Homeland, CIA ve katledilen Müslümanlar

Homeland dizisinin 4. Sezonunun ilk bölümünde CIA ajanı Carrie Mathison Pakistanda bir çadırın bombalanması için emir veriyor. Kendisine çadırın bombalanması için emin olup olmadığı, içinde kimlerin olduğu bilinmediği söyleniyor, amaç terörist liderlerden birini öldürmek. CIA ajanı Carrie Mathison vur emrini veriyor ve çadır bombalanıyor.

Bombalamanın ardından orada birçok masum insanın katledildiği ortadayken bir anda ışıklar sönüyor ve bombalama emrini gerçekleştiren ekiptekiler son derece sakin bir şekilde, şarkılar söyleyerek CIA ajanı Carrie Mathisona doğumgünü düzenliyorlar! Mumlar içinde bir pasta geliyor ve kutlama yapıyorlar! Sanki hiçbir şey olmamış gibi! Daha sonra bombalamayı gerçekleştiren asker Carrie Mathisona gelip o çadırda bir düğün olduğunu tam 40 masum insanın, kadınların ve çocukların katledildiğini söylüyor. Carrie Mathisonda askerin bu düşünceleri karşısında oldukça şaşırıp bizi işimizi yapıyoruz diye bağırıyor.

İşte bizim anlatmaya çalıştığımız bu zihniyet. Batının Ortadoğudaki insanları insan olarak görmedikleri çektikleri dizilere de tam anlamıyla yansıyor. Orada üzerlerine bomba yağdırdıkları kadın mı, çocuk mu umurlarında bile değil. Aynı korkunç zihniyetlerini Afganistanda, Irakta, Suriyede sürekli gösteriyorlar. Müslüman katletmek onlar için bir hayvanı öldürmek gibi bir şey. Öldürüp sakince işlerine devam ediyorlar. Orada çocuklar yetim mi kalıyor, sakat mı kalıyor, anasız babasız mı kalıyor umurlarında bile değil. Suriyede de şu anda aynısını yapıyorlar.

Homeland dizisinin İstanbulda çekilmesine Türk hükümeti izin vermemiş, dizinin Türkiyenin imajını zedeleyeceği düşünülmüş. Çok doğru bir karar bence. Amerikalılar Müslümanları sürekli terörist olarak gösterecekleri yerde kendi yaptıkları katliamları gündeme getirseler, kendi katlettikleri Müslümanların yüzbinlerce olduğunu söyleseler çok doğru olacak. Tıpkı katıldığı bir programda Biz Müslümaların öldürdüğüne oranla çok daha fazla Müslümanı öldürdük diyerek bu gerçeği itiraf eden Ben Affleck gibi doğruları tüm dünyaya söylesinler. Ne yaparlarsa yapsınlar gerçekleri gizleyemezler ve gizleyemediler. Ortadoğuda planladıkları saldırılara haklı bir sebep olması için yaptıkları 11 Eylülün kendi tezgahları olduğunu tüm dünya gördü. Batı dünyasının Müslümanları saf ve akılsız yerine koyma döneminin artık kapanması gerek. Kendi vatandaşlarına verdikleri değeri Müslümanlara vermedikleri sürece demokrasiden, insan haklarından ve ırkçılıktan bahsetmeleri son derece komik oluyor.

11 Eylülde yaşanan olayların arka planını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

 
Üst Alt