• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hollywooddaki ilk Türk öldü

Okunuyor :
Hollywooddaki ilk Türk öldü

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Devlet Tiyatrosu emekli sanatçılarından Nihat Aybars (89) İstanbulda vefat etti. Aybars, 1948de gittiği Hollywoodda, Hollywood Rüyası isimli bir film çekerek, bu konuda ilk olmuştu.

İSTANBUL - Uzun bir süredir rahatsız olan Aybarsın cenazesi, 13 Aralık Salı günü toprağa verilecek. Nihat Aybars için, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde tören düzenlenecek.

İstanbulda dünyaya gelen Aybars, 1943 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü bitirdi.

TÜRKİYE İÇİN BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ
Öğrencilik yıllarından itibaren Tatbikat Sahnesinde rol alan Aybars, 1948 yılında Hollywooda giderek film teknikleri öğrenimi gördü. Daha sonra da bir bölümü Hollywoodda, bir bölümü ise Türkiyede geçen Hollywood Rüyası isimli filmi çekerek, bu konuda bir ilki gerçekleştirdi.

HEM OYNADI HEM YÖNETTİDevlet Tiyatrolarında 1949 yılından itibaren sanatçı ve rejisör olarak çalışan Aybars, görev yaptığı yıllar boyunca Kibarlık Budalası, Miras, Gelin, Kıl Payı, Cadı Kazanı ve Vanya Dayı gibi oyunlarda rol aldı. Ayrıca Yanlış Üstüne Yanlış, Ayrı Masalar ve Yatık Emine gibi oyunları yönetti.

Emekliye ayrılarak İstanbula yerleşen Nihat Aybars, Kenter Tiyatrosunda da Vanya Dayıyı oynadı. Taksim Sahnesinde Mariana Pinada ve Oda Tiyatrosunda Yanlış Üstüne Yanlış isimli oyunları sahneye koydu.

Sanatçı ayrıca, Ankara, İstanbul ve İzmir sahnelerinde daha önce oynadığı oyunlardan seçme tek kişilik gösteriler de yaptı.

ntvmsnbc.com
 
Üst Alt