Hicret ve Muharrem Ayı Mesajı

14 Ekim 2015 Çarşamba günü, İslam tarihinde bir dönüm noktası olan, sevgili peygamberimizin (s.a.v.) Mekkeden Medineye hicreti esas alınarak hicri yılbaşı olarak kabul edilen ve rahmet peygamberinin Allahın ayı olarak nitelendirdiği Muharrem ayına girmiş bulunuyoruz.

Rahmet peygamberi Hz. Muhammedin (s.a.v) risaletinin ilk dönemi olan Mekke yıllarında, İslamı tebliği esnasında Mekkeli müşriklerin baskı ve zulümleri karşısında, Allah-u Tealanın izniyle Mekkeden Medineye göç etmesini temsil eden hicret, Müslümanlar nazarında önemli bir yere sahiptir. Mekkeli müşrik toplumun baskıları sonucu gerçekleşen Hicret, biz Müslümanlar için, hiçbir sıkıntı ve baskının bizleri hedefimizden ve amacımıza ulaşmaktan vazgeçiremeyeceğini öğretmektedir.

Hicret, göç eden Muhacir ile, ona gönlünü ve sofrasını açan Ensarın kardeşliğini bizlere öğretmektedir. Hicret, sıkıntıda olan kardeşlerimize, Ensar misali kol kanat germeyi, aşımızı ve soframızı mazlum kardeşimizle paylaşmayı bizlere göstermektedir. Bununla birlikte hicret, müminler için sadece maddi olarak bir yerden bir yere göç etmeyi değil, aynı zamanda günahlardan, her türlü kötülüklerden ve zulümden arınarak, hayra, iyiliğe ve rahmete göç etmeyi de temsil etmektedir.

Hicri yılbaşı ile başlayan Muharrem ayı ve özellikle de bu ayın 10. Günü olan Aşure, önceki peygamberler ve ümmetleri açısından olduğu kadar Müslümanlar açısından da ayrı bir önem taşımaktadır. Peygamber Efendimiz Muharrem ayının 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutmuş, Müslümanlara da bu günlerde oruç tutmalarını tavsiye etmiştir.

Ancak Aşure/10 Muharrem, Müslümanlar açısından çok daha özel bir öneme sahiptir. Sevgili Peygamberimizin dünyanın iki çiçeği, cennet çocuklarının efendileri diye övdüğü, Hz. Ali ile Hz. Fatımanın ciğerparelerinden biri olan Hz. Hüseyin ve 70den fazla arkadaşı 10 Muharrem 61de (10 Ekim 680) siyasi ihtiraslar uğruna Kerbelada önce susuz bırakılmış, ardından da hunharca şehit edilmiştir.

Bu elim olay, Hz. Peygamberi ve Onun Ehl-i Beytini seven biz müminleri derinden yaralamış, bölgesi, kültürü, mezhep ve meşrebi ne olursa olsun yediden yetmişe bütün Müslümanları derin acılara sevk etmiştir.

Bu vesileyle, başta Seyyid-i Şüheda Hz. Hüseyin olmak üzere bütün Kerbela şehitlerini rahmetle anıyorum. Bu müessif olaydan ders çıkaran bir ümmet olmamızı, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun İslam toplumunda ve içerisinde yaşadığımız toplumda kardeşlik, birlik ve beraberliği tesis etmemizi Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Ayrıca bütün kardeşlerimizin hicri yılbaşını tebrik ediyor, yeni hicri yılın bütün İslam âlemine ve insanlığa barış, kardeşlik ve dayanışma ruhu getirmesini, İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşının dinmesine vesile olmasını, insanlığa yeniden hayat vermesini, hakka, hakikate, adalete, hayır ve iyiliğe vesile olmasını diliyorum.

Prof. Dr. Nevzat Yaşar AŞIKOĞLU
Genel Başkan
DİTİB Online Haber Bülteni & Basın Açıklamaları
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt