Ilk Otomobil

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

* 1886 - Karl Benz benzinle çalışan ilk otomobilin patentini aldı.

Bu otomobilin resmini merak edenlere:

1886-built Benz Patent Motorwagen, the first car to go into production with an internal combustion engine

Kisa bir animsatma:
Karl Benz?

Mercedes-Benz ve Daimler Chrysler şirketlerinin atası, yani Mercedes'in ilk sahibi de denebilir.

Karl Friedrich Benz (26 Kasım 1844 – 4 Nisan 1929) Alman makine mühendisi ve motor tasarımcısı. Benz yaygın olarak benzinle çalışan otomobilin mucidi olarak bilinir. Çağdaşları olan diğer Alman mucitler olan Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach ile aynı anda aynı proje üzerinde çalışmışlardır, ancak Benz önce çalışmasının, ardından da içten yanmalı motorun otomobillere uygulanabilirliğini sağlayan bütün süreçlerin patentini almıştır. Karl Benz 1878'de tasarladığı ilk motorunun patentini 1879'da almıştır.

Benz 1885'te dünyanın satmak amacıyla üretilen ve benzin motoruyla çalışan ilk otomobili olan Motorwagen'i üretti. Üç tekerlekli, önden döndürülen bu arabada motor arka tarafta, yolcuların tam altındaydı. Diğer icatları arasında, karbüratör, gaz/fren sistemi bir pilden elektrostatik kıvılcımlanmayla ateşleme sistemi, buji , debriyaj, vites değiştirme sistemi, ve radyatör vardır.

Karl Benz 1896'da boxer tipi motoru tasarlamış ve gene aynı yıl patentini almıştır. Bu motor hala motorsporlarında temel tasarım prensibi olarak kullanılır. -

Benz ayrıca Daimler-Benz, Mercedes-Benz, ve DaimlerChrysler şirketlerinin atası olan Benz Şirketi'ni de kurmuştur. Ölmeden önce icatlarının sayesinde olan 1920lerdeki otomobil patlamasını görebilmiştir.

Tarihteki İlk Otomobil - CmFmFan - Football Manager 2010 , Championship Manager 2010
 
Üst Alt