• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hz.Muhammed'in mektupları

Okunuyor :
Hz.Muhammed'in mektupları

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
NTV Tarih dergisinin bu ayki sayısı kapağına 9 önemli mektubu taşıdı. Tarihçi yazar Necdet Sakaoğlu tarafından incelenen mektupların önemi ise Hz. Muhammedin Mısır-Habeşistandan Doğu Roma İmparatorluğuna kadar geniş bir coğrafyadaki imparator ve hükümdarlara yazdığı, kendileri ve uyruklarını İslama davet eden mektuplar olması.

NTV Tarih dergisi bu ay Hz. Muhammedin dönemin Arap Yarımadasının Mısır ve Habeşistanın çağdaşı yerel egemenlerine, Irak-İran-Afganistanda hüküm süren Sasani hükümdarı Nuşirevana, Doğu Roma İmparatoru Herakleosa gönderdiği ve kendileriyle uyruklarını İslama davet eden mektuplarıyla çıkıyor.

Usta tarihçi Necdet Sakaoğlu adı saptanamayan bir Osmanlı aydının 1710 yılında yazdığı Kitab-ı İnşa minel-Muhtaratil-Arifin adlı eserde yer alan mektuplar ve gelen yanıtların çevirisi ve incelenmesine yer veriyor.

İşte bu risaleden ilk kez günümüz Türkçesine olarak çevrilen Hz. Muhammedin 628 yılından itibaren yazdığı rivayet edilen 9 mektubu ve gelen cevaplardan çarpıcı satırlar:

İsa hakkında buyurduğun gerçektir

Habeş padişahına yazılan mektupta Hz. Muhammedin kendisini ve uyruğunu İslama davet etmesi üzerine Habeş hükümdarı Necaşi Asame, Hz. Muhammedin peygamberliğini doğrulayıp şahadet etti. İslamiyetin 5. yılında Müslümanlar Habeşe hicret etmesinden 1 yıl sonra Habeş hükümdarının Amr bin Ümeyye Damri vasıtasıyla Hz. Muhammede gönderdiği mektubun özü şöyle:

Resulullaha selam. İsa hakkında buyurduğun gerçektir. Hak nice buyurdu ise öyledir. Şerefli mektubunuzun içeriğini öğrendim. Allahın resulü olduğun doğrudur; gerçek elçisin. İnandım ve sana biat ettim. Amcanın oğlu Cafere biat ederek onun elinde Müslüman oldum.

(Hz. Muhammedin Doğu Roma İmparatoru Herakleosa gönderdiği ve kendisini İslama davet eden mektubunda) Müslüman ol. Olduğun takdirde Allah sana iki kere sevap verir. Eğer yüz çevirirsen buyruklarının günahı senin üstündedir. Eğer uyarsan, iki kez sevap var: önce Hz. İsaya, sonra Resulullaha iman getirdiğin için

DOĞU ROMA İMPARATORU HERAKLEOSA: İslama gelmeyenleri öldürmekten bağışladım; haraç versinler

Mısır-İskenderiye padişahı olan Mukavkısa imana davet için gönderdiği mektuba cevaben Mukavkısın, Hz. Muhammede cevabı) Mektubunu okudum.

Beni dine davet eylediğini öğrendim. Çıkacak tek peygamber kaldığını da biliyorum. Fakat öyle sanıyorum ki Şam diyarından (Suriye) çıkacak.

Gönderdiğin kişiyi ağırladım. Sana da öyle iki cariye gönderiyorum ki onların Mısırda saygınlık ve değerleri vardır. Bir de giysi gönderdim.

(Bahreyn hakimi Münzir bin Sava İslama geçmiş ancak halkından Yahudi ve Mecusi olanların İslama geçmediğini belirten mektubuna cevaben Hz. Muhammedin mektubu) Ben de kavmin hakkındaki bağışlama dileğini kabul ettim.

Müslüman olanları öylece bırak. Günah işleyenleri yani İslama gelmeyenleri öldürmekten bağışladım; haraç versinler

İyilik yolunda oldukça seni azletmeyiz. Yahudiliği ve Mecusiliği sürdürenlere cizye (baş vergisi) buyurdum
kaynak:internethaber.com
 
Üst Alt