Iki şey sonsuzdur: Insanın ahmaklığı ve evren...

-İki şey vardır ki, ucu bucağı yoktur: Biri evren, diğeri insanın ahmaklığı.

Einstein’in Bu Sözü Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

selam ederim;

çok severim einstein'ı iman dolu kalbi vardır. buluşlarında ulu Allah'ın varlığını daha çok hisseden ona yakınlaşan bir bilim adamıdır. ben buldum demeyi sevmeyen bir kişidir, tıpkı mimar sinanın ben yaptım demeyişi gibi. evrenin sonsuzluğu insanın aklı ile sınırlıdır. insanında ahmaklığı aklını sınırladığı an vuku bulur:) çünkü akıl sınırlıdır bu sayede etrafındaki herşeyide sınırlayarak bir mantık çerçevesinde görmek ister. ilk başta saçma olsada bu cümlelerim akılın sınırları ancak kalb ile düşünerek ortadan kalkar. bu hususda akıl ve kalbin birlikte çalışması çok muhimdir. ulu Allah her işi oldurandır herşeye gücü yetendir diyoruz. ama aklımız almıyor ne onu nede onun icraatlarını hesabını. inanıyoruz kalpten aklımızı zorlamıyoruz.

örneğin ay gökyüzünde durur insan doğduğundan beri oradadır alışıktır insan onu orada görmeye , bu onun için SIRADAN bir olaydır. ve düşünmez başını bir an kalıdırıp gökyüzüne bakıp bizim için geceleri yollarımızı loş ışık ile aydınlatan ve devasa boyu ile havada öylece asılı duran ayın o ince hesabını hissedemez. o küçücük taş yollardadır gözü işi ile evi arasında ara sokaklardadır. bir an düşünmez ÖLÜMÜ. herşeyi sahiplenme derdindedir işini evini hatta çocugunu anasını babasını aslında hiçbiri onun değildir. işte bunun adı ahmaklıktır.

Üst Alt