Higgs bozonu bulundu

Higgs bozonu bulundu​

CERN tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl muhtemelen Higgs olduğu açıklanan parçacığın artık kesinlikle Higgs olarak adlandırılabileceği söylendi.

12 trilyon proton-proton çarpışmasında ancak bir defa gözlemlenebilen Higgs parçacığının, kuramsal olarak beklendiği kütlede bir parçacık keşfedildiği geçtiğimiz sene 4 Temmuzda açıklanmıştı. Fakat bu gözlemlenen yeni parçacığın kütle dışındaki fiziksel özellikleri, elde yeterli sayıda gözlem olmadığı için bilinmiyordu.

CERN tarafından yeni yapılan açıklamada, yeni keşfedilen parçacığın spin ve parite gibi diğer fiziksel büyüklüklerinin artık ölçülebildiğini söyleniyor. Geçtiğimiz yıla göre 2,5 kat daha büyük bir veri kümesinde yapılan ölçümler bu sonuca ulaşmaya olanak sağladı.

Fakat Higgsle ilgili soruların sonuna geldiğimizi söylemek için henüz erken. Higgs parçacığı birden fazla kuramın öngördüğü bir parçacık. Artık Higgs olduğu kesinleşen yeni parçacığın, bu kuramlardan hangisine daha uygun olduğu önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak.
sol.org
 

Higgs bozonu hakkında kısa bilgi

Varlığı uzun zamandan beri tartışılan atomaltı parçacığının, maddelerin nasıl kütle kazandığına açıklık getirmesi bekleniyor. Maddelerin nasıl kütle kazandığı konusu, fiziğin kayıp köşe taşı olarak niteleniyor.

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında proton ışınları, 27 kilometrelik tüneli ışık hızıyla geçerek birbiriyle çarpıştırılıyordu.

Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışması sonucu kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi amaçlayan bilim adamları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığını kanıtlamaya çalışıyordu.

Fizikçi Peter Higgs'in, temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramından adını alan "Higgs Bozonu", 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından "tanrı parçacığı" olarak da adlandırılmıştı.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt