• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Herkes eşit yaratıldığına göre,imanı ve küfürü seçenler fakı ne(güzel-çirkin?)

Okunuyor :
Herkes eşit yaratıldığına göre,imanı ve küfürü seçenler fakı ne(güzel-çirkin?)

ashenarşi

Kıdemli
Üye
hepimiz eşit donanımda yaratıldığımıza göre iyiyi güzeliği imanı seçenlerle, kötülüğü çirkinliği küfürü seçenler arasındaki fark ne?

Ma-i Nisan

Tecrübeli
Üye
hepimiz eşit donanımda yaratıldığımıza göre iyiyi güzeliği imanı seçenlerle, kötülüğü çirkinliği küfürü seçenler arasındaki fark ne?
Bana göre en büyük fark; Bir dirhen hazır lezzeti ilerde gelebilecek yüz tokat'a tercih etme yada etmeme farkıdır. Yani nefsin isteklerine ram olmak yada olmamaktır fark dediğiniz şey.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Kim eşit donanımda yaratılmış?

Yan komşunla (en azından bu değerler için) bir kıyaslama yaparsan hepimizin eşit donanımda olduğu gerçek.

Seni adeta sevgi pıtırcığına :) dönüştüren şey, ailenin, toplumun, devletin, kısaca hayatındaki otoritelerin tap dediği şeylere bilinçli-bilinçsiz boyun eğerek, telkinlerini kabullenişin, dünyanın bir başka yerinde aynı sürecin farklı şekilde işlediğini düşündüğünde, onları tukaka diye suçlamaya pek gerek bırakmamakta.

Aramızdaki fark, hepimizde mevcut imandan, düşünce yetisinden ve kişisel terciherinden başkası değil.

Muhtemelen Avrupa'da bir hristiyanda böylesi kanıya varıp, seneryoda figüranların yerleri ile oynayıp bizleri ya da sizleri tukaka olmasına hayretler etmekte :)

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Evet ebedi cehennendir küfrün meyvası.
Bir nevi "zakkum ağacı"'dır küfür. Meyvaları ise ; kan, irin.... ebedi "sakar" ve de ateştir.

Peki. " Küfür'ü" bu kadar af edilmez bir cürün kılan ne olabilir sizce ?
Allah'a(c.c.) asi olmak. Kibirlenmek.

Kim eşit donanımda yaratılmış?

Yan komşunla (en azından bu değerler için) bir kıyaslama yaparsan hepimizin eşit donanımda olduğu gerçek.

Seni adeta sevgi pıtırcığına :) dönüştüren şey, ailenin, toplumun, devletin, kısaca hayatındaki otoritelerin tap dediği şeylere bilinçli-bilinçsiz boyun eğerek, telkinlerini kabullenişin, dünyanın bir başka yerinde aynı sürecin farklı şekilde işlediğini düşündüğünde, onları tukaka diye suçlamaya pek gerek bırakmamakta.

Aramızdaki fark, hepimizde mevcut imandan, düşünce yetisinden ve kişisel terciherinden başkası değil.

Muhtemelen Avrupa'da bir hristiyanda böylesi kanıya varıp, seneryoda figüranların yerleri ile oynayıp bizleri ya da sizleri tukaka olmasına hayretler etmekte :)
Onlar bizi bozduklarını zannediyorlar ama herkes kendi kendisini bozuyor bence.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Benim kafama takılan insanların %99 cehenneme illaki girecekmiş. Sonra müminler cehennemden çıkıp cennete, geri kalan kişiler ebedi cehenneme.. Korkuyor insan.

Son düzenleme:

Ma-i Nisan

Tecrübeli
Üye
Allah'a(c.c.) asi olmak. Kibirlenmek.

Asi olmak; İsteklerine erişememenin beden de ve ruhda bıraktığı kimyevi bozukluk diyebiliriz.
Kibirlenmek ise; Ben... ben... ben... ettim, yaptım... vb. Dikkat edilirse bu iki büyük cürüm de fert bazındadır. Amma " Küfür" ise ; fertlerin yaftığı cürümlerin çok ötesinde bir durumdur.
İşte benim parmak bastığım nokta bu.
Kim ?
Nedir ?
"Küfrü" bu kadar affedilmez kılan şey ?

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Bu tip şeyleri kafana takma -her kafadan bir ses çıkıyor.

Birileri herkesin öldükten sonra yok olacağını, kimi öldükten sonra herkese üç huri, kimi beş, kimi ise karasız yönünde oy kullanmakta.

Bence, Sezar'ın hakkını Sezara'a, travestilere bütün hakları, erkeklere ise hiç bir hak vermemeleri lazım.

Tanrının bu kadar cani olabileceğini sanmıyorum... Böyle düşünsem A.Hitlerin melek olduğunuda düşünürüm.

Üst Alt