İçki - KURAN?!

İçki - KURAN?!​

Kafayı, içki içenlere takmış, onları cehennemlik / kâfir ilan eden, din satıcılarına, yobazlara inat; Yüce Yaratıcı, aşağıdaki içki ile ilgili olan ayetlerde neler söylüyor, bakalım?!

(Mâide,90,91)Ey İNANANLAR / iman etmiş kişiler! Sarhoş edici maddeler / içki / herhangi bir yolla aklı örtmek, kumar; her türlü kolay kazanç amaçlı şans oyunu ve dikili taşlardan / türbelerden istekte bulunmak; kulluk edilen nesneleri, kişileri temsil eden işaretler; semboller ve fal okları; tüm kehanet araç ve gereçleri şeytan işinden zarar veren şeylerdir. Bunlardan sakının ki kurtulasınız. Şeytan, sarhoş edicilerle, kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Vahyi öğrenmekten / Allahın Öğüdünden ve Allah ile iletişim kurmaktan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyorsunuz değil mi?
(Bakara,219)Ey Peygamber! Sana sarhoş edicilerden ve kumardan da sorarlar. De ki: O ikisinde büyük bir zarar ve insanlar için yararlar var! Ancak zararları, yararlarından daha büyüktür.
(Nisa,43)Ey İNANANLAR! Sarhoşken, anlatılanları anlayacak duruma gelinceye kadar Vahiy öğrenme çalışmasına katılmayın.

Yüce Yaratıcı, ilgili ayetlerde dikkat edilirse; Ey İNANANLAR / iman edenler diye sesleniyor, Ey kâfirler, ey günahkârlar(?!) demiyor. Yukarıda ayetlerde, içki konusunda Tanrının, inananlara seslenmesi yanında, sarhoş edicilerin faydaları olsa da- içilmemesi yönünde bir önerisi, tavsiyesi, öğüdü var. Emir diyemeyiz, yasak diyemeyiz, haram diyemeyiz; çünkü Allah, Kuran için Bir öğütler Kitabıdır diyor.
Tanrının öğütleri, tavsiyeleri, önerileri; emir, yasak, haram gibi zorlayıcı kavramlarla ifade edilebilir mi?
 
Üst Alt