Hızlı Pasaport almanın yolları

Acil pasaport başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar için pasaport alma sürecini hızlandırmanın bir yolu var...

Emniyet Genel Müdürlüğü , basım ihalesinin iptal edilmesi nedeniyle yaşanan pasaport sıkıntısının 15 Temmuz'dan itibaren sona ereceğini açıkladı. Umre nedeniyle pasaport isteyenlere ise öncelik tanınacağı ifade edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

Vatandaşlarımız, müracaat ettikleri merkezlere aciliyetlerini bildirmeleri halinde ertesi gün pasaportları tanzim edilerek kendilerine gönderilmektedir. Umre için talep edilen pasaportlar da müracaatın ertesi günü tanzim edilerek sahiplerine postalanmaktadır. Hacca gidecek vatandaşlarımız ise, vize başvurularını 25 Ağustos 2012 tarihine kadar yapabileceklerdir. Pasaport Dairesi Başkanlığımız tarafından 15 Haziran 2012 tarihine kadar olan tüm pasaportlar tanzim edilmiş olup sahiplerine ulaştırılmaktadır.

20 GÜNÜ GEÇMEDİ'
Ayrıca, bugüne kadar pasaport üretiminde yaşanan sıkıntıya rağmen pasaportların tanzim süresi 20 günü geçmemiştir. Temmuz ayının ikinci yarısında sürecin tamamen normale dönmesi beklenmektedir.

Vatandaşımız, pasaportla ilgili her türlü bilgiye e-Pasaport adresinden ulaşıp taleplerini Pasaport Dairesi Başkanlığımıza iletebilirler.

HABERTURK
 
selam ederim;

gerçekten polislerimiz güzel çalışıyorlar. emniyete müdürlüğüne kaybolan çipli pasaportumun başvurusunu yaptım söz verdikleri gibi ertesi hafta elime ulaştı. iki fotograf, önceden vermiş olduğum parmak izi kayıdı ve kimlik fotokopisi ile. birde 80tl para ödedim defter için yanlış hatırlamıyorsam. kaybolan pasaportun geçerli olduğu yıl sayısı için tekrar para almıyorlar. pasaportu eski olanlarda biran önce eskileri yeni çipliler ile değiştirsinler çünkü pek çok ülkede artık geçmiyor eski defterler. önerim 10 yıllık defter alınması oldukça ucuza geliyor. eskiden 2 veya 3 yıllığın parasına şimdi 10 yıl alınıyor. ayrıca fotografçı derdide son bulmuş, emniyette fotograf çekim kabinleri mevcut sanırım 8 resim 5 TL.

izmir gibi büyük şehirde sıra yok kuyruk yok, Qmatik ile sıra alıp bekliyorsunuz en çok 15 dk. parmak iziniz yoksa onun için ayrı sıra almak gerekiyor ama bir sefer aldığınızda heryerde kullanıyorsunuz saklamanız gerekiyor. sanıyorum bir tek çipli kimlikde, ehliyet, pasaport, kredi kartı birleşecek yakın bir zamanda. kredi kartı vermek yerine çipli kimliğinize girilecek bilgiler. aynı şeyi sağlıkda şu an yaptılar kimlik bile gerekmiyor TC numarası yetiyor.
 
Valla o zaman alabilen türkiyeden alsin ben ZIVANADAN cikmak üzere idim Essen Konsoloslugunda yeni pasaport alirken..!

iki defa konsolosluga gitmen gerekiyor ve saatlerce beklemek cabasi..
 
Üst Alt