İlaç Kaynaklı Interstisyel Nefrit ( Doku içi böbrek 3 iltihabı )

İlaç Kaynaklı Interstisyel Nefrit ( Doku içi böbrek 3 iltihabı )

Glomerulusun şişmesi glomerülonefrit olarak bilinse de böbrek yollarını çevreleyen bölgenin şişmesi interstisyel nefrit olarak adlandırılır. Bu duruma genellikle ilaçlara verilen tepki yol açar.

Kanda dolaşan ilaçlar ya karaciğer tarafından çözülür ya da böbrekler tarafından idrar yolu ile atılır. Bazı ilaçlar kan süzülürken böbreklere hasar verebilirler.Bazı durumlarda ilaçlar bağışıklık sistemi tarafından zararlı olarak algılandığı zaman alerjik reaksiyona yol açabilir. Lenfositler bu ilaçları ihtiva eden böbreklere saldırabilir ve böylece interstisyel nefrite yol açar.

Semptomlar vücudun karşılık verme seviyesine göre değişiklik gösterir.
Düşük seviyede interstisyel nefrit, böbreklere yavaş yavaş hasar verirken hiçbir belirti göstermeyebilir. Böbrekte oluşan daha ciddi şişlikler idrar çıkarırken acıya ve sırtınızın bir tarafında yanma ve ağrıya yol açabilir.

Doktorunuz idrarınızda eosinophils ve akyuvar olup olmadığına bakarak interstisyel nefrit teşhisi koyabilir. Yapılacak bir kan testi, kanınızda eozinofillerin artışım belirleyebilir.

İlaç kaynaklı interstisyel nefritin böbreklerde yol açtığı hasar, buna sebep olan ilacın alınmasının hemen kesilmesi ile tersine çevrilebilir. Bazı kişilerin, böbrekleri iyileşene kadar bir süre diyaliz olmaları gerekir.
Doktorunuz vücuttaki sıvı düzeyini korumak için tuz ve sıvı tüketiminizi kısıtlayabilir. Böbreklere yük olmaması için protein tüketimi de kısıtlanabilir.

Böbreklerin düzensiz çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan yüksek tansiyon, ilaçlar sayesinde düzeltilebilir. Problem erken teşhis edilmezse, kronik böbrek yetmezliğinin yol açtığı geri dönüşü olmayan böbrek hastalıkları ortaya çıkar.

İnterstisyel nefrite yol açan ilaçlar arasında (çok nadir olsa da) ampisilin, penisilin, ve steroid yapıda olmayan antienflamatuar ilaçlar olan ibuprofen, indomethacin ve naproxen bulunur. Bazı ilaçlar tek başına hasara yol açmasa bile, başka ilaçlar ile beraber kullanılması durumunda (bu çok seyrek olsa da) interstisyel nefrite yol açabilir.

Bu tür ilaç kombinasyonlarına örnek olarak, idrar sökücüler ile beraber alınan ibuprofen gibi prostaglandin bastırıcılar veya kalsiyum takviyesi gösterilebilir.

Bir doktora göründüğünüz zaman, reçetesiz ilaçlar da dahil olmak üzere, potansiyel tehlike arz edecek kombinasyonlar engellemek için kullandığınız ilaçların listesini onlarla mutlaka paylaşın.

genelsaglikbilgileri.com
 
Üst Alt