İcra Memuru Nasıl Olunur?

İcra Memuru Nasıl Olunur,SGK İcra Memurluğu,İcra Memuru

Adliyelerde bulunan icra müdürlüklerinde memur olabilmek için öncelikli olarak zabıt katibi olmanız gerekmektedir.

Zabıt katibi olabilmek için öncelikli olarak KPSS sınavından istenilen taban puanı (70 puan) almış olmanız ve mülakat adliyelerinin yapmış olduğu uygulama sınavında tercih ettiğiniz klavye türüne göre (F/Q) daktilografi ders kitabından seçilen metinlerden birini 3 dakika içerisinde yanlışsız olarak en az 90 kelime yazma işlemini tamamlamalı ve bu aşamayı geçtikten sonra ilgili komisyon tarafında yapılan sözlü mülakat aşamasını başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Bütün bu aşamaları başarı ile geçtiğiniz takdirde evraklarınız bakanlığa gönderilmekte ve nihayetinde göreve başlayabilmektesinizdir. Hangi birimde çalışacağınız genel olarak ilgili adliyedeki komisyon tarafından belirlenmektedir ancak son yıllarda yapılan sınavlarda icra müdürlüklerinde çalışacak olan personeller adalet bakanlığı tarafından ilgili komisyonlara bildirilmekte (bu isimlerin neye göre seçildiği her ne kadar belirsizliğini korusa da) sınavı geçen tüm personel arasından bazı kişiler icra müdürlüklerinde zabıt katibi olarak göreve başlamaktadırlar.

İcra müdürlüğünde zabıt katibi olarak görev yapan kişiler haciz dediğimiz işlemi gerçekleştirmekte ve bu işlem nedeniyle de aylık ortalama olarak maaşına ilave olarak 1000 tl nin üzerinde bir para (yolluk) almaktadırlar. Bu paradan dolayı zabıt katipleri arasında hep icra müdürlüğünde çalışma gibi bir istek bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan alımlarda eğer isminiz bakanlık tarafından ilgili komisyonunuza icra müdürlüğünde çalışacaklar arasında gelmediyse icra müdürlüğünde çalışma şansınız çok düşüktür ve hatta imkansızdır çünkü ismi bakanlık tarafından icra müdürlüğünde çalışacaklar arasında gelenler yer değiştirecekleri zaman bir icradan başka bir icraya geçmekte adliyelerde diğer birimlerde çalışmamaktadırlar.

Bundan sonraki süreçte icra müdürlüğünde çalışabilmek için zabıt katibi olup isminizin bakanlık tarafından icra müdürlüğünde çalışacaklar arasında geçmesi kafi olmayıp (bu arada bakanlıktan sadece icra müdürlüğünde çalışacakların isimleri gelmekte olup bunun dışındaki hiç bir birim için isim gelmemektedir. ) icra memurluğu sınavı uygulanacaktır ve ilk etapta şu ana kadar ismi bakanlık tarafından gönderilmiş olan icra müdürlüğünde çalışan zabıt katipleri bu sınavda öncelikli olacaklardır.

Önümüzdeki yıllardan itibaren icra müdürlüğünde çalışan personelin unvanı zabit katibi olmak yerine asıl olması gereken icra memuru unvanına geçecektir.
 
Üst Alt