Hiç'lik makamı

En’âm 90 İşte o peygamberler Allah'ın hidayet ettiği kimselerdir. Sen de onların yoluna uy. De ki: Ben buna (peygamberlik görevime) karşılık sizden bir ücret istemiyorum. Bu (Kur'an) alemler için ancak bir öğüttür.

efenim kitabla rasulün arasını neden ayırmak ihtiyacı hissettiğinizi anlamıyorum.Elbetteki kuran hidayettir.Peygamberde onu bize beyan eder,açıklar,nasıl uygulanacağını öğretir.

sn bursalı namazın farzları elbette kurandandır.yoksa nasıl farz olur.peki nasıl kılınacağıyla ilgili bir tarif bulunuyor mu kuranda .bu günkü kıldığımız namazı Rasulullahtan öğreniyoruz elbette.
 

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sn.ümmi , yani....;


sn bursalı namazın farzları elbette kurandandır.yoksa nasıl farz olur.peki nasıl kılınacağıyla ilgili bir tarif bulunuyor mu kuranda .bu günkü kıldığımız namazı Rasulullahtan öğreniyoruz elbette.


ALLAH'IN EMRİ OLAN ZORUNLULUK / FARZ : namazın farzları elbette kurandandır.yoksa nasıl farz olur. Yani VARMIŞ...!

ALLAH'IN EMRİ OLMAYAN ŞEKİL / ZORUNLU OLMAYAN : peki nasıl kılınacağıyla ilgili bir tarif bulunuyor mu kuranda .bu günkü kıldığımız namazı Rasulullahtan öğreniyoruz elbette.Yani YOKMUŞ...!

KIYAM ( Divan Durmak ) - RUKU ( Eğilmek ) - SECDE ( yere alnı koymak )....Var...KA'DE " Oturmak " da İKİ REKAT arasında bir mecburiyet,eh " KUR'AN'DAN OKUMAK "da var....Geriye ne kaldı...Yani DETAY DA VARMIŞ

Peki geriye ne kaldı Ayakta başlarken " ELLERİ KULAK MEMELERİNE " , kadınların ise " ELLERİ GÖĞÜS ÜZERİNE " götürmeleri , divanda KIYAMDA duruken " erkekler elleri göbekte bağlayacak , kadınlar göğüs hizasında bağlayacak "...RUKU dayken 90 derece olacak çok veya az olmayacak...,SECDE de eller baş hizasını geçmeyecek , otururken ayak baş parmak yere çakılırcasına olacak....Yani milimetrik ŞEKİLCİLİK mi...!!! Bu mudur...???

Eh bunlar da FARZ olsa idi sanırım Yüce Yaratan bunları da BİLDİRİRDİ " İllede böyle olacak " diye...Demekki hiç bir zorunluluğu yokmuş...Ve bunların da farklı farklı uygulamaları sünnet ve siyerde de vardır zaten, değil mi...?

Yani kısaca NAMAZ için gereken herşey KUR'AN'DA MEVCUT...

Sağlıcakla kalınız...
 
peki siz nasıl kılıyorsunuz bi zahmet tarif etseniz.

Bir defa, o zaman kuranı tam anlamak için 14 asır önceki arapçayla bu günün arapçası birmiymiş? Bunu nasıl bilip araştıracağız. Hadisler bile değişiyor uyduruluyorsa, arapça deformalize olamazmı? Yeni anlamlar yeni düşünceler konulamaz mı?Bugün bir elinde kitap bir elinde klavye herkes benim dediğim doğru. İşte ben buldum ben hidayete erdim. Yuppii. Sizde bana tabii olun gibi şeyler. Müslüman alimler ortak karar alıpta ilim sahibi kişilerle araştıra araştıra ancak sizin dediğiniz şeyleri söyleyeebilir değil mi?Sorumluluk almak için yani.. Din konusunda cahiline, sarhoşuna herkesine ulaşmak için. Bunuda sorun.

Az bir hata bile çok şey değiştirir.

Diyorlarki hadisler uydurulabiilr. Bildiğim kadarıyla kuranın bir ayetinde, kuranın Allah tarafından korunduğu yazıyor. Bu şekilde düşünürsek bu ayet değiştirilemez mi? Ya hadisler uydurmaysa buda olamaz mı? Bunuda sorun

Kuranı ezberleyen hazıflar var. Hadisleri ezberleyenler. Herşey araşırılıyor. Bir defa kuran hidayet için yeter. Evet. Bozulması değiştirilmesi mümkün değil. Her haliyle. Ama peygamberimizin sünnetlerine yüz çevirende çok şey kaybeder. En azından gereksiz olduğunu düşünmek ve araştırıp doğru hadisi sünneti bulup uygulamayı düşünmeyenler... Bunuda söyleyin.

Benim ana fikrim bu ve bunu derim.:prv:
 
Sünnetimden yüz çeviren kimse benden değildir-hadis


Peygamber Efendimizin (SAV) nâfile ibadetlerini öğrenmek üzere, sahâbeden üç kişilik bir grup, Peygamber hanımlarının evlerine geldiler. Kendilerine Efendimiz’in ibadetleri bildirilince, onlar bunu azımsadılar ve
- Allah’ın Resûlü nerede biz neredeyiz? Onun geçmişteki ve gelecekteki günahları bağışlanmıştır, dediler. İçlerinden biri:
- Ben ömrümün sonuna kadar, bütün gece uyumaksızın namaz kılacağım, dedi. Bir diğeri:
- Ben de hayatım boyunca gündüzleri oruç tutacağım ve oruçsuz gün geçirmeyeceğim, dedi. Üçüncü sahâbî de:
- Ben de sağ olduğum sürece kadınlardan uzak kalacak, asla evlenmeyeceğim, diye söz verdi. Bir müddet sonra Peygamberimiz (SAV) onların yanına geldi ve kendilerine şunları söyledi:
- “Şöyle şöyle diyen sizler misiniz? Sizi uyarıyorum! Allah’a yemin ederim ki, ben sizin Allah’tan en çok korkanınız ve O’na en saygılı olanınızım. Fakat ben bazan oruç tutuyor, bazan tutmuyorum. Gece hem namaz kılıyor, hem de uyuyorum. Kadınlarla da evleniyorum. Benim sünnetimden yüz çeviren kimse benden değildir.”

* Buhârî, Nikâh 1; Müslim, Nikâh 5. Ayrıca bk. Nesâî, Nikâh
 
Efendimiz (sav) buyurdu ki:

Sünnetimden yüz çeviren benden değildir(Buhari Nikah: 1)
Sünnetimi yaşatan beni sevmiş olur, beni seven de cennette benimle beraberdir (Tirmizi, İlim: 16)
Altı kişiye ben, Allah ve duâsı makbul olunmuş her peygamber lânet ettik (Bunlardan biri) Sünnetimi terk edenler (Tirmizi C/4 Sf: 457) buyurmuştur.)
 

bursali68

Ziyaretci
peki siz nasıl kılıyorsunuz bi zahmet tarif etseniz.

Merhaba,

Sn.ümmi yazdım ya , neyi yazayım daha...Farzı yerine getirmek değil midir esas olan...Buyrun söylemişim...;

KIYAM ( Divan Durmak ) - RUKU ( Eğilmek ) - SECDE ( yere alnı koymak )....Var...KA'DE " Oturmak " da İKİ REKAT arasında bir mecburiyet,eh " KUR'AN'DAN OKUMAK "da var....Geriye ne kaldı...

Yazmışım değil mi...Siz Kıyamda duruyor musunuz , eee ben de , siz Rukuya varıyor musunuz , evet ben de , siz secdeye varıyor yani alnınızı yere koyuyor musunuz , evet ben de , iki rekat arasında da mecburen oturuyor musunuz ( ka'de ) evet ben de ....

Fark nerede...Kur'an bize bunları yapın demiyor mu...??? Ana fark aşağıda...İşte orada ayrılıyoruz...

Ha siz başlarken " Sübhaneke " okursunuz ben okumam , çünkü KUR'AN dışıdır , siz Fatiha 'dan sonra AMİN dersiniz ben demem , çünkü KUR'AN dışıdır , siz " Etthiyatu,Salli Barik ve Kunut " dualarını namazda okursunuz , ben namaz içerisinde kesinlikle okumam...Namazda BEŞER in şanı yüceltilmez...! Bunları " Namaz dışı okurum "...!

Sağlıcakla kalınız...
 

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sn.ümmi inanın sizin bildiğiniz vakitler ve rekatlarda kılmam...! Şu kadarını söyleyeyim 3 VAKİT ve 2 şer rekattır...Çünkü Kur'an bana böyle söylüyor....

Şimdi sadede gelelim NAMAZ - vakitleri - rekatları - nasıl kılınacağı ( hepimize göre aynı olan esaslar-farzlar ) - ne okunacağı KUR'AN'da var mıymış , yok muymuş...???

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt