İlginç sorular ve cevapları

Deniz Havası Almak Sağlıklı Mı?
Şehirden Uzak Deniz Kıyısında Yaşamak Sağlıklı Olabilir. Deniz Havası Yani Denizin Neden Olduğu Güzel Koku, Sahilde Yaşayan Bir Bakteri Sayesinde Ortaya Çıkar.

Herkes Evinde Kalsa Grip Salgını Biter Mi?
Evet. Küresel Bir Karantina Grip Salgınının Sonu Olabilir Ancak Tek Bir Kişinin Bile Dışarı Çıkması Virüsün Yeniden Yayılmasına Neden Olur.

Bitkiler Yaşlılık Nedeniyle Ölür Mü?
Bazı Bitkiler İyi Bakıldığında Sonsuza Kadar Yaşayabiliyor. Ancak Mevsimlik Bitkilerin Ömrü Kısa Olur.

Sakız Sonsuza Dek Midede Kalır Mı?
Hayır. Sakız, Yutulduğunda Sindirilemez Ancak En Geç Üç Gün İçinde Vücuttan Atılır.

Kendi Kendine Konuşanlar Deli Mi?
Hayır. İnsanların Yalnız Ya Da Sıkıntılı Olduğunda Kendi Kendilerine Konuşması Oldukça Normal Bir Durumdur.

Erkeklerde Selülit Olur Mu?
Portakal Kabuğu Gibi Bir Cilt Sadece Kadınlarda Değil Erkeklerde De Bulunuyor. Ancak Erkeklerde Selülit Daha Çok Boyun Ve Karın Bölgesinde Görülüyor.

Arka Koltukta Neden Araba Tutuyor?
Arkada Oturunca Ufuk Çizgisi Görülmüyor. Araç Tutması, İç Kulakta Hareket Algılanırken, Gözlerden Sabit Olduğunuz Bilgisinin Gelmesi Nedeniyle Yaşanır. Yani Arkada Otururken, Beyin Aracın Hareket Ettiğini Anlamaz Ve Böylece Vücut Dengesi Bozulur.

Çay İçmek Gerçekten Harareti Alır Mı?
Evet. Sıcak İçecekler Vücudun Kendisini Olduğundan Daha Sıcak Zannetmesine Yol Açar. Vücut Daha Çok Terler Ve Bu Da Isı Kaybına Yol Açar.

Parmaklar Suda Kalınca Neden Buruşuyor?
Eğer Hücrelerinizin Sahip Olduğundan Daha Az Yoğunlukta Ya Da Az Tuz Çözeltisinin Olduğu Suya Girerseniz, Su Osmos Yöntemiyle Vücuda Emilir. Bu Da Derideki Hücrelerin Şişmesine Neden Olur. Hücreler Alt Tabakadaki Dokulara Bağlı Olduklarından Deri Bu Duruma Uyum Sağlayabilmek İçin Buruşur.

Kuşlar Gerçekten Islanmaz Mı?
Kuşlar Gagalarında Ürettikleri Yağı Alarak Tüylerine Sürer. Bu Da Suyun Yağı Geçerek Tüylere Ulaşmasını Engeller. Yani Kuş Tüyleri Suya Dayanıklıdır.

Neden Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Birbirini Tutmuyor?
Tek Yumurta İkizleri Aynı DNAya Sahip Olsalar Da Hücre-Hücre Aynı Değildir, Dış Görünüşünüzü Genleriniz Belirlemez. Parmak İzleri İse Vücutta Maruz Kalınan Hormonlara Bağlıdır. İki Hücrenin Hormon Seviyesi Farklı Olduğu İçin, Parmak İzleri De Aynı Olmaz.

Neden Ateşimiz Çıktığında Üşürüz?
Ateş, Vücudun Kendi Termostatının Isısını Yükseltmesiyle Ortaya Çıkar. Ancak Kişi Terlemediği Ya Da Kan Basıncı Yükselmediği İçin Üşür.

Eşekarısı Bal Yapar Mı?
Hayır. Eşekarıları Yalnızca Çiçek Özlerini Emer Ve Ve Bu Özü Yavrularını Beslemek İçin De Kullanır.

Dijital Fotoğraflar 100 Yıl Saklanır Mı?
Kağıda Basılır Ya Da Güneş Işınlarından Korunacak Şekilde CDde Saklanırsa, Evet.

Havaya Atılan Su Buz Olarak Düşer Mi?
Eksi 30 Derecede Havaya Atılan Su Yere Buz Olarak Düşer.

