• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hz. Mehdi’nin dış görünüşü hakkında hayret verici detaylar

Okunuyor :
Hz. Mehdi’nin dış görünüşü hakkında hayret verici detaylar

ahmetsecer

Amatör
Üye
Hz. Mehdi’nin dış görünüşü hakkında hadislerde hayret verici detaylar bulunuyor. Peygamberimiz Hz. Mehdi’nin bir tek adını gizlemiş ama dış görünüşüyle ilgili çok fazla bilgi vermiştir. Bediüzzaman’da eserlerinde hep kendisinin Hz. Mehdi’den önce gelmiş kişi olduğunu, İslam’ı tüm dünyaya Hz. Mehdi’nin hakim edeceğini söyler. Hz. Mehdi o kadar kutlu ve mübarek bir şahıstır ki bütün peygamberlerden birçok özelliği kendinde barındırır. Hadislere göre günümüzde gelmiş olan ve İslam’ı yaymaya başlayan Hz. Mehdi yaklaşık 40 yıl boyunca faaliyetlerine devam edecek, halkın arasında yaşayacak fakat tanınmayacaktır. Bugün Hz. Mehdi’nin dış görünüşü ile ilgili hadisleri sizlere aktarmak istiyorum, böylece kendisini gördüğünüzde hadislerde nasıl tam anlamıyla tarif edildiğini anlayacaksınız.

Hz. Mehdi’nin Sakalı Hafif Olup, Sakalı Yanlarda Az, Aşağı Tarafı Uzun Olacaktır

... (HZ MEHDİ ORTA BOYLU, ESMER, MECZUM (HAFİF SAKALLI), KEVSEC (SAKALI YANLARDA AZ, AŞAĞI TARAFI UZUN OLAN; ... BİR ADAM Kİ, ONA ŞUAYB BİN SALİH DENİLİR. BEYAZ ELBİSELİ, SİYAH SANCAKLI 4000 KİŞİNİN KUMANDANIDIR ...(Fetava-i Hadîsiyye, Ebü'l-Abbas Şehabeddin Ahmed İbn Hacer el-Heytemi-41)

Hz. Mehdi’nin Tüm Bedeni Geniş Olacaktır

Ebu Cafer, İmam Muhammed Bekir (as) Hazretleri cetleri yoluyla, Ehli Beytin lideri, Hazretleri, Müminlerin Emiri (as)’in minberden söylediklerini nakletmiştir, “AHİR ZAMANDA SOYUMDAN BİR KİŞİ ÇIKACAK, ... AÇIK VE GENİŞ KARINLI OLACAK, UYLUK KEMİKLERİ GENİŞ VE BÜYÜK, BELİRGİN OLACAK, ...”(İmam Hz. Mehdi (a.s.)’nin Hayatı, Allame Bakır Şerif el- Kureyşi)

Hz. Mehdi Temiz ve Huzurlu Bir Çehreye Sahiptir

Tanınmış şair Ağa Seyyid Hasan, Hazretleri’nden (Hz. Mehdi (a.s.)’dan) söz etmiştir: “GÜZELLİĞİ TEMİZ YÜZÜNDEN YÜKSELİR, SABAH MELTEMİ HUZUR VEREN ÇEHRESİNDEN YAYILIR.”[Minanur Rahman, 2/237]

Hz. Mehdi Küçük ve Muntazam Burunludur

(Hz. Mehdi (a.s.)'nin) Saçı sıktır, alnı geniştir ve alnında hafif içbükeylik vardır. BURNU KÜÇÜKTÜR…Yanağında dışa çıkık bir beni vardır. (Bihar-ül Envar, 13. Cilt)

Mehdi İleri Yaşlarda Ama Genç Bir İnsan Görüntüsünde Olacak

Hz. Rıza (a.s) Rayyan b. Saltı’ın Sen Sahib-ul Emr misin? sorusuna şöyle cevap verdi: Evet ben de Sahib-ul Emrim (emir sahibiyim), Ama yeryüzünü adaletle dolduracak olan Sahib-ul Emr ben değilim. Ben de gördüğün bu güçsüzlük ve zayıflığa rağmen nasıl olur da o Sahib-ul Emr olabilirim? VA’DEDİLMİŞ KAİM (HZ. MEHDİ) İLERİ YAŞLARDA, AMA GENÇ BİR SURETTE ZUHUR EDECEKTİR. (Bihar-ul Envar, c. 52, s. 32; İsbat-ul Hudat, c. 6, s. 19)

Hz. Mehdi Çekik Gözlüdür

Humrân bin A'yân der ki: İmam Muhammed Bâkır aleyhisselam'a şöyle arzettim: ... Hz. Mehdi'nin GÖZLERİ ÇEKİKTİR, ...
(Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 252)

Hz. Mehdi’nin Sırtında Yaprak Şeklinde Bir Ben Vardır

Ebu Basir der ki: İmam Muhammed Bakır veya Cafer-i Sadık aleyhisselam (tereddüt raviden kaynaklanıyor). Şöyle buyurdu: "... iki kürek kemiğinin arasında bir ben vardır. SOL KÜREK KEMİĞİNİN SOL ALT TARAFINDAN BİR YAPRAK VARDIR, tıpkı mersin yaprağı gibi."(Şeyh Muhammed b.İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 253)

Burada kastedilen, yaprak gibi kenarları olan ben, ten rengi olacağı, fakat zeminden yüksekte kenarlıklı bir ben olduğu ve yapısıyla yaprağı andıran, solmuş yaprak renginde bir ben olacağı anlaşılmaktadır.

Üst Alt