Hikayeleri silmeyin

Merhaba

Bir sayfalik hikayeleri bile silecekseniz
Forumun edebiyat bolumunu kapatin.
Silemeden once de bir haber verin.
 
Merhaba

Bir sayfalik hikayeleri bile silecekseniz
Forumun edebiyat bolumunu kapatin.
Silemeden once de bir haber verin.

Ne silmesi Hangi hikaye silinmiş?
Daha önce başkaları tarafından paylaşılmış hikaye varsa çivt konu olması sebebiyle silinmiş olabilir.
Daha açıklayıcı yazarsanız cevap verebilirim.
 
Merhaba

Bir sayfalik hikayeleri bile silecekseniz
Forumun edebiyat bolumunu kapatin.
Silemeden once de bir haber verin.

Sayın mopsy konu olarak açtığınız Kitap içerikleri yani aylardır defalarca size telif hakkı diye diye bıkmadan usanmadan anlatmaya çalıştığım sizinde inatla anlamak istemediğiniz hala kısa bir alıntı ,tanıtım olarak değilde müdahale etmesem tamamını ekliceğiniz hikayelerdenmi bahsediyorsunuz..Ücretli olarak yayın evlerine verilmiş satışa sunulmuş bir kitabın bir bölümünü yada tamamını yayınlamak yasal değildir sayın mopsy..

Ortada silinmiş bir hikaye yok bölüm bölüm eklenmeye çalışılan kitap içeriğinin sayın mopsy ve Supermeydan hakkında ileride telif hakkı vb. nedenler yüzünden kimsenin başı ağrımasın diye bir kısmını editleyip kısalttığım özet,tanıtım haline getirdiğim kitap özetleri var..
 
FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU
Kanun Numarası: 5846
Madde 6

1. Tercümeler;
2. Roman, hikaye, şiir ve tiyatro piyesi gibi eserlerden birinin bu sayılan nevilerden bir başkasına çevrilmesi;
3. Musiki, güzel sanatlar, ilim ve edebiyat eserlerinin filim haline sokulması veya filime alınmaya ve radyo ve televizyon ile yayıma müsait bir şekle sokulması;
4. Musiki aranjman ve tertipleri;
5. Güzel sanat eserlerinin bir şekilden diğer şekillere sokulması;
6. Bir eser sahibinin bütün veya aynı cinsten olan eserlerinin külliyat haline konulması;
7. Belli bir maksada göre ve hususi bir plan dahilinde seçme ve toplama eserler tertibi;
8. Henüz yayımlanmamış olan bir eserin ilmi araştırma ve çalışma neticesinde yayımlanmaya elverişli hale getirilmesi (İlmi bir araştırma ve çalışma mahsulü olmayan alelade transkripsiyonlarla faksimileler bundan müstesnadır.);
9. Başkasına ait bir eserin izah veya şerhi yahut kısaltılması.
.......


Cezai Hukümler

Bu Kanunda koruma altına alınan fikir ve sanat eserleriyle ilgili manevi, mali veya bağlantılı hakları ihlal ederek:
1. Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın işleyen, temsil eden, çoğaltan, değiştiren, dağıtan, her türlü işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma ileten, yayımlayan ya da hukuka aykırı olarak işlenen veya çoğaltılan eserleri satışa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yayan, ticarî amaçla satın alan, ithal veya ihraç eden, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan kişi hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.
2. Başkasına ait esere, kendi eseri olarak ad koyan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır. Bu fiilin dağıtmak veya yayımlamak suretiyle işlenmesi hâlinde, hapis cezasının üst sınırı beş yıl olup, adlî para cezasına hükmolunamaz.
3. Bir eserden kaynak göstermeksizin iktibasta bulunan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.
4. Hak sahibi kişilerin izni olmaksızın, alenileşmemiş bir eserin muhtevası hakkında kamuya açıklamada bulunan kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
5. Bir eserle ilgili olarak yetersiz, yanlış veya aldatıcı mahiyette kaynak gösteren kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
6. Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı, tanınmış bir başkasının adını kullanarak çoğaltan, dağıtan, yayan veya yayımlayan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.

Kanunun tamamı için buraya tıklayıp okuyabilirsiniz

Sevgili Mopsy Siz belkide size inat yazıları sildiğimizi hatta ve hatta size özel bir artniyetimiz olduğunu sanıyorsunuz ama çoook yanılıyorsunuz..
Başka forumlarda yayınlanıyormu? evet yayınlanıyor ama bu bizi bağlamıyor ben bu forumdan sorumluyum.. ve doğrusu ne ise yasal olan ne ise onu yapmaya çalışıyorum...

Öykü hikaye şiir deneme gibi yazılar eğer anonim ise yani yazarı belli olmayıp halka mal olmuş ise yayınlamada sakınca yok Ama kanun diyor ki yazarı belli olan her fikri eseri sadece ve sadece eserin sahibi ve yasal mirasçıları yayınlayabilir...

Sevgili mopsy Kültürlü birisiniz Kanunun tamamını okuduğunuzda kafanızdaki sorulara cevap bulacağınızdan ve nerelerde yanlış yaptığınızı anlayacağınızdan eminim.. 
Merhaba

sn.Yuksel
Ben yukaridaki yazidan
Kitabin icindeki bagimsiz bir sayfalik hikayenin
Mali kazanc yayinlarina alma disinda
Paylasilip paylasilamiyacagina dair bir fikir edinemedim.

Ancak
Bu cokta onemli degil
Demek ki artik supermeydan da
Kultur san'at edebiyat adina bir paylasim yapmiyacagiz.

Bu bolum paylasimlarini baska sitelere tasiriz.
Burada benzer durumlarla karsilasana kadar
Dini yazilar ve yemek tarifleri yapariz.
Bizim icin degisen birsey olmaz!

iyi gunler....
 
Üst Alt