HTML Nedir?

HTML Nedir?

HTML, Hyper Text Mark-up Language'ın kısaltılmışıdır. Türkçe karşılığı Hiper Metin İşaretleme Dili'dir. Browserlar tarafından tanınıp yorumlanabilen metin tabanlı bir dildir ve metnin browser tarafından yorumlanması sonucu da web sayfaları elde edilir. Yazdığınız kodların browser tarafından alınıp yorumlanabilmesi için, dosyalarınızın uzantısının ".htm" veya ".html" olması gerekir.
HTML de her işaretleme dilindeki gibi komutlardan oluşur, bu komutlara tag veya mark-up denir. Tag'ler herhangi bir metinden farklı oldukları browser tarafından anlaşılabilsin diye "<" ve ">" işaretlerinin arasına yazılır. Her tag'in bir başlangıcı ve bitişi vardır. Bitiş tag'lerinde, "<" işaretinden sonra tag'in bitiş tag'i olduğunu belirtmek için "/" işareti kullanılır. Bir örnek ile göstermemiz gerekirse;

<P>Bu bir Paragraf tag'idir.</P>

Temel Komutlar

<HTML></HTML>
Tüm HTML dokümanını içine alan en temel tag'dir ve dokümanın HTML ile yazıldığını browser'a bildirir.
<HEAD></HEAD>
Bu tag'in arasına yazılan her şey, sayfanın tanımını oluşturur. Buna sayfanın başlığı da dahildir. Ayrıca meta takıları da bu tag'in arasına yazılır:

<TITLE></TITLE> : Sayfa başlığıdır. Bu tag'in arasına yazılan her şey sayfamızın ismi olacak ve başlık çubuğunda görüntülenecektir.

META Etiketi

Arama motorlarında iyi bir sıralama kapmak için meta etiketleri içerisine yazdığımız notlar çok önemlidir.

Örneğin “Afyon Kocatepe Üniversitesi” sitesinin Meta etiketleri şöyle olabilir:
<META name=“keywords” content=“Afyon Kocatepe Üniversitesi,AKÜ,AKU,fakülteler,Yüksekokullar,Enstitüler,Akade
mik Takvim, Üniversite, afyon kocatepe university, Turkey, University,education,campus,Türkiye, academics, students, faculty>

Sayfanızda kullandığınız Türkçe karakterlerin başka bilgisayarda bozuk şekillerde görülmemesi için:
<meta http-equiv=“Content-Type” content=“text/html; charset=windows-1254”>

<BODY></BODY>
Sayfanın browser tarafından ekrana basılacak tüm kısımları bu tag'in arasına yazılır. Ekrana basılacak kısmın içine metinler, resimler, formlar, tablolar vs. girer.

<html>
<head>
<title>İlk Sayfam</title>
</head>
<body bgcolor="#e3e3e3">
<b>Web sayfama hoşgeldiniz</b><br>
<i>Web sayfama hoşgeldiniz</i><br>
<font face="Lucida Sans Unicode" size="+2" color="#297835">Web sayfama hoşgeldiniz</font><br>
<u>Web sayfama hoşgeldiniz</u><br>
<b><u><i>Web sayfama hoşgeldiniz</i></u></b>
<center><font face="Verdana" size="+2" color="#765678">Web sayfama hoşgeldiniz</font></center><br>
</body>
</html>

Web Grafiklerinin Hazırlanması

Zor olan işlem, sayfaların içine içeriğin yerleştirilmesi değil, bu içeriğin hazırlanmasıdır.
Tahmin edebileceğiniz gibi, sayfalarda yer alan grafikler metinlerden daha da zor hazırlanırlar.
Çünkü sayfada yer alacak renkler ve grafik tasarımları sitenin genel çizgisini belirleyeceği için, özenle ve uyumlu bir şekilde hazırlanmalıdır.

Bu tip programlar ile hazırlanacak site grafiklerinde görselliğin yanında dikkat edilecek bir başka unsur da grafik dosyalarının boyutlarının küçük olmasıdır.
Çünkü ne kadar fazla grafik kullanılırsa, site o kadar yavaş açılacaktır ve bir site ne kadar görsel olursa olsun, eğer yavaş açılıyorsa pek de cazip olmayacaktır.

Bu tür çeşitli grafikleri tasarlamak için kullanabileceğiniz yegane program Photoshop'dur.
Ancak ücretli ve profesyonel bir program olan Photoshop'un yerine buna çok yakın olan tamamen bedava olarak dağıtılan Paint Shop Pro adlı Shareware programı da kullanabilirsiniz.

Bu ve buna benzer programlar ile rahatlıkla arka fonlar, Web tuşları, başlıklar ve Banner'lar gibi sabit Web grafiklerini oluşturabilirsiniz.

Sayfaların Web Alanına Gönderilmesi

Grafikleri tasarladınız ve metinleri hazırladınız. Bunları bir Web tasarım programı ile Web sayfası haline getirdikten sonra hazırlamış olduğunuz Web sayfalarını kullanıcılara ulaştırabilmeniz için bunları yerleştireceğiniz Internet üzerinde bir disk alanına yani Web alanına ihtiyacınız olacaktır.

Bu işlem için en iyi çözüm yine Internet üzerinde size bedava sabitdisk alanı (host) sağlayan bir sunucu bulup sayfalarınızı oraya yerleştirmektir.Eğer alacağımız alanın FTP desteği varsa, yaptığımız sayfaları CuteFTP gibi FTP programları ile sunucu üzerindeki alana gönderebilirsiniz.

Site Alan Miktarı Reklam FTP Destaği
lycos.co.uk 50 MB Var Var
mynet.com 10 MB Var Yok
Freeservers.com 10 MB Yok Yok
Brinkster.com 20 MB Var Var

Ayrıca diğer ücretsiz hostları forumda arama yaparak bulaabilirsiniz... Başlangıç olarak lycos.co.uk dan webalanı alabilirsiniz...

Sitenizin Barınacağı Sunucuyu Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Ayrıntılar

Internet üzerinde yasal olmadığı kanıtlanmış MP3'ler, emülatör dosyaları, Crack, Hack, Warez, çalınmış şifreler ve benzeri içerikle Adult öğelere sitenizde yer vermekten kaçının.

Seçtiğiniz sunucunun teknik özelliklerini mutlaka dikkate alın. Örneğin Frame yani çerçeveye izin vermeyen bazı sunucular, iki ya da daha fazla parçadan oluşmuş site tasarımınızı tam anlamıyla sunamayacaklardır.

Bunun yanında her sunucu çok serbest bir şekilde CGI, Perl gibi dillerin kullanılmasına izin vermeyebilir.

Unutulmaması gereken fazla disk alanı her zaman en iyi şey değildir. Sınırsız bir alanda hiçbir özellik desteklenmeyeceği gibi, 3MB'lık bir alan sağlayan sunucu, buna karşılık Frame'den CGI dilllerine kadar her şeyi destekleyebilir.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt