• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

html asp jsp asp Tanıyalım

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
html :
Yapılan web siteleri arasında hacklenme konusunda en zor olanıdır.Çünkü hacklenmesi neredeyse imkansızdır.Bunun sebebi ise hiç bir açığı olmamasıdır yani tamamen kodlar oluşuyor.Ancak en zayıf noktası toplu saldırılar.Kesinlikle dayanamıyor ve domain çöküşü yaşıyor

asp :
Web sitelerinde şu an itibari ile dünyada en çok tercih edilen uzantıdır kendisi.Dayanıklılık konusunda en çok dayanaklılar arasındadır.Güvenlik konusunda her zaman garantisi yoktur.Bunun sebebi ise hack ile kullanılan bir çok programın ana hedefi olmasıdır.Ancak bütün olumsuzluklara ve programlara rağmen dünyanın en çok tercih ettiği uzantı.

php :
asp den sonra en çok tercih edilen uzantıda php dir.Vbullet tinden sonra herkes tercih ettiği için otomatik olarak kullanılıyor.Genellikle forum siteleri olarak bilinir ve bundan dolayı sürekli olarak da açığı çıkmakta ve güncelleştirmeler yamalar uygulanmakta.

jsp :
En az kullanılanıdır.Güvenlik olarak asp ve php den daha sağlamdır.Türkiye deki en büyük göstergesi superonline dir (resmi sitesi).

aspx :
Dünyada belki de en az oranda kullanılan uzantı.Ancak saldırılara dayanıklılığı ve sağlamlığı konusunda tescil almıştır.Şu ana kadar aspx ile hacklenmiş bir site duymadım ve görmedim.
Önemli hatırlatma : Microsoft resmi sitesini asp ile tasarlıyordu ancak hacklendikten sonra aspx kullanmaya başladılar.

Ve son olarak geçen sene Microsoft’un yaptığı seminerden biraz alıntı yapacam.Aşağıda seminer sırasında yapılan siteler ve bunların ne kadar dayanıklık,sağlam olduğu ölçüldü.

html : Aynı anda 5000 saldırı sonucu server çökmesi yaşamış.

asp : 10000 saldırıda

php : 15000

aspx : AYNI ANDA 80.000 SALDIRIYA KARŞI KESİNLİKLE DOMAİN YA DA SERVER ÇÖKMESİ YAŞAMAMIŞ VE YAPILAN SİTE DE KESİNLİKLE HATA BİLE OLUŞMAMIŞTIR.


alıntıdır
 
Son düzenleme:

azmiii

Acemi
Üye
bilgi için sağol.
elimde olsa hepsini öğrenmek isterdim.web tasarım kursları çok pahalı geliyo bana.yani babama pahalı geliyo.web işlerini boş bulduğundan o da.

bu arada sanırım aspxde YAŞAMAMIŞ yazacağına YAŞAMIŞ yazmışsın...
 

multialper

Acemi
Üye
bilgi için teşekkurler keşke aspx hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileydik
 

Mehmet356

Acemi
Üye
en sağlamı aspx miş bu arada paylaşımınız için de teşekkürler
 
Üst Alt