• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Hiç düşündün mü, nasıl bir Müslümansın?

Okunuyor :
Hiç düşündün mü, nasıl bir Müslümansın?

ahmetsecer

Amatör
Üye
Gerçekten hiç samimice düşündün mü, sen nasıl bir Müslümansın? Tam olarak Allah’ın Kuran’da tarif ettiği gibi bir Müslüman mı, yoksa birkaç şey yapıp da kendisini çok iyi gören bir Müslüman mı? Televizyonlarda Hac’ca giden bazı insanları görüyorum, marka kıyafetleri kuşanmışlar, uçağa binip rahatça Hacca gidiyorlar. Orada güzelce geziyor, alışveriş yapıyor, son derece lüks otellerde kalıyorlar. Gelirken de kutsal topraklarda bulunmanın müthiş manevi haz verdiğini söyleyerek Hacı olduklarını düşünüyor kendilerini son derece takva ve cennetlik görüyorlar. Şimdi uçağa binip hacca gitmek son derece kolay değil mi, zaten aynı kişi bu işi kendi zevki için de defalarca yapıp başka ülkeleri de gezmeye gitmiyor mu?

Kimi de sıcacık evinde namazlarını kıldığı için kendisini çok iyi görüyor. Kimi gecede 2000 zikir çektiğini, sabahlara kadar dua ettiğini söylüyor. Kimi eşinin yığdığı altınlardan zekat verdiğini söyleyerek kendisini son derece imanlı görüyor. Dikkat ederseniz bu insanların hepsinin ortak özelliği kendilerini asla tehlikeye atmamalarıdır. Dünyayı yaşamaya yönelik her türlü düzeni kurmuş, evlenmiş, çoluk çocuk sahibi olmuşlardır. Düzenli bir işleri vardır ve asla her ne olursa olsun bu düzenlerini bozmak istemezler. Şimdi bu insan bankada milyarlarca lirası varken zekat verdiğinde, sıcacık evinde namaz kıldığında, oruç tuttuğunda, uçağa binip Hacca gittiğinde, yoksula yedirdiğinde herhangi bir zorluk çekiyor mu? En ufak bir zorluk çekmiyor değil mi? İşte bu durumda o insanın biran için durup samimiyetini gözden geçirmesi, Kuran’da tarif edilen Müslüman kimliğini öğrenmesi gerekir. Aynı insana hapse atılacaksın dini anlatma desen hemen anlatmaktan vazgeçer, çünkü asla kendisini tehlikeye atmaz.

Kuran’da tarif edilen Müslüman ise son derece samimidir, Allah’ın rızasını her şeyin ama her şeyin üzerinde tutar. Dünya için değil yalnızca ahiret için yaşar. Bu insanın dünyada kaybedecek hiçbir şeyi yoktur, gözü hiçbir şey görmez. Ayette belirtildiği gibi: De ki: "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah'ındır." (En'am Suresi, 162) İşte burada kastedilen bütün hayatın Allah’a adanmasıdır. Çok samimi bir Müslüman dini yaymak adına hayatta her şeyini feda eder, gerekirse kendisini ateşe atar, her türlü zorluğa talip olur, hapsedilmekten, sürgüne gönderilmekten, eziyet görmekten çekinemez. Peygamberimiz de kendi döneminde her türlü zorluğa göğüs germedi mi? Kendisine yapılan zulüm sonucunda hicret etmedi mi? O zaman yanındaki samimi Müslümanlar her şeylerini bırakıp peygamberimizle birlikte hareket ettiler. İçlerinden samimiyetsiz olanlarda ailelerinin olduğunu, ya da havanın çok sıcak olduğunu öne sürerek savaşa çıkmak istemediler. Bu onların son derece samimiyetsiz ve riyakar olduklarını gösteriyordu.

Allah'ın elçisine muhalif olarak (savaştan) geri kalanlar oturup-kalmalarına sevindiler ve Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad etmeyi çirkin görerek: "Bu sıcakta (savaşa) çıkmayın" dediler. De ki: "Cehennem ateşinin sıcaklığı daha şiddetlidir." Bir kavrayıp-anlasalardı. (Tevbe Suresi, 81)

Onlardan bir grup da hani şöyle demişti: "Ey Yesrib (Medine) halkı, artık sizin için (burada) kalacak yer yok, şu halde dönün." Onlardan bir topluluk da: "Gerçekten evlerimiz açıktır" diye Peygamberden izin istiyordu; oysa onlar(ın evleri) açık değildi. Onlar yalnızca kaçmak istiyorlardı. (Ahzab Suresi, 13)



Şimdi Kuran ayetleriyle tekrar düşünün. Allah’ın nasıl bir Müslüman olmanızı istediği çok açık değil mi? Allah bir insanın Allah yolunda her şeyini vakfetmesini ister, bütün malını, mülkünü, canını Allah yolunda harcamasını ister. Samimi bir Müslüman Allah yolunda ne eşini, ne kardeşini ne çocuğunu gözü görür. Peygamberimizin de ailesi yok muydu, çocukları yokmuydu? Yanındaki salih sahabelerinde eşleri ve çocukları yok muydu? Her şeylerini bırakıp dini yaymak uğruna canlarını ortaya koymadılar mı? Zorluk çekmeden, hayatını vakfetmeden cennete girebileceğini düşünenler çok yanılırlar. Onlar kendilerini son derece samimi ve takva görürken Kuran’da tarif edilen Müslüman kimliğinden ne kadar uzak olduklarından tam anlamıyla gafildirler. Unutmayın ki insan ahirette dünyada yaptıklarının karşılığını tam olarak alacaktır. Samimiyetle, içtenlikle, fedakârlıkla her şeyini Allah yolunda harcayanların o gün yüzlerinin nurla kaplı olduğunu göreceğiz. Dünyada kendi çıkarlarını gözetip bir ucundan da dindar gözükmeye çalışanların da ne kadar büyük bir kayba uğrayacaklarına yine hep birlikte şahit olacağız…

Yoksa sizden önce gelip-geçenlerin hali başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara öyle bir yoksulluk, öyle dayanılmaz bir zorluk çattı ve öylesine sarsıldılar ki, sonunda elçi, beraberindeki mü'minlerle; "Allah'ın yardımı ne zaman?" diyordu. Dikkat edin. Şüphesiz Allah'ın yardımı pek yakındır. (Bakara Suresi, 214)

Yoksa siz, Allah, içinizden cihad edenleri belirtip-ayırt etmeden ve sabredenleri de belirtip-ayırt etmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? (Ali İmran Suresi, 142)
 

ahmetsecer

Amatör
Üye
Kaynak

Yukarıdaki yazı Harun Yahya'nın eserlerinden faydalanılarak yazılmıştır, düzelt tuşu olmadığı için bu şekilde bildiriyorum, bundan sonraki yazılarımda kaynak bildireceğim.
 
Üst Alt