İlk karını sana Allah, ikinci karını insanlar, üçüncüsünü ise şeytan gönderir. ...

İlk karını sana Allah, ikinci karını insanlar, üçüncüsünü ise şeytan gönderir.

Bu japon atasözü hakkında ne düşünüyorsunuz..

Japon erkeklerin uydurması diye düşünüyorum. 1 kadınla yetinmeyip 3 kadına giden yolda bahane yapmışlar kendilerine.

Fakat Japonlar çok utangaç. Bu yaz Miyuki isimli bir arkadaşımla kaldım bir süre. Dünyayı dolaşıyor kendisi. Bana şöyle demişti. ''Size şaşıyorum. Trende, otobüste yada yolda bir erkek hiç tanımadığı bir kızla konuşabiliyor ya da kız erkekle. Halbuki bu Japonyada imkansız. Herkes kafasını öne eğer ve öle yolculuk yapar. Halbuki bizim geleneklerimiz birbirine benziyor.'' Ne diyeceğimi bilememiştim...

3 karın bilemedin 5 karın olsa bu da Allahın izni dahilinde olur zaten.
O yazıyı yazarken parmaklarını hakiki irade olarak sen mi hareket ettirdin sanıyorsun ?

Japonlara soruyorsan bilemem bana soruyorsan kurduğun alakayı anamadığım için cevap veremiyorum karı ile parmak arasındaki farkı ve birde allah eklemeni anlamadım

3 karın bilemedin 5 karın olsa bu da Allahın izni dahilinde olur zaten.
O yazıyı yazarken parmaklarını hakiki irade olarak sen mi hareket ettirdin sanıyorsun ?

cumleci haklı...
Bunun iyi anlaşılması gerek.
Yazılanlara göre Allah'ın izni olmadan iyi ya da kötü hiçbir şey gerçekleşemez..
Cüzi irade uydurma yani...

Bu yüzden mahşer var. Bu yüzden tevbe var. Bu yüzden Rahmeti var. Bu yüzden iyi-kötü kavramı var. Bu yüzden hep iki yol var. Ve sen seçebilesin diye.