• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hiper hızlı arabalar

  • Konbuyu başlatan Bay X
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 6K

Okunuyor :
Hiper hızlı arabalar

Bay X

Kıdemli
Üye
Araba tasarımı üzerine mühendislik bilgilerimiz geliştikçe bu gelişim arabaların süratlerini etkilemeye başladı. Mühendisler artık daha hızlı arabalar yapabilmek için her geçen gün sınırları biraz daha zorluyorlar. Karşınızda hiper hızlı arabalar..

Hiper hızlı arabaların bu yüksek sürat sınırlarına ulaşabilmelerinin sırrı motorlarından geçiyor. Onbinlerce beygir gücünde motorlu arabalar tasarlamakla başlayan hiper hızlı araba tasarımları bu motora uygun gövde tasarımı ile devam etmekte. Onbinlerce beygirgücü denilince belki yanlış yazdığımı düşünenler olabilir. Hayır; Hiper hızlı arabaların motorları onbinlerce beygir gücüne eş değer güç üretiyorlar. Mesela dünyanın en hızlı arabası olarak kabul edilen Landspeed in yaptığı NAE projesindeki araba 40.000 beygir güç üretmekte. Arabanın bu kadar yüksek hızlara çıkabilmesi için yüksek beygir gücüne ihtiyaç duyduğundan arabada jet motoru kullanılmakta.

Bu arabaların hız ve yakıt tüketimi değerlerini merak ettiğinizi biliyorum. Öncelikle şunu söylemekte fayda var: Hiper hızlı arabalar dünyanın en hızlı arabaları olduklarından ve çok kısa sürede 1000 kilometre/saat hızın üzerine çıktıklarından ancak çölde test edilebiliyorlar. Hiper hızlı arabaların test mekanı Nevada Çölü olarak sık sık karşımıza çıkıyor.

Bu arabalar çok kısa sürede çok uzun mesafeler gidiyorlar. NAE 1300km/s hız ile dünyanın en hızlı arabası olarak kabul ediliyor. 1300km/s hıza ulaşabilmek için sadece 60 saniyeye ihtiyacı var. 60 saniyede 1300 km/s hıza çıkabilen bir arabada kesin bir yakıt tüketim değeri elde edemeyebilirsiniz. Ancak bu testler sırasında 60 saniye içinde araba, 350 litre yakıt tüketmekte. Evet, 60 saniyede 350 litre. Yakıt tüketim değeri sizi yanıltmasın. Arabanın bu 1300 km/s gittiğini düşünürseniz 60 saniyede 350 litre yakıt tüketen bir araba bir saatte 350x60=21.000 litre yakıt tüketir. 21.000 litre yakıtla 1300 km gittiğine göre 21.000/1300= 16,15 litre ile 1 km yol gidebilmekte. 100 km için ortalama yakıt tüketimi 1615 litre.

Dünyanın en hızlı arabasında düşünülmesi gereken çok fazla değişken mevcut. Bunlardan birisi de lastikler. Lastikler bu arabalar için sınırlı sayıda özel olarak üretiliyorlar. 700km dayanımı olan olan lastikler tek kullanımlık. Titanyum alaşımlı tekerler de birer kullanımlık olarak tasarlanıyor. Bu tekerlerin geliştirilmesine 20.000$ dan fazla para harcanmış.

Hiper hızlı arabaların durabilmesi için standart dışı frenler kullanılıyor. Manyetik fren olarak adlandırabileceğimiz bu frenler tekerlere manyetik alan oluşturarak baskı yapıyorlar. Normal frenlerden çok daha güçlü olan bu fren sistemi hiper hızlı araçları durdurmaya yetmediğinden ayrıca bir de fren paraşütü kullanılmakta.

Testten önce çölün yüzeyi en ufak materyallere kadar sıkı bir temizlikten geçiriliyor. Çok uzun bir alanda bir çok insan minik çöpleri tek tek topluyorlar. Tekere gelen minik bir yabancı cisim aracın havalanmasına yol açabileceğinden pilotun sonu olabilir. Hiper hızlı arabaların testlerinde mümkün olan her türlü güvenlik önlemi alınmakta.

Dünyanın en hızlı arabasını daha da hızlandırmak mümkün; Ama mühendisler daha yüksek hızlarda oluşacak ses duvarı şokunun arabaya ve etrafa zarar vermesinden korkuyorlar. Hiper hızlı araçların tamamında geçerli olan bu kuram aslında oldukça ilginç. Araçlar ses hızını aştıklarında havayı yırtarak ilerlemekteler. Aerodimik olarak yarılan hava aracın arkasından serbest bırakılmakta. Aracın boşalttığı yere dolmak isteyen hava birbirine çarpmakta ve yüksek şiddette bir ses çıkmakta. Bu çarpma kuvveti ile oluşan şok dalgaları etraftaki cisimlere zarar verebilmekte. Bazen gösteri yapan jet uçakları yere bir miktar yaklaşmaları durumunda sesten dolayı insanlar sağır olabilmekte. Jet uçaklarının daha fazla yaklaşması durumunda daha fazla zarar verebilmeleri mümkün. Hiper hızlı arabalarda da ses hızının üzerindeki hızlarda ortaya çıkan ses duvarı şokunu minimum seviyeye indirgemek için çalışmalar devam etmekte.

Alıntıdır..
Yazan: Mehmet TABUR
 
Üst Alt