Ihtiyacı olan tüm toprak bu kadar

Merhaba
images

Bir Yom Kipur öyküsü
Polonyada yaşayan ve fakir bir köylü olan İtzik, Kipur gecesi, sinagogdan çıkarken, elinde Teilim kitabı, en saf duygularla Tanrıya dua eder; Dünyanın Hâkimi, eğer bir parça daha toprağa sahip olabilseydim, ne kadar mutlu olurdum!
Aynı anda arabasıyla sinagogun önünden geçmekte olan uçsuz bucaksız arazilerin maliki Dük Poritz, köylünün yakarışlarına kulak kabartarak şu öneride bulunur: Tanrıya ettiğin duana kulak misafiri oldum ve beni derinden etkiledi. Orucunun ertesi günü şafak sökerken, sarayımın girişine gelecek, vereceğim işaretle tüm tarlalarım ve köyümün sınırları boyunca yürümeye başlayacaksın. Yürüdüğün her alan senin olacak. Ancak tek bir şartım var: Gün batımında başlangıç noktana geri dönmüş olacaksın. Eğer gün battığında sarayımın girişine varamazsan, elindeki ile yetineceksin.

Yahudi köylü bu sözleri duyduğunda büyük bir minnettarlıkla dükün ellerini öptü ve bu olağanüstü haberi eşine ve çocuklarına vermek üzere evine koştu.

Ertesi gün, güneş ağardığında dük yarışın başlayacağı noktaya geldi ve başlangıç işaretini verdi. Ve İtzikyürümeye başladı. Geçtiği her nokta zengin ve bereketli topraklarla dolu olduğu için git gide hızını arttırdı.

İtzik maddi sorunları olan bir ailenin evinin önünden geçiyordu. Aile reisi İtzike seslendi ve zor durumda bulunduğunu söyledi, borç para istedi. İtzik yardımsever bir kişi olduğu halde koşmaya devam etti ve içinden şöyle geçirdi; şimdi değil,yarın zengin olacağım, o zaman fazlasıyla yardım ederim.

Güneş batıya doğru yönelirken İtzik, Kipur gecesi yaptığı duanın mucizevi bir şekilde gerçekleştiği sinagogdan geçiyordu. Dua saatiydi, minyan (duanın gerçekleşebilmesi için gerekli on kişi) aranıyordu. İtziki gören köylülerden biri, Reb İtzik, gel ve bizimle dua et, minyan için sana ihtiyacımız var. Ayrıca bir avel (cenaze) için de Kadiş söylememiz gerekiyor. Yalnızca bir iki dakikanı alır dedi.

Ancak nefes nefese koşmaya devam eden İtzik, eliyle gelmesinin mümkün olmadığını belirten bir işaret yaptı; Yarın çok zengin olacağım ve yeni bir sinagog inşa ettiririm, ayrıca köydeki çocuklar için de bir yeşiva yaptırırım. Ancak şu an parsellemem gereken daha çok arazi vardiye düşündü.

Güneş batmak üzereydi ve İtzik başlangıç noktasına varabilmek için var gücüyle koşuyordu. Bacakları bir demir kadar ağır, ağzı bir toprak kadar kuru ve kalbi ise nerdeyse duracak gibiydi. Tek bir düşüncesi vardı, tüm toprakları ele geçirmek. Hızını daha da artırdı ve güneş son ışıklarını ağaçların üzerinden yayarken varış noktasına uçarak bir atlayış yaptı ve o anda canını verdi.

Dük Poritz köylülerden birini çağırdı: Bir kürek al ve Yahudi mezarlığına git. Orada iki metre kare boyunda bir mezar kaz ve İtziki oraya göm. Onun ihtiyacı olan tüm toprak bu kadar.
salom.com.tr
 
Filistin topraklarını işgal eden yahudinin bu hikayeden haberi var mı acaba?
Selam!

Muhakkak ki var!
Oncelikle Musa as'in tebligine baglilar.
Yani bizim gibi Tevhid ehliler.

Ancak biz mi Yehova/Allah cc ya
Teslim olmayi iyi beceriyoruz
Onlar mi?
Ya da ikimiz birden mi
Beceriyoruz/beceremiyoruz?.......

Israil bizim gibi laik bir devlet degil.
Bir din devleti.
Iran gibi,Suudi Arabistan gibi.
Seriatla idare ediliyor.

Ancak....
 
Üst Alt