• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Homeopati

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Homeopati

mopsy

Emektar
Üye
Homeopati: Benzer Benzeri İyileştirir
Similia similibus curentur
Hastalığı, Benzeri ile Tedavi Eden Alternatif Tıp

Benzer benzeri iyileştirir prensibiyle Alman Doktor Samuel Hahnemann tarafından 200 yıl kadar önce geliştirilen Homeopati günümüzde birçok ülkede bilimsel olarak kabul görmektedir. Türkiyede hala bilimsel geçerliliği bulunmayan bu alternatif tedavi yöntemini yakından tanıyalım.

Doktor Samuel Hahnemann (1755-1843); o zamanki tıbbi yöntemlerin, hastaları iyileştirirken bir yandan da vücutlarını harap ettiğini düşünerek doğal yöntemler aramaya başlar. Sıtma hastalığı için doğal bitki örtülerinin özünde şifa ararken kınakına ağacının özünden ötürü sıtma belirtilerini yaşar. Çalışmalarını yıllarca devam ederek hastalığa sebep olan seyreltilmiş özlerin gerçekten hasta olanları iyileştirdiğine sonucuna varır.

Homeopati Prensipleri

Tıptan farklı olarak hastalığın yaşandığı organ veya dokulara değil bedenin bütününe tedavi uygulanarak kişiye bütünsel çözüm ile yaklaşmaktadır. Dolayısıyla semptomları yok etmeyi hedeflemekten ziyade vücudun kendini yenilemesi için çözüm aramaktadır.

Homeopati; kişinin geçmişine, psikolojisine ve hastalığına göre bitkisel, hayvansal, minerallerden özel olarak seyreltilmiş ilaçlar hazırlar. Hazır ve standart içerikli ilaçlardan farklı olarak kişiye özel içerik belirler.

Astım, migren, peptit ülser gibi psikolojik kökeni de olan hastalıklarda etkisi çok daha fazladır. İlaçlar fiziksel olarak etki ederken kişiye özel hazırlandığı için psikolojik olarak da destek verir.

Avrupada Homeopati

Öncelikle belirtmek gerekir ki homeopat (homeopati tedavisini uygulayabilen meslek grubu) olabilmek için iki yıllık bir eğitimden geçmek gerekli. Doktor, veteriner ve eczacıların yani tıbbi eğitimi olan meslek gruplarının isteğe bağlı alabildikleri bu eğitim alanı oldukça talep görüyor.

Homeopatik ilaçlar satmaya yetkili eczanelerin vitrinlerine düştükleri not, onları çok özel kılarken özellikle ebeveynler çocukları için homeopat çocuk doktorları talep etmektedirler.

Çocuklarda Homeopatik Tedavi

Doğal içeriklerle seyreltilerek hazırlanan ilaçların hiçbir yan etkisi olmadığı için son derece güvenli. Bu yüzdendir ki çocuk hastalıklarında çabuk ve tehlikesiz sonuca ulaşılabilir. Antibiyotik tedavisindeki gibi vücut direncini düşürmez, uzun kullanımda hasara sebep olmaz. Küçük vücutlarda harabiyeti hiç yoktur.

Doktor Crombrughe verdiği örneğe bakacak olursak;

Bazı durumlarda homeopatik tedavi dışında seçenek kalmıyor. Rota virüsü sebebiyle ağır ishali olan bir yaşındaki bebek aynı zamanda orta kulak iltihabı olmuştu. Antibiyotik vermem imkansızdı ama tedavisiz bırakamazdım da. Homeopatik ilaçlar ile orta kulak iltihabı hızla iyileşti.

Çok talep görmesi ve resmi olarak bilimsel kabul görmesi sebebiyle üstünde birçok çalışma yapılan homeopati Türkiyede henüz çok gelişemediği için ancak alternatif tıp olarak görülmektedir. Eğitim alanı ve diploması olmadığı da düşünülürse şu an için doktorlar ve hastalar tarafından kabul görmemekte hatta hurafe olarak adlandırılmaktadır.

Dünyada, Lincoln, Clinton ve Tony Blair gibi politik ünlülerin yanı sıra Ludwig van Beethoven, Robert Schumann gibi kaliteli eserlere imza atmış müzisyenler de bu yöntemi tercih etmişlerdir. Homeopati tedavisi kesinlikle kimyasal madde içermeyen bitkisel ilaçlardan oluştuğu için günümüzde Zeta-Jones, Jennifer Aniston, Tina Turner gibi ünlülerin de seçimi olmuştur. Hastalıkların daha çok beyinsel kaynaklı olarak kabul edildiği düşünülürse homeopatların doğrudan beyne ve bütüne yönelmesi hiç şaşırtıcı değildir.

indigodergisi.com
 
Üst Alt