• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hristiyanlarda Domuz kesme zamanı

Okunuyor :
Hristiyanlarda Domuz kesme zamanı

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Aralık ayı içinde domuz kesilir genelde. Kış mevsimi soğuk olacağı için yağlı yiyecek mevsimidir. Yazın yemezler itici gelir.
Ortodokslarda Koleda bayramı diye geçer , Yni hangi ülkeler mesela, ermenistan,gürcistan,yunanistan,bulgaristan,komple rusya,ukrayna,sırbistan,moldova domuz kesme mevsimine girdi. Kesilecek olan domuzu genelde bir çukura götürüp keserler. Eskiden hayvanı Çukura sokup yaralayarak ölmesini beklerlermiş şimdi kan akıtma olayı şeklinde de çeşit çeşit usulleri var.

Hayvanın etini kavanozlara pişirerek saklarlar. Özelli,kle koylerde yapılır bu. Ve kasabada yaşayan çocuklarına kavanozla veya et but şeklinde İste (tütsüye tutarak) yollarlar. Bir nevi ortodokslarda kurban gözüyle bakılır. Domuzun en yağlı kilolu zamanıdır.

Ortodokslarda ölülere balmumu yakma adeti vardır. Genelde aralık ayında balmumu ve domuz eti Rinak(rus pazarlarında) çok bol bulunur. yaşlı Köylü kadınlar satarlar.
Bulgaristan Romanya ise avrupa birliğine girdiği için. Uyum yasalarına göre domuz büyükbaş hayvan sayılıyor ve evlerde beslenmesi yasaklandığı için. Ceza gelmesin diye. Şehirlerde domuz besleyenler ceza yememek için domuzlarını 2 yıldır aşırı kesiyorlar.bitirmek için. Ve dana etinden daha ucuz fiyatlara kadar düşük fiyatlarda satılıyor. Bir şekilde et bollugu söz konusu. domuz eti ucuz olunca dana etine ragbet edilmediğinden Dana eti de ister istemez ucuz. Bu ucuzluk bir daha balkanlara gelmez. Geçici bir durum olsa da Müslümanlara da yarıyor. Helal kesim de mevcut ...:eek:k:
 
Son düzenleme:
Üst Alt