İlkokull 1. Sınıf Aşı Takvimi

İlkokull 1. Sınıf Aşı Takvimi

1. Sınıfta hangi aşılar yapılır?

1.Sınıfta Yapılan Aşılar Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için Aşı, çocuklarda insan vücudunun belli hastalıklara karşı dirençli hale gelebilmesi için bazı mikropların ortaya koyduğu zehirlerin etkilerini yok ederek sağlam insanların hastalanmamaları için vücuda yüklenen biyolojik maddelerdir.

İlköğretim 1. Sınıf Aşıları Nelerdir?

Difteri: Difteri enfeksiyonu için 2-4-6 ile 18. aylarda yapılan beşli karma aşı içerisinde yapılır. Okulda ise 1-8 sınıflarda pekiştirme amacıyla kas altına yapılarak uygulanır.*

Boğmaca: Boğmaca enfeksiyonu için uygulanır. Beşli karma açı içerisinde bulunur. 1-8 sınıflarda pekiştirme aşısı yapılır.

Tetanoz: Tetanoz enfeksiyonu için uygulanır. Beşli karma açı içerisinde bulunur. 1-8 sınıflarda pekiştirme aşısı yapılır.

Çocuk felci ( polio): Çocuk felci enfeksiyonu için uygulanır. Beşli karma açı içerisinde bulunur. 1-8 sınıflarda pekiştirme aşısı yapılır.

Kızamık aşısı: Kızamık enfeksiyonu için uygulanır. Kızamıkçık ve kabakulak virüsleriyle birlikte yapılır. 1 yaşında ve 1. sınıfta uygulanır.

Kızamıkçık aşısı: Kızamıkçık enfeksiyonu için uygulanır. Kızamık ve kabakulak virüsleriyle birlikte yapılır. 1 yaşında ve 1. sınıfta uygulanır.

Kabakulak aşısı: Kabakulak enfeksiyonu için uygulanır. Kızamık ve kızamıkçık virüsleriyle birlikte yapılır. 1 yaşında ve 1. sınıfta uygulanır.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt