İngiltere'de Üniversite Eğitimi

İngiltere'de Üniversite Eğitimi

İngiltere'de farklı derecelerde eğitim veren sayısı 250'yi aşkın yüksek öğretim kuruluşu, 30.000 'nin üzerine lisans ve 2.000'nin üzerinde yüksek lisans programları ile her yıl tüm dünyadan yüz binlerce gence zengin seçenekli eğitim imkanı sunar.

İngiliz yüksek eğitim sistemi öğrencilere sadece zengin bir akademik kariyer planı sunmaz, aynı zamanda mesleki niteliği ön planda olan ve mezuniyet sonrası kolaylıkla iş bulabileceği çok çeşitli eğitim programlarını da bünyesinde barındırır. İngiltere'de son yıllarda bu tarz programlara sahip okul sayısında hızlı bir artış olmuştur. Diğer taraftan geleneksel tek diploma derecesi sunan programların yanı sıra, günümüzde bir hayli rağbet gören modüler diploma programları (farklı temeldeki programların, örneğin p***oloji ve işletmenin birleştirilmesi birleştirilmesi ) da İngiltere'deki seçenekleriniz arasındadır.

İngiltere'de birçok lisans programı 3-4 yıl arası sürer. Aynı zamanda bir diploma derecesi için yeterliliği bulunmayan öğrenciler diploma öncesi hazırlık kurslarını takip edebilirler. İngiltere'de yüksek lisans derecesindeki master ve doktora öğrencilerinin de planladıkları akademik kariyerlerini hayata geçirebilmeleri için çok çeşitli program seçenekleri olacaktır.

Diğer taraftan İngiliz yüksek eğitim sistemi, köklü geçmişi, ileri düzey teknolojik alt yapısı ve öğrencilerine sağladığı araştırma olanakları , kütüphane ve laboratuar imkanları, dünyaca ünlü akademik kadrosuyla uluslararası eğitim dünyasında özel yere sahiptir.

İngiltere'de Üniversiteye Hazırlık: Foundation

İngiliz Üniversiteleri, İngiltere'deki normal lise mezunu düzeyindeki öğrencileri (A - Advanced Level) kabul etmektedir. Türkiye'de liseden mezun olan öğrenciler İngiliz Lise sistemine göre ek*** kabul edildiklerinden, bir başka deyişle A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden, doğrudan İngiltere'de Üniversiteye başlayamazlar.

Türkiye'de lise mezunu olup, İngiltere'de Üniversite okumak isteyen bir öğrenci, iyi derecede İngilizce bilmek zorundadır ve buna ek olarak A level düzeyine gelebilmesi için 1 yıl süre ile FOUNDATION (hazırlık) eğitimi almalıdır. FOUNDATION eğitimde öğrenciye 1 yıl boyunca Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda ek***lik duydukları konularda destekleyici dersler verilir.

Öğrenci Foundation eğitimde, hangi alanda Üniversite eğitimi almak istiyorsa o alan ile ilgili bir ya da iki konuda ders alır ve bu kursu başarıyla bitirdikleri takdirde bir Üniversite lisans programına başlamaya hak kazanır.

İngilizcesi Yeterli Olmayan Öğrenciler

Foundation eğitimi, öğrenciye İngilizce öğreten bir program değildir. Foundation eğitimi, zaten çok iyi derecede İngilizce bilen öğrenciye, İngiliz Lise Sistemine göre A Level olabilmesi için gerekli ek dersleri (matematik, fizik, kimya vb) verir.

İngilizcesi iyi olmayan bir öğrenci, Foundation eğitimi alamaz. Bu durumda öğrencinin Foundation eğitimine başlamadan önce İngilizce hazırlık eğitimi alması gerekir. Öğrencinin alması gereken İngilizce hazırlık eğitiminin süresi, öğrencinin o anki İngilizce seviyesine bağlıdır. İngilizcesi iyiye yakın olan bir öğrencinin 2-3 ay İngilizce eğitim alması yeterli olabilirken, İngilizcesi zayıf olan bir öğrencinin 9-10 ay yoğun eğitim alması gerekebilir.

Sunulan Derece ve Diplomalar

Lisans Eğitimi Süresi ve Sunulan Dereceler :​

Lisans yeterlilik derecesini almak seçilen programa göre farklılık taşımakla birlikte genelde 3 yıl sürer. Lisans derecelerinin verildiği alanlar :
  • · Sosyal Bilimler (BA- Bachelor of Arts)
  • · Eğitim (Bed- Bachelor of Educations)
  • · Mühendislik (BEng - Bachelor of Engineering)
  • · Bilim (BSc - Bachelor of Sciences)

Lisansüstü Eğitim Süresi ve Sunulan Dereceler​

Lisansüstü programının amacı öğrenciye profesyonel bir yeterlilik derecesi kazandırmaktır. 9 ay ile 1 yıl arasında süren master programlarında öğrenci bu süreci ağırlıklı olarak ders alma şeklinde geçirir.

İngiliz Üniversiteleri Sosyal Bilimler (MA-Master of Arts) ve Fen Bilimleri (MSc-Master of Sciences) alanlarında master derecesi vermektedirler. Doktora derecesi daha özgün, araştırmaya ve teze yönelik bir sistemdir ve ortalama olarak 3 yıl sürer.

Fen bilimleri, sosyal bilimler ve güzel sanatlar alanlarında doktora dereceleri (Ph) vardır ve yüksek lisans diplomasına sahip olan öğrenciler doğrudan doktora programına başlayabilirler.

İngiltere'de doktora eğitim müfredatı ya da öğrenim sürelerini herhangi bir merkezi düzenlemeye ya da sınırlamaya tabi değildir, okullar kendi doktora kapsamlarını kendileri oluştururlar. Öğrencinin bir doktora programına kabulünde, akademik başarıları, master tezi, iş tecrübesi, referanslar gibi kıstaslar ön plana çıkar.

Başvuru Süreci

İngiltere'de Üniversitelere başvuru dönemi Eylül ya da Ekim aylarıdır. Bunun için de bir önceki yılın sonbahar aylarında başvurunuzu yapmış olmalısınız.

Başvurunuzu eğer ICEP aracılığıyla yaparsanız, başvuru işlemleriniz ortalama 8 hafta içinde biteceğinden her yıl en geç Mayıs ayı sonuna kadar başvurmanız durumunda dahi Üniversiteye kabulünüz gerçekleşebilir.

Türkiye'de lise mezunu iseniz, İngiltere'de bir Üniversiteye doğrudan kabul alamazsınız. Ancak şartlı kabul yaptırabilirsiniz. Bu şartlı kabul sizin 1 yıllık FOUNDATION eğitimini başarıyla tamamlamanız durumunda Üniversite tarafından lisans eğitimine kabul edileceğiniz anlamını taşır.

İngiltere'deki üniversite ya da yüksek okulların öğrenci kabul şartları hemen hemen aynıdır ve şu şekildedir:

· A-Level ya da muadili bir sınavdan geçerli notu almış olmak veya Foundation eğitimini başarıyla bitirmiş olmak
· İngilizce yeterliliğini ispatlayan standart sınavlardan yeterli not almak (yani iyi derecede İngilizce bilmek)

Masraflar

İngiltere'deki eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayacak bir bütçeye sahip olduğunuza ve İngiltere göçmen bürosunca talep edildiğinde finansal kaynaklarınızı ispat edebileceğinize emin olmalısınız.

Eğitim Ücreti

İngiltere'de özel veya resmi okullar arasında yıllık eğitim ücretleri bir hayli farklılık gösterir. Aynı zamanda okul ücretlerinin uluslararası öğrenciler için daha yüksek olduğu (AB üyesi ülke öğrencileri hariç) ve her yıl artış gösterdiği göz önünde tutularak eğitim almayı planladığınız okula başvurduğunuz tarihteki doğru ücreti öğrendiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca eğitim ücretinizin haricinde de konaklama, yiyecek, kişisel giderleriniz gibi zorunlu ihtiyaçlarınıza ilişkin masraflarınız İngiltere'de gittiğiniz bölgeye göre değişmekle birlikte kabaca £6.000 ile £15,000 arasında olacaktır.

Konaklama

İngiltere'de barınma masraflarınızın toplam bütçeniz içinde oldukça büyük bir yer tuttuğunu gördüğünüzde şaşırmayın. Çünkü gerçekten İngiltere'de konaklama imkanları çeşitlilik arz etmesine rağmen pahalıdır. İngiltere'de üniversitelerin büyük çoğunluğu öğrencilerine yurtlarında barınma olanağı sağlamaktadır. Özellikle de yeni ve yabancı öğrencilere öncelik tanınmaktadır.

Eğer okulunuz size konaklama imkanı sağlayamıyorsa ya da siz okul yurtlarının harici bir yerde kalmayı arzu ediyorsanız, özel öğrenci yurtları ya da aile yanı konaklama seçeneklerini denemelisiniz. Okulunuzdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Tahmini Masraflar Toplamı

Yıllık Eğitim Gideriniz: 6,000 - 15,000 Sterlin arası
Yıllık Konaklama Gideriniz: 2,500 - 8,000 Sterlin arası
Yemek, ulaşım, sağlık, sosyal harcamalar gibi yıllık Yaşamsal Masraflarınız: 2,500 - 7,500 Sterlin arası
TOPLAM TAHMİNİ MASRAFINIZ: 11,000 - 30,000 Sterlin arası.

Yukarıda da açıklandığı gibi, maddi anlamda en az 11,000 Sterlin tutarında bir kaynağınız mevcut değilse, İngiltere'de üniversite eğitimi almanız pratikte mümkün değildir. İngiltere'ye gittikten sonra çok yüksek gelir elde edebilecek işler bulabileceğinize güvenmeyin, kazanacağınız paralar eğitim masraflarınızın çok küçük bir kısmını karşılamaya ancak yetecektir. Ayrıca, İngiltere'de kazanacağınızı düşündüğünüz parayı vize uzatma esnasında görevlilere maddi yeterliliğinizi ispatlarken kullanamazsınız.

İngiltere'de Çalışma Koşulları

İngiltere'de uluslararası öğrencilerin ülkede çalışma koşulları yasalar ile düzenlenmiştir. Bu yüzden İngiltere'ye gitmeden önce öğrenci olarak uymakla yükümlü olduğunuz kanuni düzenlemeler ile ilgili bilgi sahibi olmanız yerinde olacaktır.

Öncelikle yasal çalışma izninden yararlanabilmek için İngiltere'de bir öğretim kurumu tarafından full-time öğrenci (haftalık en az 15 ders saati alıyor olmak) statüsüyle kabul edilmiş olmanız gerekir.

İngiltere'de kısa bir süre öncesine kadar, bir öğrenim kurumunda full time olarak öğrenim gören yabancı öğrencilerin çalışmaları yasal olarak mümkün değildi. Ancak 1998 yıl sonunda bu konudaki yasalarda düzenlemeye gidilerek AB üyesi olmayan ülke öğrencilerinin de ülkede part time olarak çalışmalarına izin verildi.

Bu yeni düzenlemeye göre artık İngiltere'deki yabancı öğrenciler herhangi bir kurumdan izin almaksızın part-time olarak çalışabilme olanağına sahiptirler.

Buna göre bir yabancı öğrencinin İngiltere'de yasal çalışma koşulları şu şekilde düzenlenmiştir :

1- Yabancı öğrenciler okulların açık olduğu dönemlerde haftada 20 saatten fazla çalışamaz. (İş öğrencinin eğitim konusu ile ilgili ise ve okuldan gerekli izin alınmış ise çalışma saati daha fazla olabilir. Örneğin mesleki staj gibi...)

2- Okulların tatilde olduğu dönemlerde öğrencinin çalışma saati konusunda bir sınırlama yoktur.

3- Öğrenci sürekli ve full time olarak bir işte çalışamaz.

İngiltere'de yabancı öğrencilerin tabii oldukları çalışma kanunları ile ilgili daha detaylı bilgi Home Office'in web sitesinden temin edilebilir. www.homeoffice.gov.uk

Sağlık Sistemi

İster Üniversite ister dil eğitimi olsun, İngiltere'de eğitim alan yabancı öğrenciler, her alanda diğer ülkelere göre çok önemli bir avantaja, ücretsiz sağlık sigortası avantajına sahiptir.

1988'de çıkan bir yasa ile, İngiltere'de en az 6 ay ve üstü sürede kalıp eğitim alan öğrenciler, devletin NHS-Ulusal Sağlık Sigortası sisteminden ücretsiz yararlanma hakkına sahiptir. Bu sigorta, öğrencinin her türlü teşhis, muayene, tedavi, ameliyat vb sağlık sorununa ücretsiz çözüm vermektedir.

Ancak
1- Göz ve diş tedavi ve muayenesi bu sigorta kapsamı dışındadır.
2- Ayakta tedavilerde ilaçlar ücrete tabidir.
3- Uzun süreli ağır masraflı tedaviler (kanser, Sara hastalığı, AIDS gibi) sadece teşhis ve kısa süreli tedavi ile sınırlıdır. Bu tür hastalıklar, öğrencinin eğitimine devam etmesine engel olacağından, öğrencilik vizesinin bitmesine ve bu vizenin bitmesi de sağlık sigortasının sona ermesine neden olacaktır.

Kısa süreli eğitim programları

Kanuna göre, sigorta sisteminden İngiltere'de 6 aydan daha kısa süreyle eğitim alacak olanlar yararlanamazlar. Bu nedenle kısa süreli eğitim alacak olanların İngiltere'ye gitmeden önce özel sigorta yaptırmaları tavsiye edilir.

Kaynak: ICEP Yurtdışı Eğitim
 
Üst Alt