• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İdrar Yolları İltihabı ve Yıkama Tedavisi

Okunuyor :
İdrar Yolları İltihabı ve Yıkama Tedavisi

ZAAX

Amatör
Üye
İdrar yolları iltihabı ve yıkama tedavisi

İltihaplanmaya dışarıdan idrar yollarına giren genellikle bakteri, nadiren virüs veya mantarlar yol açar.

Hamilelik, şeker hastalığı, bağışıklık sistemi zayıflığı ve idrar yollarındaki daralma halinde bu iltihaplanma daha ciddi sonuçlara neden olabilir.

Hastalık belirtileri arasında ağrı, idrar yaparken yanma, sık idrar yapma ihtiyacı, karın boşluğunun alt kısmında ağrı sayılabilir. İdrarda kan görülebilir. İdrarın kokusu değişebilir ve idrar bulanıktır.

Ağrı ve ateş görülmeyen basit iltihaplanmalarda bitkisel ilaçlar tek başına tedavi edici olarak uygulanabilir. Antibiyotik ilaçların kullanılması gerekiyorsa, birlikte ve antibiyotik kullanımından sonra idrar artırıcı bitkisel ilaçlar destek tedavi (yıkama tedavisi) olarak kullanılır. Böylece hem dokular korunmuş olur ve hem de hastalık yapıcı unsurlar tamamen uzaklaştırılmış olur.

Tedavi:
Kramp giderici, ağrı dindirici ve idrar artırıcı olarak altınbaşak otu ve atkuyruğu otu kullanılabilir.
İdrar artırıcı olarak yıkama tedavisinde altınbaşakotu, ardıç meyvesi, huş ağacı yaprağı, ısırgan yaprağı ve otu, kayışkıran kökü, selamotu kökü, taze fasulye kabuğu kullanılabilir.
İdrar yollarında mikrop öldürücü olarak bayır turpu kökü, latin çiçeği otu, santal odunu, su teresi otu kullanılabilir.

Tedavi amacına göre yukarıda belirtilen gruplardan birer bitki seçilebilir.

Tedaviye destek olarak günde 2-3 litre su içilmelidir, bu yıkama tedavisinde önemlidir. Alkol, kahve ve baharat kullanılmamalıdır. Et, süt ve süt ürünleri, ıspanak, portakal, limon, greyfurt ve çilek yenmemelidir. Bulgur, pirinç, patates, meyve ve sebze yenmelidir.

Dahilen Kullanılan Bitkisel İlaçlar:

Altınbaşak otu: İdrar artırıcıdır, hafif kramp giderici etki gösterir, iltihaplanmayı önler, mikrop öldürücü etkisi vardır. İdrar yolları yıkama tedavisinde uygulanır, kullanım sırasında günde 2-3 litre su içilmelidir.
İnce kıyılmış 2 çay kaşığı ot fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak yemek aralarında içilir.

Ardıç meyvesi: İdrar artırıcıdır, kramp giderici etki gösterir. Kullanım sırasında günde 2-3 litre su içilmelidir. 4-6 hafta kullanılabilir.
İnce kıyılmış veya dövülmüş 1-2 çay kaşığı meyve fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 2-3 defa çayı taze hazırlanarak içilir.

Ayrıkotu kökü: Mikrop öldürücü etkisi vardır
İnce kıyılmış 2 çay kaşığı kök fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3-4 defa içilebilir.

Bayırturpu: Mikrop öldürücü etkisi vardır. Günlük ortalama olarak 20 gr taze turp kökü yenir. 4-6 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Huşağacı yaprağı: İdrar artışı ile vücuttan su atılmasını sağlar. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir.
İnce kıyılmış 1 yemek kaşığı yaprak fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10-15 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3 defa içilir.

Isırgan yaprağı ve otu: İdrar artırıcıdır. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir.
Kıyılmış 2-3 çay kaşığı yaprak ve ot fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Günde 3 defa çayı taze hazırlanarak içilebilir.

Kayışkıran kökü: İdrar artırıcıdır. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir.
İnce kıyılmış veya öğütülmüş 2 çay kaşığı kök fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 30 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 2-3 defa içilir.

Maydanoz kökü ve otu: İdrar artırıcıdır. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir. İnce kıyılmış 1 yemek kaşığı ot veya 1 çay kaşığı kök fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 3 defa içilir.

Selamotu kökü: Kramp giderici ve idrar artırıcı etkisi vardır. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir. İnce kıyılmış veya dövülmüş 1-2 çay kaşığı kök fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 2-3 defa içilir. Mikrop öldürücü ve idrar artırıcı diğer bitkisel ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

Suteresi otu: mikropların üremesini engeller. İnce kıyılmış veya dövülmüş 1 çay kaşığı ot fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir,fincanın ağzı kapalı olarak 5 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 2-3 defa içilir, 6 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır. Mikrop öldürücü ve idrar artırıcı bitkisel ilaçlarla birlikte kullanılarak etkisi artırılabilir.

Taze fasulye kabuğu: Tuz kaybına neden olmadan hafif idrar artırıcı etkisi vardır. Kullanım süresince günde 2-3 litre su içilmelidir. İnce kıyılmış veya dövülmüş 1 yemek kaşığı kabuk fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak yemek aralarında içilir. Mikrop öldürücü bitkisel ilaçlarla birlikte kullanılır.

Not: Çok sayıda uygulama seçeneğinden bazıları burada belirtilmiştir. Bitkilerin tanıtımı bölümünde belirtilen özellikler incelenmeli hamilelik, emzirme dönemi ve çocuklarda kullanılması sakıncalı olanlar bitkiler dikkate alınmalıdır.

Kaynak:
Dr. Ahmet Toptaş,
Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ,
Pratik Uygulamalar
Gonca Yayınevi (0212)5285076-5286005,
ISBN: 978-9944-790-31-4, İstanbul 2009.
 
Üst Alt