• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İlaçları aç mı tok mu almalı?

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
İlaçları aç mı tok mu almalı?

simqe

Kıdemli
Üye
Aç karna alınmadığı zaman arzu edilen faydayı sağlamayan ilaçlar olduğu gibi, tok karna alınmazsa mide veya bağırsak problemlerine ya da bulantıya sebep olabilen ilaçlar var.

Bu nedenle ister reçeteli, ister reçetesiz ilaç kullanın ya içindeki talimatnameyi dikkatle okuyun ya da doktorunuz ve eczacınıza aç karna mı tok karna mı kullanacağınızı sorun.

HANGİLERİ AÇ KARNA ALINMALI?

Aç karna alınması gereken ilaçların başında tiroid hormonları ve mide asit pompası engelleyicileri geliyor. Antibiyotiklerin bir kısmının da aç karna alınması şart. Başka hangi ilaçların aç karna alınması gerektiğini uzun uzun listelemek istemiyorum ama bazı diyabet ilaçlarının da mutlaka aç karna alınması gerektiğini hatırlatayım.

Tok karna ya da öğünle birlikte alınması gereken ilaçların başında aspirin ve romatizma tedavisinde kullanılan ağrı kesiciler geliyor. Parrasetamol veya dipiron içeren ağrı kesiciler ise aç karna alınabiliyor. Romatizmal ağrıların tedavisinde kullanılan ilaçların çoğunun tok karna alınması mideyi korumak açısından önemli. Bazı antibiyotikleri (Ciprofloxacin, Klaritromisin) bulantı yaptığı için tok karna almakta fayda var.

SU İLE İÇİN

İlaçları genelde suyla içmeniz gerekiyor. Mesela kolesterol ilaçlarını kullanırken bol su içmeniz özellikle tavsiye ediliyor. Kolesterol ilaçlarının özellikle greyfurt suyu ile birlikte kullanılmaması gerektiğini de hatırlatalım.

Greyfurt suyuyla birlikte kullanılması sakıncalı olduğu bilinen ilaçlar listesinde bazı tansiyon ilaçlarının ve ağrı kesicilerin de bulunduğunu unutmayalım. Prensip olarak hiçbir ilacı alkollü içeceklerle almayın.

Alkol bir taraftan ilaçların etkisini önlerken, diğer taraftan güçlü zararlı etkilere yol açıyor. Ayrıca bazı ilaçların alkolün vücuttaki etkilerini güçlendirip artırdığı da biliniyor.

ıİaç kullanırken ilaç güvenliği konusuna dikkat etmek önemlidir. Eski hekimlere göre, “ilaçlar iki ucu keskin bıçaklardır” ve onlardan yarar göreceğim derken zararlı çıkmanız da mümkündür. Bu nedenle ilaçları daima talimatnamesinde yazdığı gibi kullanın.

Talimatnameyi okuyun

Herhangi bir ilacı aç mı tok mu kullanacağınız konusunda kararsız kalırsanız kutuda yazılı kullanma talimatını okuyun. Bu talimatlardaki bilgiler kesinlikle doğrudur. Çünkü içeriği sağlık bakanlığı tarafından denetlenmektedir.

Talimatnamelerde ilacın ne zaman alınacağı yanında hangi ilaçlarla alınmayacağı, dozunun ne olacağı, ne gibi yan etkilerinin ya da ne gibi zararlı sonuçlarının olabileceği de yazılıdır. Yazılı bilgilerle tatmin olmaz ya da anlayamadığınız bir nokta olursa eczacınızla konuşun.

Kutusunda muhafaza edin

İlaç kullanımında birkaç önemli nokta daha var: Bazı ilaçlar besin destekleriyle birlikte kullanıldıklarında yan etkiler ortaya çıkabilir. Yeni bir ilaca başlarken kullandığınız besin desteklerini doktorunuza hatırlatın.

Daha önceden kullan-dığınız bazı ilaçlar ile yeni başlayacağınız bir ilaç geçimsizlik oluşturabilir. Eskiden kullandığınız ilaçları da doktorunuza hatırlatmalısınız.

İlaçları orijinal kutularından muhafaza etmeli, kutu kapaklarını açık bırakmamalı, nemli ortamlarda ilaç saklamamalı, kullanım tarihi geçen ilaçları tuvalete atmalı, herhangi bir yan etki gördüğünüzde hemen doktorunuz veya eczacınızla konuşmalısınız.

Hürriyet / Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
leyditurk
 
Üst Alt