İlahiyat Forumu

selam ederim;

malesefki meselenin özü din'dir arkadaşlar. anlaşılamamışdır. bunun bir ince düşünce olduğu ve bize verilen akılın en iyi şekilde kullanılması (doğru) gerektiği fikrinden uzak yaşayıp ne yazıyorsa odur zihniyeti yazan ayetleride sorgulamadan yorumcunun yorumuna tabi olmakdan kaynaklanmaktadır. işte cehalet budur. ne alanda olursa olsun cahillik ilk önce düşüncesizlikden başlar. din bir anlayış demektir. ve anlayış yaşadığımız her alanda mevcuttur. ister siyaset olsun ister sosyal hiç fark etmez. eğerki anlayış yok ise insanlıkdan mevzu bahis etmek zordur. bu anlamda atatürk büyük bir mücadele vermiştir. düşünceden anlayışdan yana büyük bir yol açmıştır.

kişilerin fikir ve ideolojileri yerine birbirleri ile dalaşıp saygısızca birbirlerini itham etmeside anlayış yoksunluğundan kaynaklanmaktadır. oysa her insanın aldığı eğitim ve içinde bulunduğu şartlar birbirinden farklıdır. nedense taşıdığı ideoloji ile insanlar damgalanır olmuştur. sürekli şuncu buncu diye fakat bunu biz yapmadık, uzun yıllardır ülkemizde var olan bir sistemdi bu. güçlünün yanında olmak ve ezilmişler diye iki taraflı sürekli bölündük. oysa güçlüde bizdik ezikde bizdik. birtek anlayış eksikdi. bu küçücük 3 harfden oluşan DİN dediğimiz şey aslında bizlere çok büyük kapılar açacak olan anlayışdan başka şey değildi. kimisi aklınca onunla mevki makam elde etti, kimiside cenneti garantiledi. ama burada hayatı birbirimizede dar etti.

türkiye din ve siyasi açıdan büyük önemli tartışmaların içinden geçiyor. kimse işin içinden çıkamıyor. başbakan dindar bir nesil istediğini söylüyor, bir kısım insanda laiklik gidiyor diye evhama kapılıyor. ister istemez din ve siyaset sürekli gündemi belirliyor. her iki tarafda dindar'ın anlamını bir bilse iki tarafda bir an önce bunun uygulanmasını cani gönülden ister. fakat dindar nesil isteyenler okullara KUR'AN dersi sokarak bunu sağlamaya çalışıyor, laikliğin tehlikede olduğunu düşünenler ve islam ülkelerinin insanlıkdaki hallerini görenler ise bi hayli tedirgin olup din'in insan hakları konusunda oldukça geri olduklarını düşünüyorlar. çünkü DİN demek kitaba bağlı kalarak düşünceden uzak yaşayıp bir takım yorumcuların yorumlarına göre toplumun kuzu gibi yönetilmesi sanıyorlar. aslında bunu yapan yine insanlardır.

bu kişiye göre yorum hakkında en çarpıcı örneği sizlerle paylaşmak istiyorum. daha geçtiğimiz günlerde forumda paylaşılan bir ayette kadınları dövün diye yorumlanıyor 20 din adamı tarafından diğer bir yirmiside en sonunda evden çıkarın diyor.ben aradaki çelişkiyi göstermek adına bir kaçını paylaşmıştım fakat her iki yorum arasında çok büyük fark var. bir başka örnekdede çok özür dilerim imamın biri şöyle diyor; kişi ölmüş eşi ile öldükden sonra 6 saat içinde cinsel ilişkiye girebilir.
devamı şu şekilde;

Mısır Ulusal Kadınlar Konseyi, parlamentoya 14 yaşındaki kızların evlendirilebilmesine izin veren ve erkeklere ölen eşleriyle öldükten sonraki altı saat içinde cinsel ilişkiye girebilme hakkı tanıyan iki yasanın reddedilmesi çağrısı yaptı. Msr'da mide bulandran yasaya sert tepki - Hrriyet PLANET

işte düşünceden uzak şeriat kanunları insanlık açısından düşünmesi mümkün olmayan mide bulandırıcı bir noktada iken nasıl olurda dindar bir toplum isteriz? çünkü din bir anlayış olmakdan çıkmıştır. zevk ve erkeğin üstün olduğunu dayatan bir mekanizma halini almıştır.

mehdi konusundada şunu eklemek istiyorum. yaşadığımız bir gerçek vardı. bende sizlere burada paylaştım. asla saygısızlık yapmadan. kimseyi inandırmak için yazmadım sadece haber vermek istedim. bildiğim gerçekler karşısında durabilecek pek bir imam hoca yada öğretmene rastlamadım. sadece karşımdaki insanlar bu gerçek karşısında bagırıp çağırıp sataşma içersine girdiler. ama ortada duran gerçeğe kimse yüzünü dönmedi. hep bakışlar ilk günden beri malesef benim kişiliğime oldu. bu benim için sorun olmasada üzüldüğüm nokta islamın insanlıkdan başka şey olmadığını anlatmaya çalışırken en dindar diyebileceğiniz kişiler tarafından bile insanlık dışı yazışmalara maruz kaldım. üzen noktada kişilerin saldırısı değil çok sevdiğim insanlık ilminin bu kadar yanlış anlaşılması olmuştur.

forumda konular içersinde mehdiden bahsetmem oldukça azdır. daha çok onun taşıdığı ideolojiyi anlatmaya çalıştım. gündemi takip ederseniz size bildirdiğim noktaya insanlık yavaş yavaş gelmektedir. mehdilik konusunuda ben gündeme taşımadım bu pek çok forumda ve tv lerde zaten konuşulan bir konu idi. gündemden uzak bir haber sizlere getirmedim. genelde fikir ve ideolojiden çok kişilerde takılınıp kalındı. bu sitede var oluşum kimine göre din'i açıdan çıkan sert tartışmalara vesile olmuştur. fakat benim sizlerin bildigi din ile alakam olmadıgını hatta din adamı olmadıgımı öncelikle hep belirtmişimdir. ben insanlıkdan yana ne gerekir ise onu yazdım çogu kendi fikirlerim değil öğretilerimdi. insanlığı yazdım elbette geldi islamiyete dayandı, bu ikisini birbirinden ayırmak demek din ile devlet işlerini birbirinden ayırmaya benzer. din anlayışda doğruyu icra etmekdir hiç devletten ayrı olurmu? olur, eğerki dini hurafe ve amaçlarınıza göre yorumlarsanız ayrılır ve ortaya bugunku tablo çıkar.

tartışmacı bir yapıya sahip değilim, ama malesef pek çok tartışmanın içinde oldum. bugun bu başlıgın içersinde kendimede pay biçiyorum sebep olmuş olabilirmiyim diye. bu mümkündür kolay birşey değildir yazıp çizdiklerim birden bire anlaşılması zordur. fakat adminlerin bu konuda kullanıcılara olan duruşları saygı duyulacak derecede çokdur. onlar insanlıkda islamı icra edenlerdir. adalet ve ölçü ile. ortada bir kusur var ise bizdendir. varsa bir kusurumuz affola.

saygılar.
 
Son düzenleme:
Üst Alt