• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

İlayda TÜBİTAKın beğenmediği proje ile dünya birincisi oldu

Okunuyor :
İlayda TÜBİTAKın beğenmediği proje ile dünya birincisi oldu

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
12. sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil, First Step To Nobel Prize In Physics yarışmasında, 70 e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu.

Daha önce TÜBİTAK ın yarışmasına da gönderdiği projenin, burada dereceye giremediği öğrenildi. İlayda Şamilgil, Polonya da bu yıl 22 ncisi düzenlenen yarışmaya, üzerinde 1 yıldır çalıştığı Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem adlı projesi ile katıldı. Şamilgil, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen yarışmanın dünyaca ünlü akademisyenlerden oluşan jürisinden tam puan aldı.

BULUŞ NE İŞE YARAYACAK?

Şamlıgil, Bu projede suyun manyetik özelliğinden yararlandım. Suyun içine bir mıknatıs yerleştirdiğinizde suyun üzerinde gözle görülemeyecek deformasyonlar oluşur. Ne kadar deformasyon varsa o kadar su olur tezinden yola çıkarak yaptığım deneylerde sonuca ulaştım dedi. Buluşunun tarım ve gıda endüstrisinde rahatlıkla kullanılabileceğini düşünen Şamilgil, buluşu sayesinde günlük hayatta tükettiğimiz süt, meyve suyu ve benzeri sıvıların içindeki su miktarının kolayca tespit edilerek kalite-fiyat dengesinin kurulmasına yardımcı olacağını söylüyor. (milliyet)
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt