğer vagonları çekmesini sağlıyor yani hareketi kendindendir dolayısıyla bir sonsuzluğa ihtiyaç yoktur. illa ki ama illa ki hareketi kendinden olan bir varlığa ihtiyaç var.onuda hareket ettiren bir şeyin olmasına gerek yoktur zaten hareket kabiliyeti var.

yaratılışa gelince her şeyi yaratan bir tanrı var ve sonsuzdur.yarattığı şeyler onun gölgesi gibidir,nurundandır ayrı düşünülemez siz yaratanı ve yaratılanı birbirinden ayırdığınız için sonsuzluğa bir darbe indiriyorsunuz.
ateş ayrı bir şeydir ışık ayrı bir şeydir fakat ışık ateşten bütün bütün ayırt edilemez ateş varsa orada ışıkta vardır demektir. yaratılmışlarda böyledir O ateş se varlık alemi onun ışığıdır biz ışık olarak ateşten ayrı değiliz ateşden südur ederiz

sonsuzluğun içinde kaybolmuşuz bir noktadayız yaratılmışların içinde ama yaratılmışlar sonludur ve sonsuzluğun içindedir. en sondaki sayı diye bir durum söz konusu olamaz en sonda bir sayı yoktur sayılar sonsuz biz o sayılardan bir sayıyız.

sonsuzluk ise içten yanmalı bir motora sahip olan ilk vagon gibidir kendiliğinden hareket eder ve diğer vagonları hareket ettirir.yaratılmışlar bu sonsuzluk içinde bir noktadır,sonsuzluğa aitler ondan ayrı düşünülemez. akıl sonsuzluğu idrak edemez etseydi şayet bu şey sozsuzluk olmazdı çünkü akıl sınırlı bir varlıktır.sınırlı olanın sınırsızlığı idrak etmesi düşünülemez dolayısıyla tanrı nın zatı sonsuz olduğundan ihata edilemez.sonsuz olan bir zat da yaratılmış değil yaratandır.kendinden bir hareket kabiliyeti vardır. fiziğe ve mekaniğe karşı duruyorsunuz ilk vagonu çeken bir vagon daha var diyerek yanlışa düşüyorsunuz, sonsuzluğu yaratan bir sonsuzluk daha var diyerek metafiziğe hakaret ediyorsunuz..
saygılarımla...
Arkun
 

ajan

Tecrübeli
Üye
yani spartaküs öyle şeyleri biliyorsunuz ki şaşıyorum.Öyle şeyleride bilmiyorsunuz ki gene şaşıyorum.en basitinden anlatayım dedim efenim.biraz klişe oldu ama artık idare edin.
spartaküs iyidir...idare etmez
 
Üst Alt