İdamın geri getirilme zamanı gelmedi mi?

İdam cezası Geri gelmeli mi?

• Kullanılan toplam oy
    5
TBMM Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Sadık Yakut'ta,sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, idam tartışmalarıyla ilgili attığı mesajlarda çarpıcı ifadeler kullandı.

Yakut, yaşanan terör olayları ve art arda gelen şehit haberleri sonrasında Twitter'daki hesabına, "İdamın geri getirilmesi tartışılmalıdır" yazdı. Ayrıca "Amerika'da katil olaydan sonra vurularak öldürülürken, biz onbinlerce şehidimizin katilini idamdan kurtarıyoruz" diye twit atan Yakut, takipçilerine, "İdamın geri getirilme zamanı gelmedi mi?" diye de sordu.

Allahın verdiği canı Allah aldığına göre idamı kaldırmak veya geri getirmek neyi değiştirebilir ki?
Nasıl Müslüman bu adamlar anlamak çok zor gerçekten!

Öte yandan idam olayını şuna benzetirim;

Söz dinlemeyen çocuk veya öğrenci dövülmelidir.
Fakat günümüz koşullarında bu insanlık dışı bir uygulamadır.

Kısasta hayat vardır efenim.Öldürdüyse öldürülmeli.
Ki öyle "hem öldürürüm ,çoluk çocuk demeden,hemde imralıda ense yaparaktan örgüt yönetirim ekmek elden su gölden "diyememeli kolay kolay kimsecikler.

Allahın verdiği canı Allah aldığına göre idamı kaldırmak veya geri getirmek neyi değiştirebilir ki?
Nasıl Müslüman bu adamlar anlamak çok zor gerçekten!

Öte yandan idam olayını şuna benzetirim;

Söz dinlemeyen çocuk veya öğrenci dövülmelidir.
Fakat günümüz koşullarında bu insanlık dışı bir uygulamadır.
Bu dusuncenize kesinlikle katiliyorum!

söz dinlemeyen çocuğun dövülmesi gerektiği önermesiyle adam öldüren birinin öldürülmasi gerekliliği önermesi arasında nasıl denklem kurup denklediniz mantığınıza hayran kaldım efenim.sizin deyiminizle ne alaka.

..sizin ocağınıza ateş düştümüde apoya acıyacağınız tuttu.
şehid analarına sorun bakalım asalım mı,beslemeye devam mı edelim diye.
not: islama göre öldürülenin velisi kısas talep ederse,devlet bunu gerçekleştirir.Öldürülenin yakınları ancak bu hakka sahiptir.dilerse bağışlar,dilerse kısas talep eder.Hariçten gazel okumaya kimsenin hakkı yoktur.

Başbakanların idam edildiği bir memlekette bir bebek katili asılamadı ya yuh olsun.
ne deyelim efenim taşları bağlayıp köpekleri salıvermişler.

Son düzenleme:
İdam olmamalı derken bunu özellikle Öcalan için demedim elbet.
Genel bir durum değerlendirmesiydi.

Fakat şunu da somam gerekir diye düşünüyorum;
Apo gibi bir çocuk yetiştirir miydiniz, öyle bir çocuğunuz olsaydı;
öyle bir çocuk yetiştirdiğiniz için kendi hakkınızda ve çocuğunz hakkında ne düşünrüdünüz?

genel de olsa,kısas istemek öldürülenin ailesinin hakkıdır.affetmekte onların hakkıdır.

Apo gibi evladı Allah düşman başına bile vermesin efenim.Bize düşen elimizden geldiğince iyi evlat yetiştirmeye çalışmaktır.ebeveynlik görevimizi yerine getirmişsek kendi iradesi ile şerri seçen bir kimseden de biz mesul olamayız.hz.Nuhu,hz.Ademin oğlu buna misaldir.Babasının peygamber olması dahi bazı insanları hidayete sevkedemiyor demekki.
Elbette ki ebeveynler üzülür çocuklarının kötülüğünden ama onun seçiminden ebeveyn sorumlu olmaz,görevini yapmışsa.

Üst Alt