OK (İng. Tamam) Neyin Kısaltılmasıdır?
Bununla İlgili En Popüler Teori All Correctİn (Herşey Yolunda) Kasıtlı Olarak Oll Korreckt Biçiminde Yanlış Yazılması Ve Buradan Yapılan Kısaltma Olduğu Yönündedir. OK, Gülünç Olması İçin Sözcüklerin Yanlış Yazılmasının Moda Olduğu 1840larda Boston Gazetelerinde Popüler Oldu.

Neden Ozon Tabakasını, Ozon Gazıyla Dolduramıyoruz?
Antarktika Üzerindeki Ozon Deliğinin Kapladığı Alan, ABDnin Yüzölçümünden Daha Büyüktür Ve Buranın Tekrar Doldurulması İçin On Milyonlarca Ton Ozon Gerekir. Bu Miktarda Ozonun Nakliyesinin Maliyeti Bile Astronomik Olur.

Yalnızca Su Ve Vitaminle Yaşanılır Mı?
Hayır. Vitamin Ve Minareller Kadar Enerji Üretmek Ve Hücrelerin Kendilerini Yenileyebilmesi İçin Karbonhidrat, Yağ Ve Proteine De Gereksinim Duyarız.

Kusursuz Görüş Nedir?
Göz Doktorlarında Bulunan Harfli Çizelgenin Tamamını 6 Metrelik Bir Uzaklıktan Görmek Kusursuz Görüşün İşaretidir.

Tiryaki Olmak İçin Kaç Sigara İçilmeli?
Önemli Olan Sigara Sayısı Değil. Bağımlılık Sabah Uyandıktan Sonra İlk Sigarayı Ne Zaman Yaktığınızla İlgili. İlk Sigara İçişten Sonra Bağımlılık Bir Yıl İçinde Tamamlanıyor.

Mikroplara Da Mikrop Bulaşır Mı?
Evet. Mikroplara Da Bulaşan Daha Küçük Mikroplar Bulunuyor.

Neden Soğan Doğramak Ağlatıyor?
Soğan Doğrandığında Havaya Lachrymatoryfactor İsimli Bir Enzim Yayılıyor Ve Bu Da Göz Kaşıntı Yapıyor. Göz İse Kendini Savunmak İçin Gözyaşlarını Kullanıyor

Ameliyattan Sonra Metal Plaka Takıldı, Mıknatıs Gibi Bir Yere Yapışır Mıyım?
Hayır Çünkü Tıbbi Amaçla Kullanılan Titanyum, Manyetik Bileşimlerden Oluşmaz. O Yüzden Herhangi Bir Ameliyattan Sonra Böyle Bir Durum Söz Konusu Olmaz.

İnsan Irkının Boyu Uzuyor Mu?
Batıda İyi Beslenme Ve Doğal Seleksiyon Sunucunda Ortalama Boy Giderek Uzuyor. Ancak 2.03 Metreden Uzun Kişilerde Kalp Vücuda Yeterince Kan Pompalayamıyor.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?
Gel-Gitler Değişirdi. Dünyanın Dönüş Hızı Azalır Ve Her Yüzyılda Bir, Tek Bir Günün Uzunluğu 0.002 Saniye Uzardı. Dünyanın 23.5 Derecelik Ekseni Ve Mevsimler Değişir.

Neden Sumo Güreşçileri Şişman?
Ne Kadar Şişman Olurlarsa Rakiplerinin Onları Ringden Dışarıya Atması O Kadar Zorlaşır. En Ağır Sumocu 267 Kiloydu Ve Hiç Yenilmedi.

İnsanlar Neden Ağlıyor?
Göz, Günde 300 Ml Göz Yaşı Üretiyor. Duygusal Göz Yaşları Beyindeki Bir Sinir Merkezi Tarafından Gönderilen Sinyalle Harakete Geçiyor. Sinyal, Yüzde Kan Basıncının Yükselmesine Ve Yaşların Gözden Süzülmesine Yol Açıyor.

Uzay Nerede Başlıyor?
NASA, Dünyadan 80 Km Uzaklaşabilen İnsanlara Astronot Unvanını Veriyor Ancak Diğer Uzay Araştırma Merkezleri Son Yıllarda Bu Mesafeyi 100 Kmye Yükseltti.

Kaşınmak Tam Olarak Ne Demek?
Kaşınmak, Cilidin Çok Hafifçe Uyarılmasıdır. Bunun Böcek Isırığına Karşı Bir Savunma Mekanizması Olarak Geliştirildiği Tahmin Ediliyor.

GPSli Telefonla Takip Edilir Misiniz?
Evet Edilirsiniz Ancak Sizi Takip Eden Kişiyle Telefonda Olmalısınız

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Yapılır?
Cam Katmanları Arasına Polykarbon Plastik Malzemesi Konularak Yapılır. Kurşuna Dayanıklı Cam Denmesi Daha Mantıklı Olur Çünkü Aynı Noktaya Ardarda Yapılan Atışlar Sonucu Cam Kırılır.

Fırtınada En Güvenli Yer Neresidir?
Düz Bir Alanda Ağaç Gibi Dikey Cisimlerin Bulunmadığı Bir Yerde Yere Yatarak Bekleyebilirsiniz. Ya Da Bir Çukurun İçine Saklanın

Istakoz Neden Canlı Pişirilir? Acıyı Hisseder Mi?
Kabuklu Deniz Hayvanlarında Bakteriler Vardır Ve Öldükleri Zaman Bu Bakteriler Vücudu Ele Geçirip, Zehirlenmelere Sebep Olabilir. Doku Yaralanmasına Hormonal Ve Fiziksel Tepki Gösterir. Yani Acı Hisseder

Suya Alerjik Olunur Mu?
Hayır. Bir Maddeye Karşı Alerji Bağışıklık Sisteminin Bu Maddeye Antikorlarıyla Saldırmasıyla Ortaya Çıkar. Ancak Suya Etki Eden Bir Antikor Bulunmuyor.

Saf Oksijen Solumak Öldürür Mü?
Oksijen Yoğunluğu Yüksek Hava Soluduğunuzda Akciğerler Bu Oksiyeni Vücuda Dağıtamaz. Oksijen Aksciğerdeki Proteine Yapışarak Merkezi Sinir Sistemi Ve Retinaya Hasar Verir.

Hapşırırken Gözlerinizi Kapatmazsanız Ne Olur?
Hapşırıktan Etkilenen Burun Ve Ağızın Gözle Hiçbir İlişkisi Yok.

Neden Acıkıyoruz?
Açlık Hissini İnsülin, Leptin, Grelin Ve Cholecystokinin Hormonları Kontrol Eder. Beyne Açlık Mesajını Yollan Bu Hormonların Seviyesi Kandaki Çeşitli Besin Ve Midedeki Sindirim Sıvılarına Bağlıdır

Kötü Koku Sinekleri Neden Çekiyor?
Kötü Koku, Çürümenin İşaretidir. Bu Da Sineklerin Rahatça Üreyebileceği Nemli Ve Yumuşak Bir Yer Bulunduğunu Gösterir. Kötü Kokular Özellikle Dişi Sinekleri Çeker.

Neden Güneş Işığı Mutlu Ediyor?
Beyin Ve Dolaşım Sistemi Ruh Halini Dengeliyor. Melatonin İsimli Bir Hormon Her İki Sisteme De Etki Ediyor, Seviyesi Güneşte Azalıyor Ve Uyku Düzenini Ayarlıyor. Fazlası Depresyona Yol Açabiliyor.

Denizanası İğnesinin Acısını İdrarla Azaltabilir Miyiz?
Hayır, Tam Tersi, İdrar Zehirin Ve Acının Artmasına Sebep Verir.

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir Mi?
Hayır Bu Hastalık Gözdeki Renklere Karşı Duyarlı Olan Proteinleri Etkileyen Genetik Bir Kusurdur.

Kafanın Büyüklüğü IQyu Etkiler Mi?
Bilim Adamları, Yetişkinlerde Kafanın Ya Da Beynin Büyüklüğünün IQ Üzerinde Hiçbir Etkisi Olmadığını Ortaya Koydu.

Zıt Karakterler Birbirini Çeker Mi?
Hayır, İnsanlar Kendilerine Benzeyen Karaktere Sahip Olan İnsanları Kendilerine Partner Olarak Seçer.

Bitkilere Müzik Çalmak Daha Hızlı Büyümelerini Sağlar Mı?
Hayır. Dünyada Müziğin Titreşimine Tepki Veren Çok Az Sayıda Bitki Var.

İştah Nedir?
İştah Vücuttaki Besin Dengesizliğini Düzenliyor, Ancak Bunu Destekleyen İyi Kanıt Bulunmuyor. Örneğin, Çikolata Magnezyum İçeriyor Ve Magnezyum Eksikliği Kadınlarda Adet Öncesi Belirtileri Kötüleştiriyor.

Fobilerin Nedeni Nedir?
İnsanların Yaklaşık Yüzde Onu Fobilerden Müzdariptir. Bazılarında Travmatik Bir Olay Tetikleyici Olabilirken Bazı Fobiler Fiziksel Problemlerle İlgili Olabilir. Yapılan Araştırmalar Bazı Basit Fobilerin Genetik Olduğunu Bazılarınınsa Kültürel Geçmişe Dayandığını Gösteriyor
kaynak:haber7.com
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt