Hiç'lik makamı

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sn.ümmi 19 nolu yazmış olduğum mesajı okumadınız mı...Bu kadar yazışmayı siz okumadığınız halde mi yapıyoruz...???

Vakitler için ise Kur'an'da kaç tane " EKIYMUSSALAT " yazan ayet var...? 2 tane...Bir HUD 114 ki 3 vakittir açılımı,diğeri İSRA78 ki ilave iki vakti söylemez...Zaten Hud 114 teki 2 vakti söyler...

Bu arada siz 5 vakit diyorsunuz , öyle kabul edin...Ve bu kabul ettiğinize göre Vakitler Kur'an'da VAR MIYMIŞ...??? Var mı - Yok mu...??? Mesele bu...? Kur'an'dan değil de Hz.Peygamberden öğrenilir demiştiniz de hatırlatmak anlamında soruyorum...

Sağlıcakla kalınız...

efenim kurandan değil hz.Peygamberden öğrenilir demedim.Kuranın emirlerinin nasıl uygulanacağını,hayata geçirileceğini Peygamber açıklar,öğretir dedim.Bakın siz peygamberi saf dışı edince kuranı kafanıza göre yorumlayıp uyduruk bi namaz şekli ortaya çıkarmışınız mesela.Halbuki,Rasulullah nasıl kıldıysa öyle kılmak lazım.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

efenim kurandan değil hz.Peygamberden öğrenilir demedim.

Bakalım ne demişsiniz...Bakınız önce ard arda iki cümleniz...;
Örneğin kitap namaz kıl der nasıl kılacağımızı peygamber öğretir.
kitapta namaz kıl diyor namaz kılmayı Rasulullahtan öğreniyoruz mesela..

Sonrasında da bu cümleniz...;

Kuran salatı ikameyi emreder,nasıl ikame edileceğinide peygamberden öğreneceğiz elbette.temizlik şartı,kaç rekat,rukusu,secdesi,kıraatı ,tahiyyatı..... en önemlisi huşusu vs.

Size KIYAM - RUKU - SECDE ve KA'DE ile ilgili ayetler gösterilince, sonraki cümleniz bu...;

sn bursalı namazın farzları elbette kurandandır.yoksa nasıl farz olur.peki nasıl kılınacağıyla ilgili bir tarif bulunuyor mu kuranda .bu günkü kıldığımız namazı Rasulullahtan öğreniyoruz elbette.

Ve uygulama size uymayınca da bu...;

kuranı kafanıza göre yorumlayıp uyduruk bi namaz şekli ortaya çıkarmışınız mesela

Böyle mi olduk şimdi...! Ayran içtik ayrı düştük yani...Ayrıca galiba sizin dünyadan haberiniz yok...Bunu ortaya çıkaran da BEN DEĞİLİM ...Bunu en az benim kadar da iyi bildiğinizi tahmin ediyorum....

Neresi uyduruk ...Size AYETLERİ sunuyorum...! HUD 114 mü uyduruk...? NİSA 102 mi uyduruk...? HAC 77 mi...???Diğer verdiklerim mi...? Hangisi...??? Yoksa " hüküm koyucu " kabul edilenler karşısında , vatandaşın Allah'ın ne dediğini kendi aklı ile anlaması mı uyduruk...Sn.ümmi neredeyse sunduğu hadis - rivayetlerle bir tek Hz.Peygamberimizin yatağına girmemiş Ebu Hureyre'nin sözde aktarımları , Necm Suresindeki " Lat - Uzza - Menat " ismi anıldığında ,Hz.Peygamberimizin secde ettiğini söyleyen o dönemde CİLLİ oynayan çocuk yaşında olan İbn-i Mesud 'u...v.b kişilerin rivayetlerini çok da TAKMADIĞIMIZ için mi uyduruk...?

Benim namazım , senin namazını döver yani...Anlıyorum...Siz BEŞER İPİNE sıkı sıkıya sarılınız , biz de KUR'AN İPİNE...

Bu arada önce HAMUDA kalkıp başlanır namaza , sonra BARDAŞ kurup oturulur , sonra sırt üstü uzanılarak secde edilir...NE KADAR KOLAY mış değil mi...?

Sağlıcakla kalınız...

Selam!

Simdi burada:
Allah cc Kur'an'in Hidayet icin
YETERLI
...oldugunu soyluyor.

Artik size,bana soz/itiraz dusmez.
Aramizda olusan konu baglami BU KADAR!

Ancak
Biri cikip;"Neden yetmemis?
Onca Resul ,kitap gelmis" derse
Bunun cevabi zaten yukaridaki mesajda var.

SAKINANLAR icin Hidayet...(Bakara 2)
Yani
Cok duzgun yaratilmis nefse (-Kur'an)
Monte edilmis Fucur ve Takva (-Kur'an)
...dan
Fucur yerine,Takvaya uyanlar icin
Yani
Haramlardan sakinanlar icin
Kitap yeter
Gerek sartini koymus.
Selam!

Bakin Kur'an'in Yeterliligi gerek sarti ile
Kur'an da defalarca TEKRAR edilmistir.
Hatta
Bu BILGI ye karsi cikanlarin halide belirtilmistir.
BU BILGI ye sahip cikanlarin halide belirtilmistir.

Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
3.137.Sizden önce de yollar-yöntemler gelip geçmiştir.
O halde yeryüzünde dolaşın da yalanlayanların sonu nice olmuştur görün.
138. Bu, insanlara bir açıklama, korunup sakınanlara da bir öğüt ve kılavuzdur.
139. Gevşemeyin, tasalanmayın. Eğer inanıyorsanız üstün olan sizsiniz.
Sadakallah!

Diger bir konuda;
-Peygamber hadislerinin uydurulmasi ile
Kur'an ayetlerinin degismesi
iki farkli kavramdir.

Yani
Degistirme=Uydurma degildir.
Var olanda degisiklik yapilmasi baska sey!
Var olmiyanin yazilmasi baska sey!

Ayrica:
-Allah cc nun verdigi soz SADECE Kur'an hadislerini korumak ustunedir.
Peygamberin sahsi hadisleri koruma altinda degildir.

Yine bir BILGI:
Her Arapca bilen Kur'an ceviremez.
Cunku Kur'an'in kendi yuzyilinda yazilmis eselerinden olusturulan
Arapca (ilgili yuzyil) etimolojisini bilmek gerekir.

Bu yuzden mealciler
Arapca sihirbazi denilen Fahreddin Razi hoca basta olmak uzere
Taberi,Zemahseri hocalar,...
Ve
donem arapcasina ait sozlukleri esas alirlar.
Ayrica her dinsel kavramin Kur'an icinde
Cesitli cumle kuruluslarindaki anlamlari esas alinarak
Meal olusturulur.

Donem arapcasi ile donem/donem yakini alimlerin eserlerinde
Eger bir fark olursa bazi mealciler icmaya yakin olan anlami secer.

Bazi mealciler ise vabal almama adina
Butun anlamlarini yazar ki
Bu mealcilerin en unlusu
Prof dr.Yasar Nuri Ozturk hocadir.

Ve bu BILGI ye ornek olsun diye
Onun Felak suresinin 3. ayetinin mealini yazayim.

Bismillâhir rahmânir rahîm.
113.3.Ve min şerri gâsikın izâ vekab
Sadakallah!

113.3.Çöktüğü zaman karanlığın/
gelip çattığı zaman göz perdelenmesinin/
tutulduğu zaman Ay'ın/
battığı zaman Güneş'in/
taştığı zaman şehvetin/
soktuğu zaman yılanın/
ümit kırdığı zaman musibetin şerrinden!

Fikir Yurutmek/Dogru MANTIK kurmak icin bile
BILGI,
YANIZ BILGI
Gerek ve yeter sarttir.

Ahiretlerinizi BILGI den yoksun
Mantiklariniza teslim etmeyin!

İ

İNCİ

Ziyaretci
Sayın Mopsy, sizin yazdığınızın tersine Yaşar Nuri Öztürk'ün Kuran'ı kendi kafasına göre değiştirdiğini söylüyor insanlar ve hatta kafir yeni bir din icad ediyor o adamın kitabı okunmaz falan bile diyorlar.Sanki Kuran'daki Allah'ın sözlerini Yaşar Nuri uydurmuş gibi gösermeye çalışıyorlar.
Ben de sizin düşüncelerinize katılıyorum.Ama bazı insanlar hatta bu oldukça büyük bir kitle, neden böyle düşünüyor sizce?

sn bursalı Kuranı peygamber bile anlamadı ben anladım diyorsunuz yani.(yada birileri öle diyor sizde onlara tabi oluyorsunuz.
Oysa safdışı etmek istediğiniz peygambere uyulması kuranın emridir.

Haşr, 59/7

Allah'ın, (fethedilen) ülkeler halkından Peygamberine verdiği ganimetler, Allah, Peygamber, yakınları, yetimler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir Böylece o mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir devlet olmaz Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının Allah'tan korkun Çünkü Allah'ın azabı çetindir

Ahzab, 33/21 Andolsun ki, Resulullah, sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnektir

Nisâ, 4/59,Ey iman edenler! Allah'a itaat edin Peygamber'e ve sizden olan ülülemre (idarecilere) de itaat edin Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah'a ve Resûl'e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir

Nisâ,64-65, [B]Biz her peygamberi -Allah'ın izniyle- ancak kendisine itaat edilmesi için gönderdi[/B]k Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah'tan bağışlanmayı dileseler, Resûl de onlar için istiğfar etseydi Allah'ı ziyadesiyle affedici, esirgeyici bulurlardı
Hayır, Rabbine andolsun ki aralarında çıkan anlaşmazlık hususunda seni hakem kılıp sonra da verdiğin hükümden içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın (onu) tam manasıyla kabullenmedikçe iman etmiş olmazlar

Nisâ,69-Kim Allah'a ve Resûl'e itaat ederse işte onlar, Allah'ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddîkler, şehidler ve salih kişilerle beraberdir Bunlar ne güzel arkadaştır!

Nur, 24/54
54 De ki: Allah'a itaat edin; Peygamber'e de itaat edin Eğer yüz çevirirseniz şunu bilin ki, Peygamber'in sorumluluğu kendisine yüklenen (tebliğ görevini yapmak), sizin sorumluluğunuz da size yüklenen (görevleri yerine getirmeniz)dir Eğer ona itaat ederseniz, doğru yolu bulmuş olursunuz Peygamber'e düşen, sadece açık-seçik duyurmaktır

Cum’a, 62/2
Çünkü ümmîlere içlerinden, kendilerine âyetlerini okuyan, onları temizleyen, onlara Kitab'ı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderen O'dur Kuşkusuz onlar önceden apaçık bir sapıklık içindeydiler

Al-i İmrân, 31- De ki: Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin Eğer yüz çevirirlerse bilsinler ki Allah kâfirleri sevmez

20 Ey iman edenler! Allah'a ve Resûlüne itaat edin, işittiğiniz halde O'ndan yüz çevirmeyin

46 Allah ve Resûlüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider Bir de sabredin Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

sn bursalı Kuranı peygamber bile anlamadı ben anladım diyorsunuz yani.(yada birileri öle diyor sizde onlara tabi oluyorsunuz.

Sn.ümmi " İnsanların demedikleri veya ima dahi etmedikleri sözleri " , söylemişler gibi LANSE ETME alışkanlığınızı bıraksanız nasıl olur....?

Sağlıcakla kalınız...

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

NEML
1.Tâ-Sîn. Bunlar Kur’an’ın, apaçık bir kitabın âyetleridir.

NİSA
174.Ey insanlar! Size Rabbinizden kesin bir delil (Hz. Muhammed) geldi ve size apaçık bir nur (Kur’an) indirdik.

NAHL
89.(Ey Muhammed!) Her ümmetin kendi içinden üzerlerine bir şahit göndereceğimiz, seni de onların üzerine bir şahit olarak getireceğimiz günü düşün. Sana bu kitabı; her şey için bir açıklama, doğru yolu gösteren bir rehber, bir rahmet ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik.

HUD
1.(1-2) Elif Lâm Râ. Bu Kur’an; âyetleri, hüküm ve hikmet sahibi (bulunan ve her şeyden) hakkıyla haberdar olan Allah tarafından muhkem (eksiksiz, sağlam ve açık) kılınmış, sonra da Allah’tan başkasına kulluk etmeyesiniz diye ayrı ayrı açıklanmış bir kitaptır. (De ki:) “Şüphesiz ben size O’nun tarafından gönderilmiş bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim.”

HİCR
1.Elif Lâm Râ. Bunlar, kitabın ve apaçık olan Kur’an’ın âyetleridir.

KAMER
17.Andolsun biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan?

NUR
34.Andolsun, biz size açıklayıcı âyetler, sizden önce gelip geçenlerden bir misal ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için bir öğüt indirdik.

KEHF
54.Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür.

Sn.ümmi yukarıdaki alıntılar " TEXAS - TOMMİKS " kitaplarından alıntı değil...Allah'ın VAHYİ KUR'AN'dan ayetlerdir...Peki yukarıda sunduğum ayetlere yalan mı diyorsunuz...Yani Kur'an zor bir kitaptır her vatandaş anlayamaz...İyi de Allah ÖYLE DEMİYOR Kİ....

Bakınız ne diyor...:

...apaçık bir kitabın âyetleridir.

...size apaçık bir nur (Kur’an) indirdik.

...Allah tarafından muhkem (eksiksiz, sağlam ve açık) kılınmış, sonra da Allah’tan başkasına kulluk etmeyesiniz diye ayrı ayrı açıklanmış bir kitaptır.

...
bu kitabı; her şey için bir açıklama, doğru yolu gösteren bir rehber, bir rahmet ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik.

...kitabın ve apaçık olan Kur’an’ın âyetleridir.

...Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık.

...sizden önce gelip geçenlerden bir misal ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için bir öğüt indirdik.

...Kur’an’da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık.

Allah " Ey kulum bu kitap KOLAY diyor " , siz diyorsunuz ki HAYIR ZOR....İlle de bir BİLENE DANIŞ...Kime inanayım size mi Allah'a mı...?

Allah " Ey kulum bu kitap APAÇIK diyor ", siz diyorsunuz ki HAYIR KAPALI...İlle de bir BİLENE DANIŞ...Kime inanayım size mi Allah'a mı...?
Allah'ın ayetine inandığımız içindir ki Hadise - Rivayete şüphe ile bakıyoruz....Neden , " İnsandır BEŞER mahkemede ŞAŞAR " da ondan...Ve tamamen REFERANS olarak da Kur'an'ı alıyoruz...Neden Allah AÇIK -KOLAY - AÇIKLAYICI diyor da ondan...1400 yıl önceki o insanlar ile günümüzde UÇURUM var uçurum...O insanlar çok da iyi anlama kapasitesine sahip olsalardı zaten PUTPEREST ve PAGAN inancına sahip olmazlardı...!!! Elin ağacına - taşına - toprağına tapmazlardı...!!! Sn.ümmü YIL 2011...!!! Günümüz insanını KÜÇÜMSEMEYİNİZ ve o dönem ki ALMADA ZORLANAN insanlarla bir tutmayınız....Çağımız BİLGİ - BİLİŞİM - TEKNOLOJİ - UZAY çağı....!!!

Sn.ümmi " İnsanların demedikleri veya ima dahi etmedikleri sözleri " , söylemişler gibi LANSE ETME alışkanlığınızı bıraksanız nasıl olur....?

Bu cümlemi de tekrar hatırlatmış olayım...

Sağlıcakla kalınız...

Sayın Mopsy, sizin yazdığınızın tersine Yaşar Nuri Öztürk'ün Kuran'ı kendi kafasına göre değiştirdiğini söylüyor insanlar ve hatta kafir yeni bir din icad ediyor o adamın kitabı okunmaz falan bile diyorlar.Sanki Kuran'daki Allah'ın sözlerini Yaşar Nuri uydurmuş gibi gösermeye çalışıyorlar.
Ben de sizin düşüncelerinize katılıyorum.Ama bazı insanlar hatta bu oldukça büyük bir kitle, neden böyle düşünüyor sizce?
Merhaba!

Sn.Inci.
Kur'an'i degistiriyor diyenler,
Yanginci dedigimiz,kuru gurultuculer mi?
Yoksa
BILGI ehli insanlar mi?

Baglaminda;
Kendileri meal yazmis kisiler mi?
Agzi olan konusuyor cinsinden olanlar mi?

Yoksa
Ozel hayatini begenmediklerinden ilmine satasanlar mi?

Kim bunlar?

Ciddiye alinacaklar yalniz meal cevirmis olanlardir.
Eger varsa tabii!

Cunku boyle biri elestirirken delil getirir.
Ben boyle bir delil getirene rastlamadim.
Hatta
Hocayi elestiren meal sahibi BILGI ehli de okumadim.

Benim inceleme firsati bulduklarim icinde
Altin uclu

Mustafa Islamoglu hoca
Prof dr.Yasar Nuri Ozturk hoca
Prof.dr.SÜLEYMAN ATEŞ hoca
...nin mealleridir.

Yalniz bugunku Turkceye en uygun ceviri
yani yeni neslin konusma diline en uygunu
Prof dr.Yasar Nuri Ozturk hoca'nin ki goruluyor.

Bu yuzden ben alintiyi onun mealinden yaziyorum.

SIMDI:
Kur'an'i degistirme sozune bakalim.

Bu mealcilerin en unlusu
Prof dr.Yasar Nuri Ozturk hocadir.

Ve bu BILGI ye ornek olsun diye
Onun Felak suresinin 3. ayetinin mealini yazayim.

Bismillâhir rahmânir rahîm.
113.3.Ve min şerri gâsikın izâ vekab
Sadakallah!

113.3.Çöktüğü zaman karanlığın/
gelip çattığı zaman göz perdelenmesinin/
tutulduğu zaman Ay'ın/
battığı zaman Güneş'in/
taştığı zaman şehvetin/
soktuğu zaman yılanın/
ümit kırdığı zaman musibetin şerrinden!

Eger bu ayette,icmaya yakin
"Çöktüğü zaman karanlığın"
Yerine 7. anlami olan
"ümit kırdığı zaman musibetin şerrinden"
Secseydi...
Boyle bir saptamaya dayanak olabilirdi.

Ancak
Hoca tam Tersini yaparak
bu konuda Islam tarihinde yapilmis tartismalarda gecen
7 degisik anlamida buraya tasiyarak
Soylenenlerin IFTIRA oldugunu gostermistir.

Üst Alt