İlk romanım Gaak ve Baap yayınlandı

İlk romanımı kendi imkanlarımla yayınladım ve yine kendi imkanlarımla duyuruyorum.
Gaak ve Baap'a Tüm D&R' larda, Remzi ve Ada kitapevlerinde ve de internet üzerinde netkitaptan ulaşabilirsiniz.
Kitapla ilgili daha fazla bilgi için: gaakvebaap.blogspot.com
Sevgi ve Saygılarımla
Gökhan Atış

GaK = BaP
g+a+k = b+a+p
8+1+14 = 2+1+20
23 = 23
2+3 = 2+3
5=5

hayat detaylarda saklıdır

Önsöz:

Dünyanın sonunun gelmesinden ne kadar çok korkuyoruz. Dünyanın sonunun gelmesine ne kadar da meraklıyız. Dünyanın sonunu nasıl da el ele tutuşmuş bekliyoruz. Çünkü suçumuzu ve cezamızı biliyoruz.
Birbirinin kıçını koklayan koyunlarız, yahut omuz omuza savaşan kahraman piyonlar ve sırt sırta vermiş yengeç gibi yürüyen büyük patronlarız. Aramızdan biri çıkıp, Hey, dünyanın sonu henüz gelmedi. Haydi uyanalım, bir şeyler yapalım, dese ona hayalperest diyoruz.
Sizin tanımınızla hayalperest olmayı, benim tanımımla koyun olmaya yeğlerim.

Bir Kızılderili kehanetine göre mavi yıldız Cocchina gökyüzünde parladığında insanların bilinç seviyeleri yükselecek ve dünya için altın çağ başlayacak. Bu insanlar gökkuşağı savaşçıları olarak bilinecek ve doğanın bozulan dengesini tamir edecek.
O gün çok uzak değil. 21 Aralık 2012.
Beklediğiniz mucize

Sonsöz:

Ey insanoğlu! Bugün senin günün. Gözlerini aç ve etrafına bak. Bob Marleyin deyişiyle Get up Stand up. Şimdilik bu şarkıyla veda etmenin en doğrusu olacağını hissettim. En mantıklısı demiyorum çünkü bunu altıncı hissimle tercih ettim ve altıncı hislerim mantık kriterlerinizden çoğunlukla farklı. Umarım o kriterlerinizi biraz olsun sarsabilmişimdir.
Haddimi yeterince aştım zaten, biraz daha aşsam çok fark etmez.
Doğa, annemiz gibi üstümüzü örtmek için eğildi, bizse üstüne basıp geçtik. Şimdi arkamıza dönüp bakıyoruz ve kuruttuğumuz toprakların yeşermesi için bir mucize bekliyoruz. Mucize kuruttuğumuz toprağın ta kendisinde saklı ve kirlettiğimiz havada-suda ve de tam içimizde. Gökkuşağı savaşçılarının gökyüzünden inip bizi kurtarmasını beklemeye devam edersek gözlerimiz açık ölürüz. Çünkü onlar gökyüzünden inecek yüce varlıklar değil; biziz. Biz Gökkuşağı Savaşçılarıyız. Yapmamız gereken uyanmak. Yapmamız gereken öğretilmiş bilginin ağırlığından kurtulmak. Yapmamız gereken çizilmiş sınırların arkasına geçmek ve dünyalı olduğumuzu fark etmek.
Nereliyiz? Dünyalıyız. Nereliyiz? Dünyalıyız. Nereliyiz? Dünyalıyız.
Annemizi ayağa kaldırmalıyız. O bizi affetmeye her zaman hazır.

Hepimize barış, aşk ve bilinç diliyorum.

Kitaptan alıntı:

Hayatımın kadını, tanımadan önce senelerce özlemiyle
yandığım, beni tamamlayıp bana mantık olan, kendisi
için ölemeyeceğim yaşam-vazgeçemeyeceğim güç
olmayan, istiridyemin incisi, arayışımın amacı olan
Baapa ithaf ettiğim bu kitabın, isimsiz bir arayışa
uyanıp, yollara düşenlere ilham olması dileğimle.
Kargan-G. a. a. k.

Kitaptan alıntı:

İstiridye yer çekimi yasasıyla yere düştü. Yaşam savaşı yasasıyla bir karga açlık içinde üstüne atıldı. İstiridye maddelerin atom yapısı yasası nedeniyle kırılmadı. Karga istiridyeyi kaptı ve kuşların doğası yasasıyla havalandı. Çekim yasası yüzünden bilinçsizce uçtu denize doğru. Sahile yakın seyreden bir geminin üstünden süzülürken teknolojinin doğaya küfrü yasası nedeniyle radar anteninden çıkan radyasyon dalgalarına yenik düştü. Ağzındaki istiridye gemiye düşerken, karga arkasına bakmadan kaçtı. Gaak köprü üstünün kırlangıcından sarkmış, bir balıkçıya ağız dolusu küfür ediyordu.
Yasalar birbirini takip etti ve istiridye üzerinde oynaması gereken oyunları oynadı.
İstiridyeyi o gün en pozitif enerjiye sahip Ukraynalı aşçı buldu.

Blieeeeeeetds.

İstiridye aşçının kamarasında dünyayı dolaştı. Öfke ve umutsuzluk saçan Gaakla uzun süre karşılaşmadı. Aşçı bir gece, Nijeryanın bir köyünde dışarı çıktı ve kolyeyi o geceyi kendisiyle geçiren, yüzü çirkin, kalbi güzel bir hayat kadınına hediye etti.
Hayat kadını istiridyeyi hiç çözmedi ve uğur nesnesi olarak cebinde taşıdı. Bir gün, cebindeki paraları zorla almaya çalışan pezevenginin elinde kaldı nesne. ******** bunun bir çeşit voodoo büyüsü olabileceğinden korktu, nefret ettiği bir uyuşturucu kaçakçısına verdi.
Kaçakçı cebindeki istiridyeyle pırpır uçağına atlayıp Kolombiyaya uçtu.
1994 senesinde yapılan geniş çaplı bir polis operasyonu sonunda istiridye bir polis şefinin cebinde kaldı.
Polis şefi istiridyeyi doğum günü hediyesi olarak küçük kızına verdi.
Kız istiridyeyi köpeğinin boynuna bağladı.
Köpek nedensiz yere evden kaçtı; doğuya, doğuya, doğuya gitti. Arjantin sınırını geçti, koştu, yürüdü, uyudu yine koştu, ta ki denize ulaşana kadar.

Köpeği bulan balıkçı, Zavallı köpecik, dedi. Ne kadar da zayıf düşmüşsün. Köpeği sahiplendi ve denize açıldı.
Köpeği beş ay sonra vefat edince boynundaki istiridyeyi çıkarttı, bir bohça gibi dört tarafından kolayca bağladı, küçük kasasına koydu.
Yıkık bir kulübenin eğilmiş çatısında, sahipsiz bir balıkçı botu bulundu. Arjantin bayraklı bu balıkçı botunun Hindistanın doğu sahillerinde ne işi olduğunu kimse çözemedi.
Kasayı ilk kurcalayan kulübenin sahibi genç bir adamdı istiridyenin yeni emanetçisi. Ne kadar zorladıysa da istiridyeyi açamadı. Sattığı diğer ıvır zıvırla aynı tezgahın üstünde, dört sene sokak pazarında sergiledi. Fiyatı iki rubiydi.
Dreadlocklu genç bir turist çocuk, kolyeyi beş rubiye satın aldı. Onun için artık eve geri dönüş vaktiydi. Yola çıktı ve otostop çekti.
Şoförü Türk olan bir tır, otostopçuyu aldı.
Me go Turkiy.
Okay okay coool.

Tanıtım:

İstiridyenin Ege Sahillerinden başlayan, Nijerya, Arjantin ve Hindistanda devam edip yine Ege Sahillerinde son bulan -size aktarılan- öyküsü bin küsür yıllık ömrünün yalnızca son on senesidir. Sert bir kaya kadar gerçek olan istirdye, içinde ancak hayal ürünüdür diye düşündürten ruhani bir inci saklamaktadır. İstiridye gerçek ve hayal arasındaki, yahut insanlığın normallik ve anormallik diye adlandırdığı iki tarafın ortasındaki o ince çizgi üzerinde, ismi-garip Gaak ile randevulaştığı saatte buluşarak ona arayışının amacını hatırlatır. Arayışın amacı Baapı bulmak onunla yeniden bir bütün olmaktır; öyle bir bütün ki, birleşme tamamlandığında insanların yıldız sandığı o parlak ışıklardan biri olabilsinler. Işık olup parıldamak kolay iş değildir. Gözler, kulaklar ve tüm diğer hisler ardına kadar açık, ateşten bir yolda acı ve aşk içinde hayatın sırlarını öğrenerek birbirlerine doğru yürürler. Dünya tıp tarihine adını altın harflerle yazdıran Psikiyatr Prof. Bülent yolun tam ortasında durup onları karşılar. Bu ya bir başlangıç ya da bir sondur. Ya delilik ya bigelik; ya ölüm ya ölümsüzlük
 
Üst Alt