İlk Türk savaş uçağı geliyor

Savunma Sanayi İcra Kurulu, 2020'li yıllarda hizmete girmesi planlanan ilk yerli savaş uçağı için düğmeye bastı

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayi İcra Komisetinde alınan kararla ilk Türk avcı uçağı için düğmeye basıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim ve savaş uçağı ihtiyacını karşılamak için kavramsal tasarım yapılmasına karar verildi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül toplantı sonrası yaptığı açıklamada, firmalarla ilgili görüşmelerde en önemli konunun fiyat olduğu vurguladı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla kavramsal tasarım yapılması için Tüsaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının da kararlaştırıldığını kaydeden Bakan Gönül, Yani bu, ilk Türk savaş uçağının yapılması için verilmiş bir karardır dedi.

Uçağın F-16 ve F-35'lerle birlikte hizmet verecek şekilde olacağını sözlerine ekledi.

20 MİLYON DOLAR

Uçağın kavramsal tasarım aşaması 2 yıl sürecek. Bu aşama için 20 milyon dolarlık bir kaynak ayrıldı. İlk aşamada Türk savaş uçağının hangi tür teknolojilerle donatılacağı ve kullanılacak komfigrasyonların neler olabileceği değerlendirilecek.

Cumhuriyetin 100üncü yılına yetiştirilmesi planlanan ilk Türk savaş uçağı F-4 ile F-16'ların en eski modelinin yerini alacak. Avcı tipinde tasarlanacak uçak havadan havaya muharebe ve önleme görevlerinde yer alacak.

Uçağın Türk Hava Kuvetlerinin 2020'li yıllarda JSF yani yeni nesil savaş uçakları ile birlikte ana omurgasını oluşturacak. Üretilecek uçağın eğitim amaçlı olarak da kullanılması planlanıyor.
posta.com.tr
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Muvafak oluruz
Muvafik harekatimiz olsa.

Yillar onceki bir animi hatirladim konuyla ilgili.

Hani herkes bilir " istikbal goklerdedir " me$hur sozu. Bu sozu uzatmi$tim
$oyleki;

" ISTIKBAL GOKLERDEYSE HAKIMIYET KARGALARINDIR." Oyleyse kargalarla iyi gecinmek lazimdir.
Demi$tim.
 
Yakın zamanda ameirkan-türk ortaklığında yerli uçak motoru üretimine başlıyoruz. Bakalım dalga geçenler ne diyecekler....
 
İşin içinde Amerika varsa diyecek bir şey bulamıyorum... :))

Onlarda uçak üreiminde türk mühendisler tarafından bilimde türk bilim adamları tarafından ilerleme kaydediyorlar;)

Eksik yazmışım düzeltiyorum........

Tamamda sonuçta türk. uçak motoru üretiyormu üretmiyormu? :)))
 
Son düzenleme:
Üst Alt