Herkül zor durumda!

HERKÜL ZOR DURUMDA!
Mehmet Necati GÜNGÖR
Dershaneler meselesinde Türkiyede zora düşen cemaat, meğer ABDde de okullar nedeniyle benzer bir durum yaşıyormuş. Nazara mı geldiler dersiniz?

Hatırlayalım;
Tayyip bey ilk operasyonu İstanbul polis teşkilatında yapmıştı. Cemaatçi olarak bilinen yapıyı büyük ölçüde tasfiye eden Tayyip bey, şimdi de dershaneler üzerinden vuruyor.

Kafaya koymuş; elinden, ayağından budayacak.
Tahminimiz şu ki; dershaneler bitince de rotayı Işık evleri diye bilinen öğrenci evlerine çevirecek. Bunu da yurt yapımına ağırlık vererek veya bina kiralama yöntemiyle yapacak. Yurt konusundaki başarısızlığı yüzünden ilgili bakanın topun ağzında olduğunu da unutmayalım.

Gelelim Amerikaya:
Oradan sızan bilgilere göre, cemaatin ABDde yeni okul açmak için yaptığı başvurular birer birer reddediliyormuş. Aynı zamanda ABDnin birçok eyaletinde yerel basın aracılığıyla Gülen ve cemaati hakkında yıpratma kampanyaları da başlatılmış.

Son olarak San Diegoda ikinci bir okul açmak için başvuruda bulunan Gülen cemaati, karşısında kendisini Ebeveyn Aktivist olarak nitelendiren Sharon Higgins adlı bir kadını bulmuş. Higgins ve destekçileri, Gülen cemaatine bu iznin verilmemesi için yoğun bir lobi faaliyetinde bulunuyorlarmış.

Son olarak bir yerel gazeteye konuşan Higgins, Gülen cemaati, biraz Scientology biraz Moon Tarikatı biraz da Mafya Karanlık bir yapılanmaları var ve bu çok kişiyi rahatsız ediyor iddiasında bulunmuş. (Abartılı ve zorlama bir iddia gibi duruyor.)

Bu yıl içinde Gülen cemaatinin Virginiada yaptığı bir başvurunun reddedildiği de gelen bilgiler arasında.

Cemaatin, ABD genelindeki okullarıyla ilgili şikâyetler üzerine FBIın da kovuşturma açtığı söyleniyor.

Gerekçesi de şuna dayandırılıyormuş:
Yasa gereğince bu okullara verilen 400 milyon dolarlık devlet yardımının Gülen cemaatinin başka faaliyetleri için harcanması, okullarda yetersiz İngilizceye sahip Türkiyeden getirilen öğretmenlerin çalıştırılması ve bu öğretmenlerin maaşlarının yine cemaate aktarılması.

Anlayacağınız; Herkül zor durumda.
Herkülün zor durumda olduğunu, yine Herkülün sözlerini okuyarak anlıyoruz:

''Hiç Durmadan Yürüyeceksiniz!'' komutundan sonra, ''Çok kötü şeyler duyabilirsiniz, rica ediyorum ben, aynıyla mukabelede bulunmamak lazım'' diyor. Yani, bildiğimiz atalar sözüyle mızrağa yumruk vurulmaz demek istiyor.

Bunun adı yumuşama mı, ona da siz karar verin.

Soru şu:
İktidar, kendisini her durumda destekleyen cemaate vefasızlık mı yapıyor?

Hani, Anayasa referandumunda Mümkün olsa ölülere de oy kullandırabilsek diyen ses, cemaatin sesi değil miydi?

Yoksa muktedir, muhatabına İktidar tecezzi kabul etmez mi demek istiyor?
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt