• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İbadet! Allah'a sevgiden mi yoksa cehennem korkusundan mı?

Okunuyor :
İbadet! Allah'a sevgiden mi yoksa cehennem korkusundan mı?

Apollonius

Tecrübeli
Üye
İbadete "din için yapılması gereken ritüeller" şeklinde bakmamak gerekir.

Kuran'a göre ibadet insani bir ihtiyaçtır. Su ve yemek gibi bir ihtiyaç. Yaptığınız hiç bir ibadetin Allah'a bir faydası yok zira "O" herhangi bir şeye ihtiyaç duymaktan münezzehtir. İbadetin insanın kendisine faydaları var.

Bakara
183-184.SİZ EY imana ermiş olanlar! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı, ki Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincine varasınız: Sayılı günlerde [oruç]. Ancak sizden kim, hasta veya seyahatte olursa diğer zamanlarda [aynı gün sayısı kadar oruç tutmalıdır]; ve [bu gibi hallerde] gücü yetenlere bir muhtacı doyurarak fidye vermek, bir yükümlülüktür. Her kim, yapmaya yükümlü olduğundan daha fazla iyilik yaparsa kendisine iyilik yapmış olur; zira oruç tutmak kendinize iyilik yapmaktır -keşke bunu bilseydiniz.


Hac.37: Kurbanların ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşır. Allah’a ulaşan , ancak takvânızdır..


Ayrıca ağırlıklı görüşe göre cehennem Allah'ın bir cezası olarak bakmak doğru değil, insanın kendine ettiklerinin (ve emredildiği halde yapmadıklarının) doğal bir sonucudur. Kuranda anlatılan kıssalarda birisi bir günah işlediği zaman söylediği "Şüphesiz ben kendime zulmettim" kelimesinden bunu çıkarabildiğimiz gibi bir çok yerde Allah bu cehennem ve cennet olayının bizim yaptıklarımızın doğal sonuçları olduklarını söylemektedir.
 
Üst Alt