Iki lider geliyor!

İKİ LİDER GELİYOR!
Mehmet Necati GÜNGÖR


Kim demiş “Kaht-ı rical?”


Analar ne arslanlar doğuruyor!


Önceki gün Halk TV’de Uğur Dündar’ın sunduğu programı takip ederken bunları düşündüm.


İkisi de alanlarında fevkalade yetkin insanlar. Birisi ekonomide, diğeri hukukta.


Birisi merkez sağın liderliği için düşünülüyor, diğeri CHP’ye Genel Başkan.


Bu programdan sonra aldığım tepkilerden bunu anladım.


Çok kişi bu konuşmalardan geleceğimiz adına hem kaygı, hem ümit beslemiş.


Umutların tükendiği anda bu iki isim güçlü projektörlerini Türkiye’nin üzerinde dolaştırarak halkı aydınlattılar.


Birisi ekonomide, diğeri hukukta.


Biri eski DPT Müsteşarı ve eski ANAP milletvekili İlhan Kesici, diğeri Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu.


Tek kelime ile “ezber bozdular” ve “surda gedik açtılar.” Bundan sonra önleri tutulmaz. Biri sağın lideri, diğeri solun!


En çok mahalli seçimler sonrası bunu göreceğiz. Böyle görünüyor.


Şimdi gelelim bu konuşmaların ortaya koyduğu somut gerçeklere.


İlhan Kesici “ekonominin gidişatı iyi değil” dedi ve AKP’nin “ekonomi mucizesi” diye sunulan sözde başarısını rakamlarla çürüttü. Üslubu ise son derece saygılı ve yapıcı idi.


Önce şu cümlelerini kayda geçirmeliyim:


“Dünyanın hiçbir tarafında hiçbir devlet bu günü ile dününü dövüştürerek geleceğini tanzim edemez. Hiç kimse kendi dedesiyle dövüşerek, kötüleyerek, ona harp ilan ederek etraftan saygınlık kazanamaz.” (Cumhuriyetle ve onun değerleriyle savaşmayı kastetti sanırım.)


“Hz. Ali’ye en akıllımız kimdir diye sormuşlar. O da kim daha çok akıl alıyorsa odur.” (Meşveretin önemine vurgu yaptı.)


“Haklı olmak kadar haklı kalmayı da bilmek lazımdır.” (Bu da Suriye konusundaki tutumumuzla ilgiliydi)


“Osmanlı Tarihinin yenilikçi padişahlarından olan üçüncü selim, aynı zamanda bir musikişinas. Ama devlette işler kötüye gidiyor. Kabakçı isyanı patlamak üzere. Annesi Mihrimah sultan diyor ki oğluna, ‘ bırak bu işleri de devlet işlerine bak.’ Selim de diyor ki ‘benim vekillerim var, onlar uğraşıyorlar.’ Annesinin şair gibi lafı var: ‘Şah, vakıf gerek ahvale. Vükelaya kaldı ise vay hale!’”


Buradan Tayyip beye bir uyarı çıkıyor: “Ekonominin ucu kaçmış, işi vekillerine bırakma, kendin vaziyet et!”


Kesici’nin rakamlarıyla ekonominin karnesi şöyle:


Hani faiz lobisi falan deniyor ya. AKP’nin iktidar olduğu son on yılda faiz lobisine ödenen para 401 milyar dolar! Değirmenin suyunun nerden geldiği anlaşımlıyor mu? Sen, dünyanın en çılgın faizini öderken, kendisine gidecek yer arayan “serseri para” (1 trilyon dolardan söz ediliyor) sana seve seve gelir.


“Tasarruf oranını yüzde 19.2 den aldılar, yüzde 12’ye düşürdüler.”


Tasarruf oranın son derece düşük olduğu Türkiye ekonomisine giren paranın sırrı burada! Açık, bu çılgın faizle ekonomiye şırınga edilen bu serseri paradan karşılanmış! Çılgın projeleri de yolda!


Borçlar, bildiğiniz gibi. 80 yıllık Cumhuriyet döneminde toplam 154 milyar dolar olan borcu, AKP iktidarı on yılda iki misline çıkarmış. 336 milyar dolar! İMF’nin borcunun nasıl sıfırlandığını şimdi anladınız mı? 22 milyar mı büyük, 336 mı?


Yerim dar. Diğer göstergelerle Feyzioğlu’nun “Balyoz Davası”na ilişkin Yargıtay kararları hakkındaki görüşleri bir başka yazıya kaldı.


Son söz: Evet, surda delik açıldı!


Bu iki isme dikkat!
 
İKİ LİDER GELİYOR
Mehmet Necati GÜNGÖR

Yazının birinci bölümünde eski DTP Müsteşarı ve ANAP Milletvekili İlhan Kesici’nin Türkiye ekonomisinin durumuna ilişkin değerlendirmeleri özetlemiştik.

Yerimiz kalmadığı için Kesici'nin büyümeye ilişkin görüşlerine ise değinememiştik.

Şimdi o görüşleri kısaca özetledikten sonra Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu nun Balyoz Davası ile ilgili Yargıtay Kararlarını değerlendiren sözlerine yer vereceğiz ve yorumu okurlara bırakacağız.

İşte Kesici'nin sözleri:

Ekonomide Temel gösterge Yıllık büyüme hızıdır. AKP'nin 2003-2012 yıllarında elde ettiği büyüme hızı her yıl üst üste yüzde 4.9-5 civarındadır.

Demirel’in Başbakanlık dönemini içine alan 1965-1971 döneminde her yıl üst üste 5.9 büyüme hızı gerçekleşmiş. Bu, çok önemli. Kötülenen dönemdeki hız, AKP iktidarınınkinden çok daha büyük. 1984-1989 Özal döneminde yüzde 5. 1950-1960 Menderes döneminde yüzde 6.3. On yıl üst üste.

Onbeş yıllık dönem: 1963-1977 ilk üç plan döneminde her yıl yüzde 6.0. Koalisyonlara, muhtıralara, Kıbrıs Barış harekatına, ambargolara rağmen.”

***

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, Yargıtay’ın Balyoz Kararlarına öylesine etkili bir eleştiri getirdi ki, anlamak için hukukçu olmaya gerek; herkesin anlayabileceği bir dille anlattı. Ve bu sözler vicdanlarda yankı buldu.

İşte o sözler:

Balyoz davasını artık hukukçulara sormayın. Dış politika uzmanlarına, askeri strateji uzmanlarına sorun diyorum. Balyoz davası temel olarak donanmayı hedef almış bir dava. Hedeftekileri düşündüğünüzde, sonuçlarını dikkate aldığınızda neyi kastettiğimiz anlaşılıyor.

Diyorsunuz ki şu elinizdeki bilgisayarı çaldın. Hayır çalmadım, nerden çıkarıyorsunuz. Kamera kaydı var diyorsunuz. Daha sonra uzmanlar, kamera kaydını inceliyorlar, üzerinde çok ciddi sahtecilikler olduğu tespit ediliyor. Ondan sonra tutup bu iddiayı değerlendiren birisi kamera kaydı sahte olabilir ama, ya çalmış derse ne anlarsınız, ne düşünürsünüz. Bu suçlamayı basit hırsızlık suçlamasından çıkarıp herhangi bir suçlamayla değiştirin. Hiç fark etmez.

Bir temel kural. Bir mahkeme olayın ispatlandığını kabul etmesi için mutlaka delile dayanmalıdır. Balyoz davasında delil olarak gösterilen temel verilen dijital kayıtlardır. Yargıtay’ın kararında bu kayıtların elde edildikten sonra değiştirilmediği, dolayısıyla doğru kabul edildiği ifade ediliyor.

Yargıtayın dediği, ‘dijital verileri biz incelettik, bu verilen polis tarafından elde edildikten sonra üzerinde oynama yapılmamış.’.Halbuki ispatlanan husus polis tarafından el konuldukları anda sahte oldukları. Yani polis el koyduğunda üzerlerinde oynanmış halde.

Mesela Yargıtay kararında şuna cevap yok. 2003’de yapıldığı söylenen bir çalışmada Microsoft’un 2007’de dünya piyasasına sunduğu bir yazı karakteri nasıl olur da kullanılır? Planda adı geçen alış veriş merkezi 2003’te henüz yok, 2007’de inşaatı bitmiş. 2003’te böyle bir bina yok. Olmayan sokak isimleri var. Bu isimler daha sonra değişmiş. Bunlar, sahteliği ispatlanan dijital deliller. Bu deliller 2003 tarihinde kaydedilmemiş, çok daha sonra kaydedilmiş. Ama iddia 2003 tarihinde kaydedildiği yolunda. Bu işin için çok büyük sahtelik var.

Bir yerde adınızın geçilmesi, sizin bundan haberdar olduğunuz anlamına mı gelir? O gün orada olmayan insanlar var. Bu dava benim gözümde salt siyasi bir davadır. Gerekçeli kararda 2003’te yazıldığı iddia edilen plan seminerinde 2007 tarihinde yapılmış bir fontun nasıl kullanıldığı açıklanmalıdır. Bu soruların cevabını vermeyen mahkeme çürük bir temel üzerine hüküm bina etmiş demektir. Temeli olmayan bir binada muslukların kalitesini konuşuyoruz. Yargının siyasal Saiklerle karar verdiği algısı var kamuoyunda.”

Her iki konudaki görüşleri herhangi bir yorum katmadan özetledik.

Biz, anladığımızı anladık. Akıl ve vicdan terazisinde tartmak hepimizin işi.

Kurban Bayramınız kutlu olsun, hayırlara vesile olsun.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt