Hiç'lik makamı

sn bursalı kendinizle çelişiyorsunuz efenim.Bu kadar açık bir kitabı kendisine indirilen peygamber anlamadıda siz mi anladınız diyoruz.neden ona uymak size zor geliyorda kendiniz hüküm çıkarmaya çalışıyorsunuz.Müçtehit olmak için gerekli donanıma nerden sahipsiniz.
 
sn bursalı kendinizle çelişiyorsunuz efenim.Bu kadar açık bir kitabı kendisine indirilen peygamber anlamadıda siz mi anladınız diyoruz.neden ona uymak size zor geliyorda kendiniz hüküm çıkarmaya çalışıyorsunuz.Müçtehit olmak için gerekli donanıma nerden sahipsiniz.

Sayın ümmi herşeyi iyi bilmek yeterli mi? Onu uygulamak ve Allahtan gelen sıkıntılara göğüs germek gerekmez mi? Mesela en büyük musibetler peygamberlere gelmiş. Taşlananlar, Testereyle kesilenler. Acaba herşey güllük gülistanlıkmı olmalı? Yoksa bu yolu aşmak için zor şartları geçmek mi gerekir. Belkide geç kalınmış sözler bunlar....
 
Mesela ben okuduğum peygamberler kitabında Peygamberimizin(sav) yanına gelen bir sahabe imanın şartlarını öğrendikten sonra hatırladığım kadarıyla iman edere namaz kılmadan savaşa gidiyor ve ölüyor. Sonra peygamberimizin dediği bilgisine göre cennete giriyor. Şehit oluyor.
 
Son düzenleme:
B

bursali68

Ziyaretci
sn bursalı kendinizle çelişiyorsunuz efenim.Bu kadar açık bir kitabı kendisine indirilen peygamber anlamadıda siz mi anladınız diyoruz.neden ona uymak size zor geliyorda kendiniz hüküm çıkarmaya çalışıyorsunuz.Müçtehit olmak için gerekli donanıma nerden sahipsiniz.

Merhaba,

Ne çelişmesi Sn.ümmi...Asıl siz çelişiyorsunuz...Hz.Peygamber , anlamada / okumada / yazmada geri olan CEHALET DEPOSU bir KAVME anlattı vahyi, tebliği böyle " dandik dundik bir kavme " yaptı...Ama yine de anlamadılar...Şimdi biz anlamada bir sıkıntı yok deyince niçin " Hz.Peygamber anlamadı da biz anladık " diyormuşuz gibi YAFTA YAPIŞTIRIYORSUNUZ....!! Kim diyor Hz.Peygamber anlamadı diye...Böyle TEK BİR CÜMLEMİ BULAMAZSINIZ...Söylenmemiş şeyleri söylenmiş gibi yansıtma huyunuzdan vazgeçiniz...Bu arada siz " Açık - Kolaylaştırılmış olan kitabı biz anlamakta zorlanıyoruz " diyorsanız o başka...Ve o sizin sorununuz...

Verdiğim örnekler Kur'an'da aynen yazan hükümler Sn.ümmi...Kimsenin hakimiyeti altındaki hüküm değil...!Sizin namazda yok dediklerinizi yazdık , ne oldu...?? Sonuç...??? Bakın VAR diye örnekler sunduk ama hala daha hüküm çıkartmakla suçluyorsunuz olacak iş değil...Anlıyorum ki sizin okuduğunuz Kur'an başka bir Kur'an...Aynı şeyleri yazmıyor galiba...

Allah ben MÜÇTEHİDLERE indirdim demiyor Kur'an'ı...MÜÇTEHİDLİK müessesesini kuran kim...??? Tüm kullarına sesleniyor...Kur'an PROFESÖRLÜK - DOÇENTLİK - DOKTORA TEZİ değil Sn.ümmi...Dağdaki çobanla , Üniversitedeki Profesöre varana dek tüm insanlara AYNI KİTAP ile sesleniyor...Ne müçtehidi...Müçtehid kimmiş...Hüküm koyucu mu..Dediği kanun mu...??? Din adamlığı sınıfı niçin yaratıyorsunuz...? İslamda DİN ADAMLIĞI Sınıfı yoktur...!

Tamam siz Müçtehidlerin peşinden aynen 5. vites devam ediniz...Bizler hatasıyla sevabıyla kendi aklımız ile amellerimizden yargılanmaya razıyız...Başkasının peşinden kuyuya atlamak gibi de bir niyetimiz yoktur...

Bakınız ben 12 yaşımdaki ikizlerime sorduğumda NİSA 102.nci ayeti...Onlar bile " Herhangi bir vakit 2 rekat " diyebiliyor Sn.ümmi...Onlar da mı müçtehid...İlköğretim çocuğu ne anlar müçtehidlikten...! Demekki Kur'an zor değil gerçekten kolay,anlaşılır...Ama siz sanırım " Atalarınızın " yolundan ayrılınca dinden çıkılacağı korkusunu yaşıyorsunuz...Aradaki fark bu işte...

Sağlıcakla kalınız...
 
selam ederim;

arkadaşlar konunuz hiçlik makamı. kimin ne zaman kaç vakit namazı nasıl kıldığı kimseyi ilgilendirmez. doğrusunu bulmak için tartışıyorsanız ulu Allah niyetleri önceden bilendir. niyet edilen her güzel işe başlamadan karşılığını alır insan. din sosyal bir olgu, namaz ise kulun selamı ve şükürüdür. bu muhabbetten galip gelecek yoktur.

hiçlik mak***** gelince. ulu Allah halefim demiş yaratmış ve kutlu kılmıştır insanı. melekler ise insana secde ederken ulu Allahın yaratış gücüne secde etmişlerdir. kimse kendini bişey zannetmesin. ben oldum demesin. nasreddin hocanın bugün nerede ne durumda olduğu belli değildir. yaptığı pek çok espriden belkide bugün muzdarip belkide pişmandır. belkide bu dünyada edinilen makamları hiçe saymıştır nasreddin hoca. hiçlik insana yakışmaz. insan "hiç" degildir ama günümüzde kendini bişey zannedecek durumdada değildir. günümüz için konuşuyorum insan olma sıfatlarını bir kenara koymuş bencilce zevki sefa sürmektedir insan. oysa ki yoklukdan gelip Allahın kulu olmak şerefdir. büyük onurdur. bunu bilenler hissedenler yaşarlar bu zevkli duyguyu. bilmeyenlerse ölünce hiç olacaklarını zannedip zevki sefaya devam ederler. oysaki hesap günü çok yakın ve çok çetin geçecektir insan için. merhameti bol olan ulu Allah 'a çok dua etmeliyiz insanlık adına bu günlerde.
 
B

bursali68

Ziyaretci
peki peygamberimiz neden 2 vakit herhangi bir vakit diye anlamamış sizce acaba.

Merhaba,

Sn.ümmi , bu soru ile dahi konuyu döndürüp dolaştırıp " Hadis - Rivayete " bağlayacağınız açıktır...Ben şimdi size 2 rekat " FARZ " kılmadığını nereden biliyorsunuz desem , bana her kıyı köşedeki " Hadis - Rivayeti " getirir buraya aynen " COPY / PASTE " yaparsınız...Değil mi...? Ben size KUR'AN ayeti yani ALLAH'ın Vahyini sunacağım , karşılığında delil olarak gösterdiğiniz şey RİVAYET olacak...Olur mu öyle şey hiç...!! Ayrıca Hz.Peygamberimizin namaz esnasında " VAHY " almadığının bir delili mi var...? Kıldığı namazların niteliği Kur'an'a paraleldir...Fazlası kendisi ile ilgilidir bizle değil...Bizce önemli olan Allah'ın emri , peygamberimizin ne kıldığı değil...Neden çünkü o Peygamber , sıradan vatandaş değil...O yüzden siz onu bunu bırakın da Kur'an ne diyor ona bakın...Gerisi Rivayet,doğrudur veya yanlıştır...Ancak sonuçta Rivayet....!

Sağlıcakla kalınız...
 
Kur’ân-ı Kerim’de namaz vakitleri, genelden özele doğru gidilerek açıklanmıştır. Namazların belli vakitlerde olduğunu bildiren genel bir âyetten sonra, Mekke döneminde beş vakit namaz emredilmezden önce sabah, akşam ve gece namazı olmak üzere üç vakit kılınan namaza, daha sonra da beş vakit namazın vakitlerine sarahat derecesinde işaret edilmiştir. Böylece Kur’ân’da namaz vakitlerinde bir ikmâlin olduğu, yani tedrîcî olarak tamamlanmaya gidildiği söylenebilir.

Beş vakit namaza işâret eden âyetlerden bazıları şunlardır: ‘Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar belli vakitlerde namaz kıl ve özellikle sabah namazını kıl…’ (İsrâ, 17/78), ‘…Güneşin doğmasından ve batmasından önce Rabbinin yüceliğini ilan et, O’na hamdet. Gecenin bazı vakitlerinde, gündüzün bazı tarafında da O’na ibâdet et ki, Allah’ın rızâsına eresin.’ (Tâ-Hâ, 20/130); ‘Haydi siz akşama girerken, sabaha çıkarken Allah’ı takdis ve tenzih edin, namaz kılın. Göklerde ve yerde hamd, güzel övgü O’na mahsustur. Günün sonunda (ikindi) ve öğleye girerken de O’nu takdis ve tenzih edin, namaz kılın.’ (Rûm, 30/17-18).
Kur’ân’ı tefsir eden âlimler, söz konusu âyetlerin işâreten de olsa beş vakit namaza delâlet ettiğini belirtirler. Meselâ Allâme Elmalılı’ya göre: ‘Bu ve benzeri âyetlerle sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere beş vakit namazın vakitleri tayin edilmiştir.’ (Elmalılı, ts, 3/71). Sadece Tâ-Hâ Sûresi’ndeki yukarıda geçen âyet, tek başına beş vakit namaza işâret etmektedir: Güneşin doğmasından önce sabah namazı, batmasından önceki ikindi namazı, gecenin bir kısım saatleri akşam ile yatsı, gündüzün bazı taraflarındaki namaz ise öğle namazıdır.
Âyetlerde işâret edilen bu vakitlerin sınırlarının tam bir şekilde tespiti ve namazların nasıl kılınacağı bizzat Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından yapılıp izah edilmiş ve o zamandan beri de Müslümanlar tarafından ihtilâfsız uygulanmıştır. Bilindiği gibi Peygamber Efendimizin (s.a.s.) görevlerinden birisi Kur’ân’ı tebliğ etmek, diğeri de onu açıklamak, hayata tatbikini bizzat temsille, yani yaşayarak ortaya koymaktır.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

İSRA
78.Ekımis salâte li dulûkiş şemsi ilâ gasakıl leyli ve kur’ânel fecr(fecri), inne kur’ânel fecri kâne meşhûdâ(meşhûden).

78.Güneşin kaymasından/aşağı sarkmasından, gecenin kararmasına kadar namazı kıl. Sabah Kur'an'ını da gözet. Çünkü sabah Kur'an'ı tanıklarca izlenmektedir.

ekımı es salâte...: namazı kıl, ikame et

Namazlar değil NAMAZ...!
=======================

TAHA
130.Fasbir alâ mâ yekûlûne ve sebbih bi hamdi rabbike kable tulûış şemsi ve kable gurûbihâ, ve min ânâil leyli fe sebbih ve etrâfen nehâri lealleke terdâ.

130.Artık, onların söylediklerine sabret; Güneş'in doğuşundan önce de batışından önce de Rabbini överek tespih et! Gecenin bazı saatleriyle gündüzün iki ucunda da tespih et ki, hoşnutluğa erebilesin.

sebbih...: tesbih et

İKAME EDİLEN NAMAZ nerede ( ekımı es salâte )...?
===========================

RUM
17.Fe subhânallâhi hîne tumsûne ve hîne tusbıhûn(tusbıhûne).

17.O halde tespih Allah için. Akşama erdiğinizde de sabaha erdiğinizde de...

subhâne...: tenzih et, münezzeh kıl (o sübhandır de), tesbih et

İKAME EDİLEN NAMAZ nerede ( ekımı es salâte )...?
===========================

RUM
18. Ve lehul hamdu fîs semâvâti vel ardı ve aşiyyen ve hîne tuzhırûn(tuzhırûne).

18. Göklerde ve yerde hamt da O'na; gün sonunda da öğleye erdiğinizde de.

el hamdu...: hamd

İKAME EDİLEN NAMAZ nerede ( ekımı es salâte )...?
================================

Sağlıcakla kalınız...
 
İ

İNCİ

Ziyaretci
Merhaba!

Sn.Inci.
Kur'an'i degistiriyor diyenler,
Yanginci dedigimiz,kuru gurultuculer mi?
Yoksa
BILGI ehli insanlar mi?

Baglaminda;
Kendileri meal yazmis kisiler mi?
Agzi olan konusuyor cinsinden olanlar mi?

Yoksa
Ozel hayatini begenmediklerinden ilmine satasanlar mi?

Kim bunlar?

Çoğunlukla Kur'an'ı hiç okumamış insanlar bu eleştiriyi yapıyorlar. Benim anlamadığım Kuran'ı bir kez bile okumamış insanların Yaşar Nuri Öztürk Kuran ayetlerini değiştiriyor diye hocaya su-i zanda bulunmaları. Ben de sizin gibi Yaşar Hocanın vahiy iniş sırasına göre meallendirdiği
Kuran'ı okuyorum. Mesela beni çok şaşırtan bir örnek vereyim size. Kadınları dövün diye çeviri yapmış bazı mealciler. Yaşar hocanın meali hepsinden farklı. Diğerlerini benim aklım almıyor, mantığım kabul etmiyor. Şimdi bu meallere bakıp herkes karısını dövse ve referans olarakta
bu ayetleri gösterse o zaman kim bu kadınların haklarını koruyacak?

Ali Bulaç
Nisa-34-
Allah'ın, bazısını bazısına üstün kılması ve onların kendi mallarından harcaması nedeniyle erkekler, kadınlar üzerinde 'sorumlu gözeticidir.' Saliha kadınlar, gönülden (Allah’a), itaat edenler, Allah nasıl koruduysa görünmeyeni koruyanlardır. Nüşuzundan korktuğunuz kadınlara (önce) öğüt verin, (sonra onları) yataklarda yalnız bırakın, (bu da yetmezse hafifçe) vurun. Size itaat ederlerse aleyhlerinde bir yol aramayın. Doğrusu Allah yücedir, büyüktür.

Diyanet Vakfı
Nisa-34. Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılması sebebiyle ve mallarından harcama yaptıkları için erkekler kadınların yöneticisi ve koruyucusudur. Onun için sâliha kadınlar itaatkârdır. Allah'ın kendilerini korumasına karşılık gizliyi (kimse görmese de namuslarını) koruyucudurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara öğüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve (bunlarla yola gelmezlerse) dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür.

Elmalılı Hamdi Yazır
Nisa-34-Erkekler, kadınlar üzerinde hakim dururlar, çünkü bir kere Allah birini diğerinden üstün yaratmış ve bir de erkekler mallarından harcamaktadırlar. Bunun için iyi kadınlar, itaatkardırlar. Allah'ın korumasını emrettiği şeyleri, kocalarının yokluğunda da korurlar. Serkeşlik etmelerinden endişe ettiğiniz kadınlara gelince; önce kendilerine nasihat edin, sonra yataklarında yalnız bırakın, yine dinlemezlerse dövün. İtaat ettikleri halde onları incitmek için bahane aramayın. Çünkü Allah, çok yüksek çok büyüktür.


Süleyman Ateş
Nisa-34. Allah, insanları birbirinden üstün kıldığı ve mallarından harca(yıp kadınların geçmini sağla)dıkları için erkekler, kadınlar üzerinde yöneticidirler. Bundan dolayı iyi kadınlar ita'atkar olup, Allah'ın kendilerini korumasına karşılık (Allah'ın verdiği başarı ile) gizliyi korurlar (kocalarına asla ihanet etmezler). Hırçınlık, etmelerinden korktuğunuz kadınlara öğüt verin, yataklarda onlara sokulmayın, onları dövün. Eğer size ita'at ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Çünkü Allah yücedir, büyüktür.

Yaşar Nuri Öztürk
Nisa-Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.
 
Üst Alt